صالحی: اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در نطنز تولید شد | ایران اینترنشنال

صالحی: اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در نطنز تولید شد

 

 

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، خبر اعلام شده از سوی رییس مجلس درباره تولید اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در تاسیسات نطنز را تایید کرد.

او روز جمعه ۲۷ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت که غنی‌سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات نطنز در جریان است.

پیشتر، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در توییتی نوشته بود که ساعت ۴ صبح روز جمعه «اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» به دست آمد. او توضیح بیشتری در این باره نداد. 

صالحی هم گفت: «نیمه‌شب پنجشنبه به اورانیوم ۶۰ درصد رسیدیم و الان حدود ۹ گرم از آن را در اختیار داریم.»

صالحی همچنین افزود که همزمان با غنی‌سازی ۶۰ درصدی غنی‌سازی ۲۰ درصدی نیز در حال انجام است و این اقدام یک «تحول فنی» است.

ایران روز ۲۴ فروردین و پس از حمله به نطنز اعلام کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کرده است. 

یک روز بعد وزارت خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران هیچ «نیاز موجه غیرنظامی» برای غنی‌سازی در این سطح ندارد. 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را «تحریک‌آمیز» خواند و گفت که این اقدام جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات وین را زیر سوال می‌برد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، روز پنجشنبه در واکنش به نگرانی اروپا و آمریکا درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران گفته بود تهران می‌تواند غنی‌سازی ۹۰ درصد هم انجام بدهد اما برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است. 

صالحی همچنین گفت که با وجود شایعات «بعد از حادثه نطنز هیچ لحظه‌ای غنی‌سازی قطع نشده است و تنها در یکی از سالن‌ها مشکل پیدا کردیم». 

این سخنان در حالی بیان شده که علیرضا زاکانی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، گفته بود در حمله به نطنز «چندین هزار» سانتریفیوژ و همچنین «بخش عمده‌ای از امکانات غنی‌سازی» کشور آسیب دیده و از بین رفته است. 

فریدون عباسی، رییس کمیسیون انرژی مجلس، نیز اعلام کرده بود که با فرض تخریب ۵۰ درصد توان غنی‌سازی نطنز، ایران آن را تا شش ماه دیگر جبران خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More