شمار جان‌باختگان روزانه کرونا در ایران به رقم بی‌سابقه ۳۳۷ نفر رسید | ایران اینترنشنال

شمار جان‌باختگان روزانه کرونا در ایران به رقم بی‌سابقه ۳۳۷ نفر رسید

 

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۲۸ مهر آمار جان باختگان ناشی از کرونا در شبانه‌روز اخیر را ۳۳۷ نفر اعلام کرد؛ این بالاترین رقم فوتی‌های روزانه از ابتدای شیوع کرونا در ایران محسوب می‌شود.

خبرگزاری‌های ایران این خبر را با عناوینی چون «روز سیاه»، «روز وحشت» و «دوشنبه سیاه» گزارش کرده‌اند.

 سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، علت افزایش بی‌سابقه تعداد مرگ‌ها در روزهای اخیر را «بی‌توجهی و سهل‌انگاری» مردم در رعایت توصیه‌های بهداشتی دانست و شهروندان ایرانی را به «کاهش استفاده از ماسک» و «بروز رفتارهای اجتماعی خطرآفرین» متهم کرد.

این در حالی است که یک روز پیشتر شماری از نمایندگان مجلس از سیاست‌های دولت حسن روحانی در قبال شیوع کرونا به شدت انتقاد کردند؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت، هم با اشاره تلویحی به در اختیار نداشتن ابزارهای لازم برای مقابله با کرونا در کشور، در کنایه‌ای گفت کاش در هشت ماه گذشته ابزاری فراتر از خواهش و التماس داشتیم.

با تازه‌ترین آماری که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد، تعداد جان‌باختگان کرونا در ایران مطابق آمار رسمی مجموعا به ۳۰ هزار و ۷۱۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت در اظهارات روز دوشنبه‌اش همچنین اعلام کرد ۳۰ استان همچنان در «وضعیت قرمز یا هشدار» هستند.

به گفته او، در شبانه‌روز اخیر چهار هزار و ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۹۴۸ نفر از آنان در مراکز درمانی بستری شدند. 

مطابق آمار رسمی، شمار مبتلایان به کرونا در ایران از ابتدا تاکنون بیش از ۵۳۴ هزار و ۶۳۱ نفر بوده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه با استناد به آمار وزارت بهداشت گزارش داد که طی ده روز اخیر (۱۹ تا ۲۸ مهر) در هر ساعت به طور متوسط ۱۸۰ نفر در ایران به کرونا مبتلا شده و ۱۱ نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

همچنین مطابق آمار رسمی، ۴ هزار و ۷۷۱ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های ویژه بستری شده‌اند.

این در شرایطی است که در هفته‌های اخیر شمار زیادی از مقام‌های درمانی درباره پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها و به خصوص بخش‌های مراقبت‌های ویژه هشدار داده‌اند.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، و مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، از جمله این افراد بوده‌اند.

شماری از مقام‌های بهداشتی - درمانی در استان‌ها نیز هشدار مشابهی را تکرار کرده‌اند.

از جمله فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، روز دوشنبه به ایسنا گفت که ۷۵ درصد ظرفیت تخت‌های آی‌سی‌یو در سراسر استان خوزستان که برای بیماران کرونا در نظر گرفته شده بود پر شده است.

او همچنین هشدار داد در پیک فعلی شیوع کرونا «شاهد ابتلای جوانان بدون بیماری زمینه‌ای به کرونا هستیم.»

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه رییس بیمارستان لبافی‌نژاد تهران که بر اثر ابتلا به کرونا جان باخت، گفت: «در چند ماه آینده بعید است دارو و واکسن در دسترس عموم جامعه قرار گیرد.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت، نیز روز دوشنبه گفت: «متاسفانه شدت سرایت ویروس بیشتر شده و حتی ظن اینکه قدرت بیماری‌زایی آن با موتاسیون‌هایی افزایش یافته باشد وجود دارد.»

تازه چه خبر؟
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More
دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی گفت که اگر مجمع گزینندگان آمریکا جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار خواهد کرد. ترامپ روز پنج‌شنبه در مراسم سخنرانی...More