شورش در هشتمین زندان ایران؛ زندانیان شیبان اهواز نگران از شیوع کرونا | ایران اینترنشنال

شورش در هشتمین زندان ایران؛ زندانیان شیبان اهواز نگران از شیوع کرونا

در ادامه زنجیره ناآرامی و درگیری در برخی زندان‌های ایران در پی نگرانی از شیوع کرونا، برخی گزارش‌ها از وقوع درگیری در زندان شیبان اهواز در استان خوزستان حکایت دارد.

در ویدیوهایی که عصر سه‌شنبه ۱۲ فروردین‌ماه از حوالی زندان شیبان در اهواز منتشر شده تصاویر دود بر فراز محوطه این زندان و همچنین صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

در این ویدیو همچنین صدای فریاد «الله‌اکبر» برخی زندانیان از درون این زندان به گوش می‌رسد.

سازمان «حقوق بشر در ایران» در کانال تلگرام خود گزارش داده که این اعتراضات به دلیل «محرومیت زندانیان محبوس از دسترسی به اقلام بهداشتی و‌ مواد ضدعفونی کننده» برای مقابله با ویروس کرونا و همچنین عدم برخورداری از «حق مرخصی و سایر حقوق شهروندی» آن‌ها صورت گرفته است. 

برخی گزارش‌ها و مطالب منتشرشده از سوی کاربران در رسانه‌های اجتماعی از جمله توییتر حاکی از ابتلای دست‌کم سه زندانی به بیماری کرونا در زندان شیبان است. 

قسمتی از این زندان در اثر آتش‌سوزی سوخته است. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که هم‌اکنون ماموران انتظامی و سپاه پاسداران برای کنترل اوضاع به این منطقه اعزام شده‌اند.

زندان شیبان اهواز با اسامی زندان مرکزی اهواز، مجتمع حرفه آموزی اهواز و کلینیک اهواز نیز شناخته می‌شود.

سازمان «مانیتورینگ حقوق بشر ایران» نوشته که ظرفیت این زندان ۲۰۰۰ نفر اعلام شده، اما نزدیک به ۴۵۰۰ نفر زندانى در آن نگهداری می‌شوند.

آماری درباره تعداد زندانیان باقی‌مانده در این زندان پس از اعزام نزدیک به ۱۰۰ هزار زندانی به مرخصی در کل کشور منتشر نشده است. 

این ناآرامی در ادامه هفت ناآرامی گذشته در زندان‌های ایران و در پی تشدید نگرانی‌های زندانیان از شیوع بیماری کرونا صورت گرفته است.

پیش از این از زندان‌های پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز در لرستان،‌ تبریز در آذربایجان شرقی،‌ سقز در کردستان،‌ الوند در همدان،‌ عادل‌آباد در شیراز  و سپیدار در خوزستان ناآرامی،‌درگیری و فرار تعدادی از زندانیان گزارش شده بود. 

طی درگیری‌های میان ماموران و زندانیان در ناآرامی‌های طی روزهای گذشته تعدادی از زندانیان نیز کشته  و زخمی شده‌اند.

در آخرین مورد ناآرامی در زندان سپیدار حمید عباس‌زاده،  فرمانده نیروی انتظامی استان، از «حضور مقتدر نیروهای انتظامی» و بازگشت امنیت خبر داده است. 

او همچنین فرار زندانیان از این زندان را رد کرده و از اقدام برای برخورد با خاطیان سخن گفته است.

 

تازه چه خبر؟
رای‌دهندگان سوییسی امروز در همه‌پرسی برای طرح ممنوعیت نقاب، که به «ممنوعیت برقع» هم معروف شده، شرکت خواهند کرد. در این طرح به‌طور مشخص و مستقیم اسمی...More
دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز می‌شود. او در پاییز به قید وثیقه...More
علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی»...More
به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار به رهبران اعتراض‌‌ها و فعالان اپوزیسیون، ده‌ها هزار نفر در یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های یک ماه اخیر به...More