شناسایی «گروه تروریستی» وابسته به سپاه قدس در آلبانی | ایران اینترنشنال

شناسایی «گروه تروریستی» وابسته به سپاه قدس در آلبانی

پلیس آلبانی روز چهارشنبه اعلام کرد یک شبکه شبه‌نظامی «تروریستی» ایرانی را که گفته می‌شود در حال طراحی حمله به اعضای سازمان مجاهدین خلق در این کشور بودند، شناسایی کرده است. 

آردی ولیو، رییس پلیس آلبانی، روز چهارشنبه اول آبان‌ماه گفت شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران مشغول هدایت یک «گروه تروریستی فعال» علیه اعضای سازمان مجاهدین خلق در آلبانی بوده است. 

شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران به سپاه قدس شهرت داد و فرماندهی آن بر عهده قاسم سلیمانی، از نظامیان بانفوذ در جمهوری اسلامی است.  

ولیو از جزئیات عملیات این شبکه ایرانی یا بازداشت‌های احتمالی چیزی نگفت.

بیانیه منتشرشده از سوی پلیس آلبانی توضیح داد دو مقام عالی‌رتبه امنیتی ایران از تهران این گروه تروریستی را هدایت می‌کرده‌اند. 

بر اساس این بیانیه، این شبکه ایرانی با گروه‌های سازماندهی‌شده تبهکار در ترکیه در ارتباط بوده و به کمک یکی از اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از اعضای این سازمان در آلبانی کرده است.

در همین حال، ولیو اضافه کرد پیشتر در ماه مارس عوامل وابسته به حکومت ایران قصد انجام یک حمله دیگر به اعضای سازمان مجاهدین خلق را داشتند که در نهایت این حمله خنثی شد. 

آلبانی سال گذشته سفیر ایران و یک دیپلمات دیگر را به علت «فعالیت‌های غیرقانونی» که گفته می‌شد امنیت این کشور را با خطر مواجه کرده بودند، اخراج کرد.  

سازمان مجاهدین خلق تا سال ۲۰۱۲در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار داشت. حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر از اعضای این سازمان در سال ۲۰۱۴ از عراق به آلبانی رفتند.

 

تازه چه خبر؟
با ادامه درگیری نظامی در منطقه قره‌باغ، سفارت ایران در آذربایجان گزارش‌ها درباره ارسال تسلیحات و نیروی نظامی از خاک این کشور به ارمنستان را رد کرد...More
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد شمار جان‌باختگان روزانه ویروس کرونا از ۲۰۰ نفر بالاتر رفته است. سیماسادات لاری،‌ سخنگوی این...More
عربستان سعودی از انهدام «یک گروه تروریستی که سپاه پاسداران آنها را آموزش داده بود» خبر داده است؛ ایران این اتهام را «بی‌اعتبار» و «تکراری» خواند...More
همسر بهنام محجوبی،‌ درویش زندانی، می‌گوید ماموران زندان پس از فلج شدن نیمی از بدن این زندانی سیاسی به دلیل تشنج و زمین‌خوردگی در پی قطع داروها، او را...More
غلامرضا خادمی، رییس بخش مراقبت‌های ویژه «بیمارستان کودکان اکبر» در شهر مشهد، با اشاره به اینکه شمار کودکان مبتلا به کرونا و تعداد بستری شدن آنها...More