صداوسیما گزارش ویدیویی لورفته درباره شیوع کرونا در زندان اوین را پخش کرد | ایران اینترنشنال

صداوسیما گزارش ویدیویی لورفته درباره شیوع کرونا در زندان اوین را پخش کرد

 

 

پس از آن‌‌که ایران اینترنشنال سناریوی ویدیویی صداوسیما در جهت تلاش برای تکذیب شیوع کرونا در زندان اوین را علنی کرد و از گزینشی بودن زندانیان مصاحبه‌کننده در آن خبر داد، تلویزیون جمهوری اسلامی ضمن پخش گزارش تهیه‌شده نسبت به درز آن واکنش نشان داد.

بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دو صداوسیما شامگاه چهارشنبه ۲۲ مردادماه در گزارشی از زندان اوین، خبرنگاری را در بخش‌های مختلف این زندان نمایش داد که گفت‌وگوهایی را با برخی زندانیان و کادر دستچین‌شده انجام می‌دهد و مکررا از آن‌ها می‌خواهد تایید کنند کسی به کرونا مبتلا نشده و شرایط بهداشتی زندان کمبودی ندارد.

روز سه‌شنبه ایران اینترنشنال گزارش داده بود که در پی تشدید نگرانی‌ها درباره ابتلای دست‌کم ۱۲ زندانی اندرزگاه هشت اوین به کرونا،‌ تیم خبری صداوسیما به این زندان رفته و با مصاحبه گزینشی با برخی از زندانیان دیگر اوین از آن‌ها خواسته‌ تا بگویند مشکل سلامتی وجود ندارند و کسی به کرونا مبتلا نیست.

در گزارش صداوسیما خبرنگار بارها از کادر زندان و زندانیان می‌پرسد که آیا کسی به کرونا مبتلاست  یا موارد بهداشتی رعایت می‌شود؟ در پاسخ افرادی که چهره‌‌شان تار شده وجود هرگونه مشکل را رد می‌کنند.

 

افراد گزینش‌شده همچنین از وجود امکانات بهداشتی از جمله ماسک و ضدعفونی‌کننده ابراز رضایت می‌کنند.

در قسمتی از این گزارش تصویری، خبرنگار از یک زندانی در بخش ورودی که ظاهرا در حال چک شدن درجه بدنش است، می‌پرسد: «نمایشی نیست که؟»

در قسمت‌های دیگر گزارش نیز افراد در جواب پرسش‌های خبرنگار به صورت هماهنگ «نه»  یا «آری» می‌گویند.

تکذیب اوضاع نامساعد بهداشتی زندانیان در شرایطی است که روز دوشنبه وب‌سایت اطلس زندان‌های ایران گزارش داده بود ۲۷ زندانی سیاسی با تحصن  در حیاط زندان اوین خواستار رسیدگی فوری به «شرایط وخیم» پیش‌آمده در زندان شده‌اند.

از سوی دیگر نسرین ستوده،‌ وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی، نیز با انتشار نامه‌ای ضمن اعتراض به وضعیت «ظالمانه» زندانیان سیاسی و ادامه حبس در دوران همه‌گیری کرونا برای حمایت و آزادی آن‌ها دست به اعتصاب غذا زده است.

 

سه زندانی اوین: شرایطمان وحشتناک است

ساعتی پیش از آن‌که صداوسیما در این گزارش سعی کند رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اوین را به بینندگان القا کند؛ امیرسالار داوودی، جعفر عظیم‌زاده و اسماعیل عبدی، سه زندانی سیاسی مبتلا به کرونا، اعلام کردند وضعیت بهداشتی در زندان «وحشتناک» است.

آن‌ها در تماسی تلفنی با «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» اعلام کردند زندانیان مبتلا در کنار سایر زندانیان نگهداری می‌شوند و بدون توزیع امکانات بهداشتی از جمله ماسک، «هیچ کنترلی» بر وضعیت صورت نمی‌گیرد.

پیش از این، روز دوشنبه کانال خبری امتداد نوشته بود زندانیان سیاسی مبتلا شده به کرونا اسماعیل عبدی،‌ امیرسالار داوودی،‌ مجید آذرپی، جعفر عظیم‌زاده، محسن قنبری و‌ محمدعلی مصیب‌زاده هستند که در بیمارستان ۴۸ تخت‌خوابی داخل زندان بستری شده‌اند.

گزارش ویدیویی صداوسیما در اوین زمانی ساخته شد که این زندانیان مبتلا در اندرزگاه نبوده‌اند.

شماری از نزدیکان و اعضای خانواده این زندانیان هم قبل از آن تایید کرده بودند که از این زندانیان آزمایش خون و ریه گرفته شده است.

با این حال، بخش خبری ۲۰:۳۰ با اصرار بر مناسب بودن شرایط زندان گزارش‌های منتشر شده را مربوط به «رسانه‌های معاند» خواند.

 

سناریوی مشابه برای نرگس محمدی

پیش از این گزارش نیز بخش خبری ۲۰:۳۰ در واکنش به اخباری درباره وضعیت نامناسب سلامتی نرگس محمدی،‌ فعال حقوق بشر زندانی در زنجان، بدون اطلاع او تصاویری بریده‌شده از ویزیتش از سوی پزشک زندان را منتشر کرد.

در آن گزارش خبری نیز هدف صداوسیما القای مبتلا نبودن محمدی به کرونا بود.

پس از آن، محمدی در یادداشتی حاوی روزشمار دوره بیماری خود در زندان نوشت که دو فیلم از او ضبط شده و برای تهیه این گزارش عوامل زندان او را با «سرم و آمپول» آماده فیلم‌برداری کرده بودند.

این نوع گزارش‌های صداوسیما و بخش خبری ۲۰:۳۰ پیشتر نیز بارها با واکنش منفی بینندگان و کاربران در رسانه‌های اجتماعی مواجه شده بود.

افزایش نگرانی از شیوع کرونا میان زندانیان هم‌زمان با موج دوم آن بیش از پیش خانواده‌ها و بستگان زندانیان را نگران کرده است.

تازه چه خبر؟
شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت این شرکت در برابر انواع جدید این ویروس که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شایع شده موثر است. مدرنا اعلام...More
سنای آمریکا با ۸۴ رای موافق و ۱۵ رای مخالف صلاحیت جنت یلن را به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا تایید کرد. یلن که قبلا رییس بانک مرکزی آمریکا بوده،...More
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۵۰ درصدی بلیت هواپیما خبر داد و گفت که با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می‌شوند...More
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را به اتهام تحریک به شورش در یک سخنرانی خطاب به هوادارانش قبل از...More
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More