شورای عالی امنیت ملی جملات شمخانی درباره کشتار معترضان آبان را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

شورای عالی امنیت ملی جملات شمخانی درباره کشتار معترضان آبان را تکذیب کرد

 

شورای عالی امنیت ملی نقل قول صورت گرفته توسط محمود صادقی، نماینده سابق مجلس، از علی شمخانی که در زمان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸ گفته بود به مردم معترض شلیک خواهد شد، را تکذیب کرد.

دبیرخانه این شورا روز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه با صدور اطلاعیه‌ای، صادقی را در این زمینه به داشتن «سوء نیت» متهم و او را تهدید به پیگیری قضایی کرده است.

این واکنش شورای عالی امنیت ملی پس از آن صورت می‌گیرد که بخش‌هایی از گفته‌های اخیر محمود صادقی در یک مصاحبه اینترنتی درباره کشتار معترضان آبان‌ماه در رسانه‌های اجتماعی بازنشر شد.

در این ویدیو، صادقی می‌گوید در زمان اعتراضات سراسری پس از افزایش قیمت بنزین به شمخانی درباره معترضان گفته بود «این‌ها مردم هستند. در حال کشتن مردم در خیابان‌ها هستند.»

او اشاره کرد در ادامه نیز از شمخانی پرسیده بود «اگر مردم نرفتند و ایستادند هم می‌خواهید بکشید؟» و شمخانی نیز پاسخ داد «آره، ولو بلغ ما بلغ،‌ ما می‌زنیم!»

عبارت «ولو بلغ ما بلغ» از سوی روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، در کتاب «صحیفه نور» و برای توجیه سکوت نکردن در زمان مخاطره برای اصول اسلام مورد اشاره قرار گرفته و زمانی به کار می‌رود که گوینده قصد دارد بر ساکت نماندن کند.

نماینده سابق تهران در ادامه مصاحبه‌ ویدیویی خود همچنین اشاره کرده بود که در جلسات کمیسیون‌های مجلس که موضوع اعتراضات پیگیری می‌شد، مقام‌ها تایید کرده بودند نشانه‌ای از دخالت «گروهک‌های اپوزیسیون» در اعتراضات نبوده و تمام معترضان مردم بوده‌اند.

اکنون شورای عالی امنیت ملی سخنان صادقی را «غیر واقعی و بی‌اساس» خوانده و اشاره کرده که شمخانی هیچگونه گفت‌وگوی دوجانبه‌ای با این نماینده وقت مجلس نداشته است. با این حال در ادامه این اطلاعیه تایید شده که شمخانی در مجلس حاضر شده بود و با «شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی ورسانه‌ای» درباره اعتراضات آبان‌ماه جلسه داشته است.

پیش از این هم اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور دولت حسن روحانی، درباره شلیک به معترضان آبان‌ماه بازتاب گسترده‌ای داشت. او در پاسخ به یک نماینده وقت مجلس در زمینه شلیک به سر معترضان گفت:‌ «خب،‌ شلیک به پا هم انجام شده بود.»

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More