شورای نگهبان: دلایل رد صلاحیت چهار داوطلب انتخابات را به خودشان اعلام کردیم | ایران اینترنشنال

شورای نگهبان: دلایل رد صلاحیت چهار داوطلب انتخابات را به خودشان اعلام کردیم

 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، اعلام کرد که دلایل رد صلاحیت چهار داوطلب انتخابات ریاست جمهوری را به خود آنان گفته است. او همچنین با اشاره به اینکه فیلم جلسه مربوط به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۹۲ را بار دیگر دیده گفت حیدر مصلحی چنین حرف‌هایی نزده بود.

کدخدایی روز پنجشنبه ۲۷ خرداد در یک نشست خبری با اشاره به اینکه بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری، این شورا حکمی برای بیان دلایل ندارد گفت هر کدام از  افراد که  درخواست کردند «آنها را دعوت کردیم».

او گفت: «در هفته گذشته سه نفر یا چهار نفر را خود من دعوت کردم؛ چون درخواست کرده بودند. و مطالب را خدمت‌شان ارائه کردیم. الان هم دو نفر دیگر درخواست کرده‌اند.» کدخدایی به نام این نامزدها اشاره‌ای نکرد.

تعدادی از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری، از جمله علی لاریجانی و محمود احمدی‌نژاد، از شورای نگهبان خواسته‌اند که دلایل رد صلاحیت‌شان به صورت علنی اعلام شود.

سخنگوی شورای نگهبان پس از درخواست علی لاریجانی در توییتی نوشته بود که برای انتشار عمومی دلایل رد صلاحیت نامزدها در قانون انتخابات ریاست جمهوری «حکمی پیش‌بینی نشده است».

کدخدایی در نشست خبری روز پنجشنبه‌اش درباره دلایل رد صلاحیت علی لاریجانی و محمود احمدی‌نژاد گفت که در جلسه شورای نگهبان «مستندات» درباره نامزدها «مطرح و قرائت می‌شود و هر نامزد باید هفت رای از ۱۲ عضو شورای نگهبان را کسب کند» اما اینکه «هر عضو شورا بر چه اساسی رای مثبت یا منفی می‌دهد» را نمی‌تواند بیان کند.

در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۵۸۵ نفر رد صلاحیت شدند که علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان، محسن هاشمی‌ رفسنجانی، علی مطهری، عباس آخوندی، محمود صادقی، محمد شریعتمداری، عزت‌الله ضرغامی و سعید محمد از جمله مشهورترین آنها بودند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین خبر داد که این شورا به نامه روحانی درباره رد صلاحیت نامزدهای انتخابات پاسخ داده و این پاسخ به زودی برای او ارسال می‌شود.

خبرگزاری ایسنا هشتم خرداد خبر داده بود که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، درباره رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به شورای نگهبان تذکرقانون اساسی داده است.

بر اساس این گزارش، روحانی «در راستای اصل ۱۱۳ قانون اساسی در رابطه چگونگی اعمال نظر و بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نامه ای را به شورای نگهبان ارسال کرده است.»

 

فیلم جلسه رد صلاحیت رفسنجانی را بازبینی کردم

سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری‌اش همچنین وعده داد که فیلم مربوط به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه این شورا در سال ۹۲ «در زمان مناسبی» منتشر شود.

او با اشاره به اینکه حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات، برخی سخنانش را تکذیب کرده است گفت: «دیروز من فیلم آن جلسه را با یکی از اعضای شورای نگهبان دوباره نشستیم دیدیم. چنین چیزی وجود نداشته و ایشان [حیدر مصلحی] چنین مطلبی را مطرح نکرد … انشاءالله در یک موقعیت مناسبی آن فیلم را با تصمیم اعضای شورای نگهبان منتشر خواهیم کرد.»

مصلحی در مصاحبه‌ای ویدیویی که روز ۲۳ خرداد منتشر شد گفته بود که سال ۹۲ در جلسه شورای نگهبان حضور یافته و با اشاره به برآوردها درباره پیروزی هاشمی رفسنجانی در انتخابات، از شورای نگهبان خواسته برای «مصلحت نظام» او را رد صلاحیت کنند.

این سخنان واکنش‌های گسترده‌ای داشت و از جمله اسحاق جهانگیری، رییس ستاد هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲، خواستار انتشار فیلم آن جلسه شد.

پس از این واکنش‌ها مصلحی گفت: «متاسفانه این‌گونه تلقی کردند که من به شورای نگهبان خط داده‌ام که چه کسی را تایید و رد کنند.»

او مطالب مطرح‌شده درباره سخنانش را «شیطنت» خواند و گفت: «شورای نگهبان با بررسی خودش عمل می‌کند.»

تازه چه خبر؟
طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-...More
وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد»...More
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More