شماری از بستگان و خانواده‌‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان در اصفهان بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

شماری از بستگان و خانواده‌‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان در اصفهان بازداشت شدند

نیروهای امنیتی روز چهارشنبه در اصفهان اتوبوس حامل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و اعتراضات سال۸۸ را متوقف و محاصره کرده و اقدام به بازداشت بیش از ۲۰ نفر از آنها کردند.

بنابر گزارش‌ها، نیروی امنیتی در اصفهان، عصر چهارشنبه هجدهم فروردین ماه، اتوبوس حامل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات را محاصره کرده و اقدام به بازداشت آنها کرده‌اند که در جریان این بازداشت‌ها مادر ابراهیم کتابدار از حال رفته است.

از جمله خانواده‌هایی که در جریان هجوم نیروهای امنیتی به این اتوبوس بازداشت شدند خانواده‌های وحید دامور، مهرداد معین‌فر، پویا بختیاری، ابراهیم کتابدار از کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و همچنین خانواده شهرام‌ فرج‌زاده از کشته شدگان اعتراضات سال۸۸ هستند.

همزمان مسیح علی‌نژاد در صفحه اینستاگرام خود خبر داد که سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابدار از کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸،  در جریان هجوم نیروهای امنیتی به این اتوبوس، از حال رفته است ولی نیروهای امنیتی از انتقال او به بیمارستان خودداری کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات پس از چند ساعت بازداشت در اصفهان، آزاد شده‌اند اما گوشی‌های تلفن آنها توقیف شده و به خانواده‌های کشته شدگان گفته شده که شنبه آینده باید به اداره اطلاعات اصفهان مراجعه کنند.

پایگاه خبری هرانا، در همین ارتباط گزارش داد که این بازداشت‌ها هنگامی انجام شد که اتوبوس حامل خانواده‌های کشته‌شدگان آبان، پس از حضور بر مزار سردار اسعد بختیاری، از مشروطه‌خواهان ایران، در مسیر بازگشت قرار داشت.

ناهید شیرپیشه، اشکان و آرین شیرپیشه، منوچهر، عاصف، مونا و مهرداد بختیاری همگی از اعضای خانواده «پویا بختیاری»، سکینه احمدی و حمیده کتابدار مادر ‌وخواهر «ابراهیم کتابدار»، مرتضی و سعید دامور پدر و برادر «وحید دامور» ، ایران الله‌یاری مادر «مهرداد معین‌فر» ، مادر «فرهاد مجدم»، کامبیز نوروززاده، حوریه فرج زاده خواهر «شهرام فرج‌زاده» از کشته شدگان اعتراضات سال۸۸ از جمله بازداشت‌شدگان در اصفهان بوده‌اند.

جواد لعل محمدی فعال مدنی و عضو کانون صنفی معلمان ایران، احسان غدیری، هاشم امینی، محمد کریمی، مهیار ظفرمهر، یاشار تبریزی به همراه دو دخترش، و پوران ناظمی از جمله کسانی هستند که به دست نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شدند.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی سوابق بسیاری در آزار و بازداشت خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات و همچنین خانواده‌های فعالان سیاسی و مدنی دارند.

بنابر گزارش‌ منابع مطلع و نهادهای مدافع حقوق بشر، فشارها از آبان۹۸ بلافاصله پس از کشتار و سرکوب  معترضان، بر خانواده‌های آنها آغاز شد و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به صورت گسترده‌ای آنها را احضار یا مورد تهدید قرار دادند.

علاوه بر این، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، اجازه برگزاری مراسم چهلم را به شکل عمومی به خانواده‌ها نداد و تمامی اعضای خانواده پویا بختیاری را چند روز قبل از مراسم چهلم بازداشت کرد.

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More