صنعت گل ایران در بحران کرونا؛‌ پژمردگی میلیاردها شاخه و ضرر مالی دست‌کم ۱۰ هزار باغ‌دار | ایران اینترنشنال

صنعت گل ایران در بحران کرونا؛‌ پژمردگی میلیاردها شاخه و ضرر مالی دست‌کم ۱۰ هزار باغ‌دار

با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و تعطیلی مراسم و اماکن عمومی سراسر ایران در پی بحران کرونا، دست‌کم ۱۰ هزار باغ‌دار و تولیدکننده گل‌های زینتی به دلیل عدم امکان فروش محصولات خود با ضررهای مالی سنگین و همچنین پژمردگی میلیاردها شاخه گل مواجه شده‌اند.

صاحب یک گل‌خانه‌ محلی روز چهارشنبه ۱۲ فروردین‌ در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال اشاره کرد تعطیلی‌هایی که در آستانه عید نوروز شروع شد و اجرای مقررات منع تردد، موجب از دست رفتن دست‌کم هزار مشتری روزانه او در آستانه عید نوروز و خسارتی بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان به کسب و کارش شده است.

او اضافه کرد حتی امکان ارائه رایگان گل‌هایی که از ماه‌ها قبل برای این روزها پرورش‌ داده‌ را ندارد و صدها هزار قطعه گل در گلخانه‌اش پژمرده خواهند شد.

به گفته غلامحسین سلطان‌محمدی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه ایران،‌ پرورش‌دهندگان از ابتدای سال تدارک تولید و فروش گل‌های خود برای عید را دیده بودند. 

او از هزینه مبلغ دو تا سه میلیارد تومانی برخی باغ‌داران برای تهیه گل‌های زینتی عید و همچنین ضرر مالی شدید آن‌ها خبر داد.

بر اساس آماری که رییس هیات‌مدیره این اتحادیه در تیرماه سال ۱۳۹۸ ارائه داد سالانه در ایران نزدیک به شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون قطعه گل زینتی،‌ باغچه‌ای، شاخه‌ای،‌ و همچنین درخت و درختچه تولید می‌شود.

بخش قابل توجهی از این میزان برای فروش شب عید آماده می‌شود که اکنون به نظر می‌رسد در گلخانه‌ها و مغازه‌ها پژمرده شوند.

با تشدید و ادامه بحران کرونا، گلخانه‌های ایرانی که برخی از آن‌ها قدمتی ۷۵ ساله دارند طی ماه‌های آینده با بحران مالی روبه‌رو خواهند شد. 

همچنین، بیش از ۱۰ هزار تولیدکننده در سراسر کشور،‌ هزاران نفر کارگر و مساحتی بالغ بر چهار هزار و پانصد هکتار زمین زیر کشت و تولید در کشور به همراه صنایع وابسته از جمله حمل‌و نقل از قربانیان اصلی پیامدهای بحران کرونا برای صنعت پرورش گل به حساب می‌آیند .

 

ضرر مالی تولیدکنندگان

علاوه بر هزینه‌هایی که تولیدکنندگان و باغ‌داران در طول دست‌کم ۹‌ماه گذشته برای آماده کردن محصولات عید خود داشته‌اند،‌ محاسبه درآمد بالقوه تلف‌شده به واسطه پژمردگی گل‌ها حکایت از خسارت اقتصادی بالایی دارد.

به گفته رییس انجمن گل‌وگیاهان زینتی در مهرماه سال ۱۳۹۷ سرانه خرید گل از سوی ایرانیان ۱۸ شاخه در سال و به ارزش ۶۰ هزار تومان است. 

یکی از زمان‌های اصلی این مبادله، مراسم و تعطیلات سال نو و عید نوروز است که با این حساب به نظر می‌رسد خسارت ناشی از عدم فروش محصول برای تولیدکنندگان صنعت گل مجموعا از رقم هزار میلیارد تومان فراتر برود.

 

تاثیرپذیری ده‌ها هزار فرصت شغلی

این بحران نه‌تنها در تهران، بلکه در تمامی استان‌ها نیز فراگیر خواهد بود.

تنها در استان اصفهان آن‌طور که خبرگزاری ایرنا گزارش داده دست‌کم ۲۰هزار فرصت شغلی به واسطه صنعت گل وجود دارد که ۱۰ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

در شهرستان محلات استان مرکزی، که از قطب‌های تولید گل‌های زینتی و مراکز توریستی این حوزه به حساب می‌آید،‌ هفت‌هزار نفر در این صنعت مشغول به کارند. 

نماینده این شهرستان اظهار کرده در صورت عدم کمک دولت، سال آینده «مشکل حاد» در تولید گل پیش خواهد آمد.

 

معضل پرداخت حقوق کارگران

در کنار ضررهای مالی فروشندگان گل،‌ به نظر می‌رسد باغ‌داران در پی عدم فروش محصولات و ضررهای میلیونی و میلیاردی به زودی با معضل در پرداخت هزینه‌‌های جاری و حقوق کارمندان و کارگران خود مواجه شوند.

در حالی که نایب رییس‌ اتحادیه این صنف در اصفهان مشکل در پرداخت حق بیمه و حقوق کارگران را تایید می‌کند،‌ صاحب گلخانه‌ای در شمال کشور می‌گوید که دست‌کم ۲۰ کارگر زن و مرد مشغول با کف حقوق معین وزارت کار نیز از او انتظار پرداخت هزینه‌ها را دارند.

گزارش‌ها در این زمینه حاکی از درخواست وزارت جهادکشاورزی از فعالان این عرصه و باغ‌داران برای تهیه و ارسال گزارش‌ خسارت‌ها است،‌ اما صاحب یک گلخانه می‌گوید «به دلیل شرایط بحرانی اقتصادی دولت،‌ امیدی به پرداخت تسهیلات و جبران خسارت نداریم.»

 

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More