شورای همکاری خلیج فارس خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد | ایران اینترنشنال

شورای همکاری خلیج فارس خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد

شورای همکاری خلیج فارس، شامل شش کشور عربی کویت، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان، تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

نايف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، روز شنبه، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، همچنین نوشت که شورای همکاری خلیج فارس خواستار «اعمال هر گونه اقدامات اضافه لازم دیگر برای جلوگیری از برنامه توسعه ناامن‌کننده تسلیحاتی ایران» شد.

شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه به اقداماتی نظیر «مسدود کردن هدفمند دارایی‌ها و ممنوعیت سفر برای اشخاصی که در تامین، فروش و انتقال اسلحه و مواد مرتبط با آن به ایران یا از این کشور، در ارتباط هستند» اشاره کرد.

در نامه این شورا آمده که ایران «به توسعه سلاح در تمام منطقه» ادامه می‌دهد و این امر «بخشی از سیاست منطقه‌ای توسعه‌طلبانه و مداخله‌جویانه» ایران در امور داخلی کشورهای عربی، از جمله کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس است که با منشور سازمان ملل متحد در تضاد است.

نامه شورای همکاری خلیج فارس برای تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی، نشان دهنده اتحاد و هم‌نظری شش کشور عضو این سازمان، با وجود اختلافات این کشورها در سال‌های اخیر است.

در همین حال مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در نشست خبری هفته گذشته خود گفت ایالات متحده هفته آینده قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه خواهد داد.

پمپئو با اشاره به این‌که بخش بزرگی از مناقشه یمن به دلیل اقدام جمهوری اسلامی ایران در ارسال غیرقانونی سلاح به حوثی‌های این کشور است، گفت: «آمریکا هفته آینده برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد کرد.»

به موجب توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی در مهر ماه پایان می‌یابد. از آنجا که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده بود و عضوی از این قرارداد به شمار نمی‌آید، واشینگتن قصد دارد از طریق شورای امنیت به تمدید تحریم‌های ایران اقدام کند.

در عین حال ناظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که این اقدام آمریکا در شورای امنیت با مخالفت روسیه و چین مواجه شود.

تازه چه خبر؟
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More
در حالی که دولت ایران تصمیم دارد به زودی مدارس را در این کشور بازگشایی کند، محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان سینا،‌ می‌گوید بازگشایی مدارس در ابتدای سال...More
در پی رد درخواست یک گردشگر اویغور برای خرید یک بسته تفریحی هتلی در نزدیکی مرکز دیزنی لند شانگهای از سوی یک آژانس مسافرتی چین، دیزنی لند شانگهای اعلام...More
فاطمه رضوان‌مدنی، معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد اطلس خودکشی شامل آمار، علل، نرخ، سن، جنسیت و سایر اطلاعات در کشور...More
محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، با تاکید بر دفاعش از «همه» سیاست‌های جمهوری اسلامی در خارج کشور گفت نمی‌تواند آن‌چه را که در خارج کشور می‌بیند...More