شمخانی حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه را تایید کرد | ایران اینترنشنال

شمخانی حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه را تایید کرد

 

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تایید کرد که در برخی از حملات اسرائیل به سوریه، « تجهیزات و نیروهای» ایران مورد حمله قرار گرفته است.

او به خبرگزاری تسنیم گفت پس از حمله اسرائیل به اهداف ایران در سوریه در جریان حمله به فرودگاه نظامی T4، تهران «به شدت پاسخ» داد.

مقام‌های دولت اسرائیل در ماه‌های اخیر گفته بودند که «صدها حمله به اهداف ایرانی» در سوریه انجام داده‌اند. اسرائیل فروردین امسال به فرودگاه نظامی T4 در حومه شهر حمص در سوریه حمله کرد و در جریان این حمله هفت نفر از نیروهای نظامی ایران کشته شدند.  

بیستم اردیبهشت امسال، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروی قدس سپاه ایران از خاک سوریه به منطقه جولان حمله موشکی کرده است.

حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران هم ۱۸خردادماه امسال در یک سخنرانی عمومی گفت اسرائیل «پاسخ تجاوز به پایگاه T4 را در جولان دریافت کرد». او تاکید کرد که پس از این پاسخ، حملات اسرائیل متوقف شد و «دیگر هیچ غلطی نکردند».

با این وجود، در طول شش ماه گذشته، اسرائیل بارها به اهداف نظامی در سوریه حمله کرده است. حملاتی که به گفته شمخانی، «راهبردی» نبوده و ایران به بیش از ۹۰ درصد اهداف خود در سوریه رسیده‌ است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین از تغییر راهبرد این کشور در برخورد با اسرائیل در سال ۲۰۱۹ خبر داد و گفت: «به زودی شاهد تحول مهمی در زمینه ارتقاء بازدارندگی مقاومت در سوریه خواهیم بود.»

شمخانی با اشاره به انتخابات اسرائیل به نتانیاهو هشدار داد که «اگر در چند جبهه به طور همزمان درگیر شود»، زندگی سیاسی‌اش تمام می‌شود.

او همچنین بر تداوم حضور ایران در سوریه تاکید کرد و افزود: «تا وقتی دولت قانونی سوریه چنین درخواستی را داشته باشد، ما در سوریه خواهیم ماند و با تروریسم مبارزه خواهیم کرد.»

در ماه‌های گذشته، دولت آمریکا حضور خود در بازسازی سوریه را منوط به خروج کامل ایران از سوریه کرده است.

در همین حال شمخانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با منفی دانستن مذاکره با آمریکا گفت: « ترامپ اهل جنگیدن نیست؛ برای اینکه نجنگد، تهدید می‌کند.»

او همچنین با اشاره به درخواست بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد: «اساسا معامله با دولت ترامپ اشتباه است چرا که این امر به معنی پذیرش نقض تعهد آمریکاست. علاوه براین ضمانتی وجود ندارد که دولت بعدی آمریکا به توافق احتمالی جدید پایبند باشد.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین با انتقاد از سیاست‌های عربستان سعودی اظهار کرد بارها از مقام‌های این کشور برای «توجه به منافع ملی و عربی» خودش دعوت کرده‌ایم.

به گفته شمخانی، عمان، قطر و کویت دنبال جلوگیری از «تنش‌‌آفرینی‌های کاذب» هستند و از «داخل امارات متحده عربی» هم پیام‌هایی برای «همکاری و رفع سوء تفاهم» با ایران دریافت شده است.

دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران در بخش دیگری از حرف‌های خود به تهدید کشورش برای قطع صادرات نفت از طریق بستن تنگه هرمز اشاره کرد و گفت: «قطع صادرات نفت الزاما مساوی با مسدود شدن تنگه هرمز نیست و روش‌های متعددی برای محقق کردن آن وجود دارد که امیدواریم مجبور به استفاده از آن نشویم.»

ایران بارها تهدید کرده است که در صورت قطع صادرات نفت خود با بستن تنگه هرمز اجازه نمی‌دهد که نفت سایر کشور‌های منطقه هم صادر شود.

تازه چه خبر؟
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود. این...More