سرخط خبرها

 • معاون سازمان انرژی اتمی: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر تابستان ۹۸ آغاز می‌شود
 • معاون وزیر ورزش: رویارویی با اسراییل خط قرمز کشور ماست
 • پس از سخنرانی پوتین، وزارت دفاع روسیه تصاویر جدیدترین زیردریایی اتمی خود را انتشار داد
 • رییس جمهور نیجریه برای افزایش قیمت نفت، میزان تولید نفت را کاهش می‌دهد
 • معاون سازمان انرژی اتمی: عملیات تعویض سوخت نیروگاه اتمی بوشهر از دهم اسفندماه آغاز می‌شود
 • بر اساس جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی: قیمت واحد مسکونی امسال نسبت به سال گذشته ۲.۹ درصد افزایش یافته است
 • معاون وزیر تعاون: ۹۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند
 • رئیس دفتر روحانی اختصاص هزارمیلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را تکذیب کرد
 • سفیر آمریکادر لهستان خواستار عذرخواهی اسراییل از لهستان شد
 • رئیس سازمان میراث فرهنگی: تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند
 • بنیامین نتانیاهو سفرش به مسکو را به تعویق انداخت
 • خانواده اسماعیل بخشی فعال کارگری هفت تپه برای دومین روز در برابر دادگستری شهرستان شوش تجمع کردند
 • ژاپن مبلغ ۱۳ میلیارد دلار کمک مالی برای کمک به آسیب‌دیدگان خشکسالی افغانستان می‌پردازد
 • رئیس انجمن جنگلبانان ایران: ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت
 • ظریف فروش فناوری هسته‌ای به عربستان را نشانه «دورویی» آمریکا خواند
 • شهردار تهران: خط شش و هفت مترو بزودی افتتاح می شود
 • پوتین: اگر آمریکا موشک‌هایش را در اروپا مستقر کند، موشکهای ما به سوی «مراکز تصمیم‌گیری» مستقر خواهد شد
 • مجلس با دریافت ماهانه ۳۰۰ تومان از مشترکان برق و گاز در سال آینده موافقت کرد
 • رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: مجوز واردات هواپیما صادر شد
 • پلیس فتا: طی ده ماه گذشته ۱۰ هزار پرونده شکایت در رابطه با وبسایت دیوار تشکیل شده است
 • نماینده مشهد در مجلس: طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان سالانه ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com

شما اصلا حقوق بشر را می‌شناسید؟

رهبر جمهوری اسلامی ایران جمعه گذشته در واکنش به انتقادها از نقض حقوق اساسی و مدنی شهروندان در ایران، خطاب به دولت‎‌های آمریکا و اروپا گفت: «شما اصلا حقوق بشر را می‌شناسید؟»

این اظهارنظر و پرسش تامل‌برانگیز شخص اول نظام دست‌کم از دو زاویه مهم قابل ارزیابی است. نخست، تکیه آیت‌الله خامنه‌ای به مقوله/مفهوم «حقوق بشر» و دیگری، نقد وضع حقوق بشر در ایران با تکیه بر استانداردهای حقوق بشری.

یک، نقطه‌ عزیمتی به نام «حقوق بشر»

در تمام سه دهه سپری‌شده از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، او خود را مدافع مفهوم «حقوق بشر» و نیز منتقد کارنامه دولت‌های غربی در این موضوع (حقوق بشر) نشان داده است.

به بیان دیگر، شخص اول نظام هیچ‌گاه به تخطئه یا نفی این مقوله نپرداخته است؛ او در موضع یک «مدعی» اعلام موضع کرده و در برابر اعتراض‌ها به وضع حقوق بشر در ایران، انتقادی متقابل و بنیادین را متوجه دولت‌های غربی ساخته است.

آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین واکنش‌ها پس از نشستن بر کرسی رهبری جمهوری اسلامی، اعلام کرد: «امروز دولت‌هایی ادعای طرفداری از حقوق بشر را می‌کنند که بزرگ‌ترین اهانت‌ها را به بشر کرده‌اند.»

در همان ماه نخست رهبری، او تصریح کرد: «ما به ادعاهای طرفداری از حقوق بشر، که امروز از طرف دولت‌ها و سازمان‌های وابسته به ابرقدرت‌ها در دنیا اعلام می‌شود، کوچک‌ترین اعتقادی نداریم. ما این‌ها را فریب و خدعه و دروغ می‌دانیم.»

در سه دهه گذشته، این انتقادها از کارنامه غرب در موضوع حقوق بشر هم‌زمان بوده است با یک تاکید از سوی راس هرم نظام سیاسی در ایران: «حقوق بشر و آزادی‌های فردی ما از آنچه كه در دنیای به‌اصطلاح دموکراسی مطرح می‌شود پیشرفته‌تر است.»

این خط تحلیلی و سیاسی‌ـ‌تبلیغی در طول ۳۰ سال گذشته جاری بوده است. یعنی از یک‌سو، آیت‌الله خامنه‌ای پیوسته تصریح کرده است که «امروز پرچم حقوق بشر در دست امریکا و انگلیس و کشورهایی از این قبیل به یک چیز مسخره و خنده‌آور تبدیل شده» و از سوی دیگر، گفته وضع حقوق بشر و دموکراسی در ایران مناسب است و «باید دفاع از حقوق بشر به‌وسیله قوه‌ قضاییه انجام گیرد.»

این‌گونه، رهبر جمهوری اسلامی نخواسته است مفهوم حقوق بشر را از اساس نفی کند یا مورد طعن قرار دهد و بی‌ارزش بداند؛ او ضمن اشاره به ظاهر واژه، از استخدام آن برای انتقاد از غرب بهره جسته است.

اما مراد راس هرم نظام سیاسی از حقوق بشر چیست؟ «حقوق بشر تبلور‌یافته در جمهوری اسلامی» چه مختصاتی دارد؟

دیگر، کدام حقوق بشر؟

آیت‌الله خامنه‌ای کلیدواژه حقوق بشر را در سخن به کار می‌گیرد، اما توضیح نمی‌دهد ویژگی‌های این مقوله و لوازم و استانداردهای آن در جمهوری اسلامی چیست.

ولی در خروجی نظام متکی‌ به ولایت مطلقه فقیه، می‌توان شواهدی از این «حقوق بشر» را مستندسازی کرد. در این «حقوق بشر مورد تایید آیت‌الله خامنه‌ای» و مورد حمایت دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی، آزادی حجاب وجود ندارد؛ صاحبان همه عقاید و باورمندان به آیین‌های مختلف اجازه فعالیت و تبلیغ ندارند؛ نه تنها بهاییان، که حتی اهل سنت، و نه فقط این‌ها، که حتی دراویش شیعه، هدف محدودیت و سرکوب قرار می‌گیرند؛ شهروندان به‌خاطر نوع پوشش‌ یا اظهارنظر مخالف در رسانه‌های اجتماعی آنلاین مواخذه و تهدید و بازداشت می‌شوند؛ احزاب سیاسی مخالف حکومت و حتی جمعیت‌های سیاسی منتقد، از آزادی و امنیت برای فعالیت برخوردار نیستند؛ انتخابات با فیلتر «نظارت استصوابی» شورای نگهبان برگزار می‌شود؛ رسانه‌ها فاقد آزادی و امنیت لازم برای اطلاع‌رسانی و نقد وضع موجود هستند؛ امکان تشکیل و فعالیت آزاد و امن اتحادیه‌های صنفی و سندیکاهای مستقل، موجود نیست؛ و...

افزون بر آنچه با حوزه‌هایی چون آزادی بیان و عقیده و فعالیت سیاسی و جامعه مدنی در پیوند است، نقدهای مرتبط با مقوله‌ها و حقوقی مانند کار و تفریح و تامین اجتماعی کم نیست، انتقادهایی که متوجه کارنامه جمهوری اسلامی است و وجوهی دیگر از حقوق بنیادین ایرانیان را توضیح می‌دهد.

در چنین وضعی، آیت‌الله خامنه‌ای، در مقام شخص اول نظام، از وضع حقوق بشر در ایران ابراز خشنودی می‌کند و دولت‌های غربی را به‌خاطر نقض حقوق اساسی و مدنی شهروندانشان، مورد نقد قرار می‌دهد.

کم نیستند ایرانیان منتقد و مخالفی که در برابر این پرسش رهبر جمهوری اسلامی از آمریکا و اروپا که «شما اصلا حقوق بشر را می‌شناسید؟»، سوالی مشابه را پیش روی نفر نخست نظام سیاسی ایران قرار دهند.

 

 

مرتضی کاظمیان
ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
۹ دقیقه ۱۹ ثانیه پیش
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفته که پیگیر وضعیت یک تاجر فرانسوی هستند که به اتهام اقامت بدون مجوز و خرید غیر قانونی طلا از ۲۱ اکتبر سال گذشته...بیشتر بخوانید
۴۹ دقیقه ۲ ثانیه پیش
کنسرت «هوروش بند» در شهرستان فیروزه لغو شد. این کنسرت که اجرای آن از قبل اعلام و برنامه‌ریزی شده بود به دستور دادستانی شهرستان فیروزه در خراسان رضوی...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۳ دقیقه پیش
سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از نقض گسترده حقوق بشر در ونزوئلا گفته نزدیک به سه میلیون نفر به اجبار کشور خود را ترک کرده‌اند. این سازمان می‌گوید...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۴ دقیقه پیش
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتی از « تلاش دولت ترامپ برای فروش فن آوری هسته‌ای به عربستان سعودی »انتقاد کرد. این توییت واکنشی است به گزارش...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۲۴ دقیقه پیش
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید، اگر آمریکا سامانه‌های موشکی را در اروپا مستقر کند، کشورش آمریکا را در تیررس موشک‌هایش قرار خواهد داد. رئیس...بیشتر بخوانید