شکایت قضایی خانواده تعدادی از قربانیان هواپیمای اوکراین از جمهوری اسلامی در دادگاه کانادا | ایران اینترنشنال

شکایت قضایی خانواده تعدادی از قربانیان هواپیمای اوکراین از جمهوری اسلامی در دادگاه کانادا

اعضای خانواده‌ تعدادی از مسافران کشته شده در واقعه سرنگون شدن هواپیمای اوکراین با شلیک موشک سپاه پاسداران، شکایتی را علیه جمهوری اسلامی در دادگاه اونتاریوی کانادا به ثبت رساندند.

علی‌اصغر گرجی،‌ عموی پونه گرجی، مسافر کشته شده این پرواز، شامگاه جمعه چهارم بهمن تصاویری از برگه‌های قضایی این شکایت‌ علیه جمهوری اسلامی را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد.

او نوشت که این شکایت به طور مشخص از علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، و فرماندهان سپاه پاسداران تحت عنوان «عمل تروریستی ساقط کردن هواپیمای تهران-اوکراین» و در چارچوب قانون جزایی «عدالت برای قربانیان تروریسم» کانادا روز جمعه در دادگاه اونتاریو ثبت شده است.

قانون مورد اشاره گرجی به اتباع کانادایی که قربانی فعالیت‌های تروریستی شده‌اند، اجازه می‌دهد از تروریست‌ها و یا کشورهای حامی تروریسم شکایت کنند. این قانون امکان پیگیری برای دریافت خسارت را نیز به این قربانیان می‌دهد.

در تصویر این شکایت، نام حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران نیز به عنوان متهمان مورد اشاره قرار گرفته است.

به گفته گرجی، به دلیل فشارهای احتمالی جمهوری اسلامی، نام امضاکنندگان این شکایت به صورت عمومی منتشر نمی‌شود و از اسم مستعار «جان دو» به عنوان شاکی استفاده شده است.

پیشتر، گزارش‌هایی از فشار ماموران سپاه پاسداران بر خانواده قربانیان سرنگونی این هواپیما در ایران منتشر شده بود. علاوه بر کنترل رفت‌و‌آمد و تماس‌ها،‌ آن‌ها از گفت‌و‌گو با رسانه‌ها منع و تعدادی از آن‌ها نیز مجبور به امضای بیانیه‌ حمایت از حکومت شدند.

علی‌اصغر گرجی هدف اصلی این شکایت را محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل «عمدی بودن این جنایت تروریستی» خوانده است. 

دادگاه عالی اونتاریوی کانادا پیش از این نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی و در چارچوب قانون «عدالت برای قربانیان تروریسم» بخشی از اموال جمهوری اسلامی در این کشور را توقیف و به نفع شاکیان قربانی حمله‌های تروریستی گروه‌های «حماس » و «حزب‌الله» فروخته بود. 

گرجی در پست فیس‌بوکی شامگاه جمعه خود از سایر خانواده‌های قربانی دعوت کرده در صورت تمایل به پیوستن به این شکایت با او تماس بگیرند. 

این تبعه کانادا همچنین از تسلیم شکایت در دادگاه بین‌المللی جنایی خبر داده و گفته است که به زودی یک کنفرانس مطبوعاتی بین‌المللی در این زمینه برگزار خواهد شد.

گرجی در پایان متن خود نوشته است: «ما نمی‌گذاریم خون عزیزانمان پایمال شود و آن‌ ر‌‌ا پیوند می‌زنیم به سقوط رژیم تا دل‌های ما و همه مردم ایران تسلی یابد.»

تازه چه خبر؟
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More
یک روز پس از ترور محسن فخری‌‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، تجمعات مشابهی در تهران و برخی از شهرهای دیگر ایران از سوی گروهی از حامیان جمهوری اسلامی...More