شلیک ۸ تا ۱۱ راکت به سفارت آمریکا و منطقه سبز بغداد؛ محوطه سفارت ایالات متحده خسارت دید | ایران اینترنشنال

شلیک ۸ تا ۱۱ راکت به سفارت آمریکا و منطقه سبز بغداد؛ محوطه سفارت ایالات متحده خسارت دید

منابع خبری شامگاه یک‌شنبه از حمله راکتی به منطقه سبز بغداد و سفارت آمریکا گزارش دادند و گفتند که در این حملات بین ۸ تا ۱۱ راکت کاتیوشا به سوی این منطقه شلیک شد که در نتیجه آن به بخشی از محوطه سفارت ایالات متحده آسیب وارد شد، یک سرباز عراقی زخمی شد و تعدادی از راکت‌ها نیز به مجتمع‌های مسکونی شهروندان عراقی اصابت کرد.

سفارت آمریکا در عراق در صفحه توییتر خود با تایید وقوع این حمله راکتی، اعلام کرد که این حملات سیستم دفاعی سفارت را فعال کرد و خساراتی جزیی نیز در محوطه سفارت ایجاد کرد.

بنابر اعلام سفارت آمریکا در بغداد، حملات راکتی شامگاه یک‌شنبه موجب جراحت یا تلفات انسانی در سفارت نشده است، اما این سفارت افزود که گزارش‌هایی از زخمی شدن احتمالی غیرنظامیان عراقی دریافت کرده است.

سفارت ایالات متحده این حملات را نقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت دولت عراق خواند و از همه رهبران سیاسی و دولتی عراق خواست تا برای جلوگیری از چنین حملاتی گام بردارند.

حملات راکتی گسترده شامگاه یک‌شنبه به منطقه سبز بغداد و سفارت آمریکا درحالی انجام شد از ماه مهر ماه، ماه اکتبر، حملات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران به منطقه سبز بغداد کاهش چشم‌گیری داشت.

دو منبع امنیتی عراقی به رویترز گفتند که «حداقل سه راکت کاتیوشا» در جریان حمله به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد فرود آمده است.

در جریان این حملات، همچنین صدای آژیر خطر از محوطه سفارت به گوش رسید و سیستم ضدموشکی که برای دفاع از سفارت آمریکا در این منطقه مستقر شده است یکی از راکت‌ها را رهگیری کند.

همزمان مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق با صدور بیانیه‌ای درباره حملات راکتی شامگاه یک‌شنبه به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد را اعلام کرد که هشت راکت به سوی منطقه سبز شلیک شد که راکت‌های شلیک شده شش راکت به ساختمان‌های این منطقه از جمله ساختمان‌های مسکونی اصابت کرد، یک راکت در آب فرود آمد و یک راکت نیز در چند متری یکی از ایست بازرسی‌های مستقر در منطقه سبز اصابت کرد.

بنابر اعلام مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق، در حملات راکتی شامگاه یک‌شنبه به سفارت آمریکا و منطقه سبز بغداد، دست‌کم یک سرباز عراقی زخمی شد، چند آپارتمان‌ مسکونی شهروندان عراقی آسیب دید و به تعدادی از خودروی غیرنظامی و یک مولد برق خسارت وارد شده است.

در پی حملات یک‌شنبه شب به منطقه سبز،  سخنگوی ریاست‌جمهوری عراق در واکنش به حملات راکتی به سفارت آمریکا و منطقه سبز بغداد، تاکید کرد که هدف قرار دادن منطقه سبز یک اقدام تروریستی است که امنیت و جان شهروندان بی‌گناه و دارایی‌هایشان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سخنگوی ریاست‌جمهوری عراق تاکید کرد که این حمله نشان‌دهنده هدف قرار دادن حاکمیت ملی عراق و همچنین زیر سوال بردن وجهه بین‌المللی عراق و روابط خارجی‌اش از طریق هدف قرار دادن اماکن دیپلماتیک است.

سال گذشته تنش‌هایی که از حملات به نفتکش‌ها آغاز و با هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز با موشک‌های سپاه پاسداران آغاز شده بود، با حملات راکتی در اواخر آذر ماه ۹۸ به پایگاه عین‌الاسد اوج گرفت، حمله‌ای که منجر به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی شد، پس از آن ارتش آمریکا مواضع کتائب حزب‌الله را در حملاتی تلافی‌جویانه بمباران کرد و این شبه‌نظامیان نیز در حمله به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد دروازه ورودی آن را به آتش کشیدند.  پس از این بود که ارتش آمریکا در نخستین ساعات بامداد ۱۳ دی‌ماه ۹۸ سلیمانی و ابومهدی مهندس را هدف قرار داد.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More