شلیک موشک‌های کروز با برد «۲۸۰ کیلومتر» در رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران | ایران اینترنشنال

شلیک موشک‌های کروز با برد «۲۸۰ کیلومتر» در رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در یک مانور «رزم سطحی»، موشک‌های کروز «ساخت وزارت دفاع» با برد ۲۸۰ کیلومتر را در محدوده شمال اقیانوس هند و دریای عمان شلیک کرده است. این رزمایش همزمان با چهلمین روز حادثه ناو کنارک برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، موشک‌های کروز دریایی «برد بلند»، اهداف پیش‌بینی شده را «در فاصله ۲۸۰ کیلومتری منهدم کردند» و «برد این موشک‌ها، قابل افزایش است».

ارتش  جمهوری اسلامی اعلام کرد که این رزمایش در مقایسه با تمرین‌های انجام ‌شده قبلی «پیچیده‌تر» بوده و «برای نخستین بار با این ترکیب» اجرا شده است.

بر اساس این گزارش، موشک‌های شلیک‌شده در این تمرین به دست وزارت دفاع و با همکاری نیروی دریایی ارتش طراحی و تولید شده است.

پیش از این امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، وعده داده بود که در سال ۹۹ موشک «کروز هواپایه» ایران رونمایی خواهد شد.

ارتش در سال ۹۵ نیز از شلیک موشک‌های ضد ناو در یک رزمایش خبر داده بود. 

رسانه‌های ایران نیز از تولید موشک‌های دریایی «نصر» و «نصیر» با الگو‌برداری از نمونه‌های چینی و روسی خبر داده بودند.

در سال های گذشته نیز فرماندهان سپاه پاسداران از تولید موشک بالستیک ضد سطحی خلیج فارس با برد ۳۰۰ کیلومتر و موشک بالستیک ساحل به دریا با برد ۷۰۰ کیلومتر سخن گفته‌اند.

رزمایش ارتش ایران همزمان با چهلمین روز حادثه ناو کنارک و با نام «شهدای دریادل رمضان» انجام شده و حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش، نیز در آن حضور داشته است.

در حادثه غرق شدن شناور کنارک که عصر روز ۲۱ اردیبهشت رخ داد ۱۹ تن از پرسنل کشته شده و ۱۵ نفر مجروح شدند.

وب‌سایت رسمی ارتش جمهوری اسلامی ایران با انتشار ویدیویی، «نقص فنی موشک یا جنگ الکترونیک» را دو عامل احتمالی غرق شدن به ناوچه کنارک عنوان کرد.

گزارش‌هایی نیز درباره شلیک از سوی سپاه پاسداران به این شناور مطرح شده، اما سخنگوی ارتش این گزارش‌ها را «بی ربط» خوانده است. ارتش آمریکا اعلام کرده بود که موشک اصابت کرده به کنارک «موشک کروز ضد کشتی» بوده است.

سپاه پاسداران روز ۸ خرداد در مراسمی اعلام کرد که ۱۱۲ شناور موشک‌انداز به ناوگان خود در خلیج فارس اضافه کرده است.

تازه چه خبر؟
بنی گنتس،‌ وزیر دفاع اسرائیل، گفت کشورش به دنبال توسعه «ترتیبات امنیتی ویژه» با کشورهای متحد در حاشیه خلیج فارس است که دغدغه مشترکی در ارتباط با...More
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بدون ذکر نام کشور خاصی، اعلام کرد به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد از خاک عراق «پیام موشکی یا تروریستی» به دیگر کشورها بفرستد...More
کرملین روز سه‌شنبه اعلام کرد هرگونه تحریم جدید آمریکا علیه روسیه در رابطه با نحوه رفتار با الکسی ناوالنی، منتقد زندانی مخالف دولت، نه تنها آمریکا را...More