شواهد جدید از تلاش هواوی برای فرار از پیامدهای نقض تحریم‌ ایران | ایران اینترنشنال

شواهد جدید از تلاش هواوی برای فرار از پیامدهای نقض تحریم‌ ایران

 

خبرگزاری رویترز نوشته به اسناد جدیدی دست پیدا کرده است که نشان می‌دهد شرکت چینی هواوی پس از آن‌که گزارش اقدام‌هایش در نقض تحریم‌های ایران از طریق فعالیت شرکت اسکای‌کام‌تک (Skycom Tech) در تهران منتشر شد،‌ سعی در سرپوش گذاشتن و فرار از پیامدهای آن داشته است.

شرکت چینی هواوی در سال‌های اخیر تحت فشار و زیر ذره‌بین بوده است زیرا به‌دلیل مراودات مالی‌اش از طریق شرکتی در ایران، تحریم‌های آمریکا را نقض و سعی کرده است تجهیزات مشمول تحریم را به ایران بفروشد.

رویترز روز چهارشنبه ۱۴ خردادماه، در گزارشی نوشت بر اساس اسنادی که به دست آورده است، هواوی در پی انتشار گزارش این خبرگزاری در سال ۲۰۱۳ مبنی بر روابط نزدیک و نقش‌ مدیر مالی ارشدش در شرکت اسکای‌کام‌تک، که دفتر آن در تهران قرار داشت،‌ با اقدام‌هایی شتابزده سعی در مخفی‌کاری و سرپوش گذاشتن بر فعالیت‌هایش داشته است.

در گزارش سال ۲۰۱۳ رویترز آمده بود که شرکت اسکای‌کام‌تک پیشنهاد فروش تجهیزات رایانه‌ای اچ‌پی به ارزش ۱/۳ میلیون یورو را که مشمول تحریم‌ها بود به بزرگ‌ترین شرکت ارتباطات سیار ایران ارائه کرده بود.

اسناد جدید رویترز حاکی از آن است که شرکت هواوی مدت‌ها در قالب این شرکت در ایران فعالیت کار می‌کرده است. این اسناد نشان می‌دهد روابط تجاری هواوی با این شرکت فراتر از شراکت تجاری بوده است و ادعاهای مدیران هواوی را زیر سوال می‌برد. این اسناد شامل یادداشت‌ها، نامه‌ها و قراردادهای این شرکت به زبان‌های انگلیسی، فارسی و چینی است. 

بر اساس یکی از این اسناد، شرکت هواوی، به‌دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا، در سال ۲۰۱۳ سعی کرده بود خود را از این شرکت در تهران منفک نشان دهد. از جمله اقدام‌های هواوی در این راستا، می‌توان به تغییر مدیران شرکت اسکای‌کام‌تک،‌ تعطیل کردن دفتر این شرکت در تهران و تشکیل شرکتی دیگر در ایران با هدف تصاحب ده‌ها میلیون دلار قراردادهای اسکای‌کام‌تک اشاره کرد. 

 

پرونده هواوی در فاز جدید

انتشار این اسناد می‌تواند پرونده مِنگ وانژو،‌ مدیر مالی ارشد هواوی و دختر بنیانگذار آن،‌ را که در آمریکا پیگیری می‌شود سنگین‌تر کند.

مِنگ در سال ۲۰۱۸ در کانادا و در ارتباط با همین اتهام بازداشت شد. آمریکا از آن زمان در تلاش بوده است او را از کانادا به آمریکا منتقل کند.

هفته گذشته یک قاضی کانادایی حکم به تعقیب پرونده داد و این دفاعیه را که جرم‌هایی که آمریکا متوجه مِنگ می‌داند در کانادا رخ نداده است وارد ندانست.

در کیفرخواست ایالات متحده آمریکا آمده است که هواوی و مِنگ در طرحی جاعلانه مشارکت داشته‌اند تا کالاها و فناوری‌های مشمول تحریم‌های آمریکا را از طریق شرکتی مستقر در ایران به دست آورد.

در این کیفرخواست همچنین ذکر شده است که آن‌ها با فریب بانکی بزرگ و معتبر پول‌هایشان را از ایران خارج کرده‌اند و ادعا شده است شرکت اسکای‌کام‌تک در ایران «زیرمجموعه غیررسمی» هواوی بوده است.

هواوی و مدیر مالی ارشدش این اتهام‌ها را رد کرده‌اند. وزارت خارجه چین نیز آمریکا را به «سیاسی کردن مناسبات تجاری و اقتصادی» متهم کرده و خواستار توقف فشار بر شرکت‌های چینی شده است.

شرکت اسکای‌کام‌تک، که در هنگ‌کنگ ثبت و در سال ۲۰۱۷ منحل شد، دیگر متهم این پرونده است. هواوی در دوره‌ای سهامدار این شرکت بود اما مدعی است بیش از یک دهه پیش سهامش را فروخت.

تازه چه خبر؟
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More