شورش در زندان؛ کشته و زخمی شدن تعدادی از زندانیان در سپیدار اهواز | ایران اینترنشنال

شورش در زندان؛ کشته و زخمی شدن تعدادی از زندانیان در سپیدار اهواز

 در پی شورش در دو زندان اهواز، گزارشها حاکی است با حمله ماموران به زندانیان زندان سپیدار و تیراندازی به سوی آنها تعدادی از این زندانیان کشته شدند. 

همچنین براساس همین گزارشها تعدادی از زندانیان این زندان بر اثر آتش سوزی دچار سوختگی شده و برخی از آنها نیز جان باختند.

در حالیکه که نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی نسبت به وضعیت این زندانیان ابراز نگرانی کرده و درباره آمار کشته‌شدگان گزارشهایی منتشر کرده‌اند، هنوز مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی درباره این موضوع توضیحی نداده‌اند.

سپیده قلیان،‌ فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، در صفحه توییتر خود از کشته شدن ۱۸ نفر از زندانیان خبر داده اما برخی از کاربران نیز از عدد سه نفر کشته خبر می‌دهند.

تصویر یکی از این کشته‌شدگان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. هویت این زندانی جوان ۲۵ ساله، محمد تامولی گزارش شده است.او از اهالی شهر بستان بوده که در سال ۱۳۹۷ بازداشت شد و در حال گذراندن هفت سال محکومیت خود در این زندان بوده است.

همچنین گزارش‌هایی از سوختگی و جراحت شدید برخی از زندانیان منتشر شده است.

در پی این گزارش‌ها،‌ خانواده برخی زندانیان سپیدار روز سه‌شنبه با نگرانی در مقابل این زندان تجمع کرده و خواستار گزارش مسئولان درباره وضعیت سلامت بستگان خود شدند. 

ناآرامی در زندان سپیدار اهواز روز دوشنبه و در پی گزارش‌هایی از ابتلای تعدادی از زندانیان به بیماری کرونا صورت گرفت.

در ویدیوهایی که از حوالی این زندان در رسانه‌های اجتماعی بازنشر شده بود تصاویر دود و صدای شلیک گلوله و فریاد شنیده می‌شد.

این در حالی است که روز سه‌شنبه حیدر عباس‌زاده،‌ فرمانده انتظامی استان خوزستان، با اشاره به حضور ماموران انتظامی در این زندان از «آرامش کامل» در تمامی بندها خبر داده بود.

زندان شیبان نیز روز سه‌شنبه محل درگیری و آتش‌سوزی ناشی از ناآرامی بود.

درگیری و شورش در دو زندان شیبان و سپیدار، در پی ناآرامی‌های پیاپی در شش زندان دیگر،‌ پس از آن صورت گرفت که اعتراض زندانیان به کمبود امکانات بهداشتی و درخواست برای مرخصی با  همراهی مسئولان روبه‌رو نشد.

تاکنون در زندان‌های پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز در لرستان،‌ الوند در همدان،‌ مرکزی در تبریز، سقز در کردستان و عادل‌آباد در شیراز ناآرامی،‌ درگیری و شلیک به سمت زندانیان گزارش شده است.

علاوه بر فرار ده‌ها زندانی از برخی از این زندان‌ها مقام‌های رسمی کشته و زخمی شدن برخی از زندانیان طی درگیری‌ها را نیز تایید کردند.

طی هفته‌های گذشته نگرانی‌های عمومی و انتقاد خانواده زندانیان درباره وضعیت رسیدگی به سلامت زندانیان هم‌زمان با بحران کرونا افزایش یافته است.

 

تازه چه خبر؟
امانوئل مکرون ، رییس‌جمهوری فرانسه، در کنفرانس خبری خود ضمن اعتراض به کارشکنی حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان تاکید کرد که «حزبالله لبنان باید در چند...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More