شورای شهر اهواز: حکم بنیاد مستضعفان برای رفع تصرف از روستای ابوالفضل بدوی است | ایران اینترنشنال

شورای شهر اهواز: حکم بنیاد مستضعفان برای رفع تصرف از روستای ابوالفضل بدوی است

برخی اعضای شورای شهر اهواز ضمن انتقاد از برخورد ماموران شهرداری و انتظامی با اهالی روستای ابوالفضل اعلام کردند حکم قضایی بنیاد مستضعفان مبنی بر «رفع تصرف» در مرحله بدوی بوده و تا زمان نهایی شدن نباید اجرا می‌شده است.

رحیم کعب‌عمیر، عضو شورای شهر اهواز،‌ سه‌شنبه ۱۱ شهریور گفت: «نوع برخورد عوامل اجراییات شهرداری اهواز در برخورد با ساکنان این منطقه ناشایست بود و چهره شورا و شهرداری اهواز را زیر سوال برده است.»

او افزود: «حکم بدوی مبنی بر رفع تصرف به نفع بنیاد مستضعفان صادر شده،‌ اما این حکم تا زمان رای قطعی و تجدیدنظر نباید اجرا می‌شد.»

فرماندهی انتظامی اهواز و روابط عمومی بنیاد مستضعفان پیشتر اعلام کرده بودند مراجعه به این روستا برای «اجرای حکم قضایی» بوده است.

ناصر موسوی‌نژاد،‌ عضو دیگر شورای شهر اهواز، اشاره کرد وظیفه اصلی معاونت خدمات شهری شهرداری «جلوگیری از سد معبر» است و در زمینه «رفع تصرف عدوانی» وظیفه‌ای ندارد.

 

رییس شورا: اهالی سابقه سکونت ۳۰ ساله دارند

عبدالزهرا سنواتی،‌ رییس‌ شورای شهر اهواز، هم ضمن انتقاد از برخوردهای صورت‌گرفته، تایید کرد برخی از اهالی این روستا سابقه سکونت «۳۰ ساله» دارند.

پیشتر شماری از اهالی این روستا این موضوع را اعلام کرده و گفته بودند سکونت در این منطقه به پیش از انقلاب باز می‌گردد.

به گفته آن‌ها،‌ بنیاد مستضعفان «اکنون با گذشت چند دهه» ادعای تملک کرده است.

این در حالی است که فرماندار اهواز و مدیرکل ثبت اسناد و املاک خوزستان گفته‌اند زمین‌های این منطقه املاک بنیاد مستضعفان بوده و سکونت اهالی در آن مربوط به «دو سه سال اخیر» است.

مدیرکل ثبت‌ اسناد این استان اشاره کرده که پیش از این سه سال «هیچ‌کس» در این منطقه زندگی نمی‌کرده‌ است.

یوسف موسوی، امام جماعت این روستا،‌ بر خلاف این اظهارات مسئولان گفته منطقه و زمین‌های کشاورزی آن پیشتر و حتی قبل از زمان انقلاب نیز در مالکیت هیچ ارگانی نبوده است.

کریم حسینی، نماینده اهواز در مجلس، هم روز دوشنبه گفت ساکنان قدیمی این روستا قرار نیست آن‌جا را ترک کنند و در خانه‌های خود خواهند ماند.

با این حال علی بیرانوند،‌ معاون دادستان اهواز،‌ هم مالکیت زمین‌های این منطقه را مربوط به بنیاد مستضعفان دانسته است.

هفته گذشته نیروهای انتظامی و امنیتی در پی دریافت حکم قضایی تخلیه روستا از سوی بنیاد مستضعفان، با مردم این منطقه درگیر شده و شماری از معترضان را با شلیک سلاح ساچمه‌زن مجروح کردند.

طی این درگیری، ماموران همچنین گاز اشک‌آور به سمت مردم این روستای فقیرنشین اهواز شلیک کرده بودند. 

دستگاه قضایی خوزستان همچنین خبرنگاری را که نخستین‌بار خبر این درگیری را منتشر کرده بود،‌ بازداشت و سپس با قرار کفالت آزاد کرد. برخی گزارش‌ها نیز حاکی از احضار ده‌ها نفر در ارتباط با این درگیری‌ها است.

پس از واکنش‌های گسترده به این موضوع پرویز فتاح،‌ رییس بنیاد مستضعفان،‌ گفت: «به ما گفته بودند این‌ها زمین‌خوارند.»

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More