شلیک موشک‌های کروز با برد «۲۸۰ کیلومتر» در رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران | ایران اینترنشنال

شلیک موشک‌های کروز با برد «۲۸۰ کیلومتر» در رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در یک مانور «رزم سطحی»، موشک‌های کروز «ساخت وزارت دفاع» با برد ۲۸۰ کیلومتر را در محدوده شمال اقیانوس هند و دریای عمان شلیک کرده است. این رزمایش همزمان با چهلمین روز حادثه ناو کنارک برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، موشک‌های کروز دریایی «برد بلند»، اهداف پیش‌بینی شده را «در فاصله ۲۸۰ کیلومتری منهدم کردند» و «برد این موشک‌ها، قابل افزایش است».

ارتش  جمهوری اسلامی اعلام کرد که این رزمایش در مقایسه با تمرین‌های انجام ‌شده قبلی «پیچیده‌تر» بوده و «برای نخستین بار با این ترکیب» اجرا شده است.

بر اساس این گزارش، موشک‌های شلیک‌شده در این تمرین به دست وزارت دفاع و با همکاری نیروی دریایی ارتش طراحی و تولید شده است.

پیش از این امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، وعده داده بود که در سال ۹۹ موشک «کروز هواپایه» ایران رونمایی خواهد شد.

ارتش در سال ۹۵ نیز از شلیک موشک‌های ضد ناو در یک رزمایش خبر داده بود. 

رسانه‌های ایران نیز از تولید موشک‌های دریایی «نصر» و «نصیر» با الگو‌برداری از نمونه‌های چینی و روسی خبر داده بودند.

در سال های گذشته نیز فرماندهان سپاه پاسداران از تولید موشک بالستیک ضد سطحی خلیج فارس با برد ۳۰۰ کیلومتر و موشک بالستیک ساحل به دریا با برد ۷۰۰ کیلومتر سخن گفته‌اند.

رزمایش ارتش ایران همزمان با چهلمین روز حادثه ناو کنارک و با نام «شهدای دریادل رمضان» انجام شده و حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش، نیز در آن حضور داشته است.

در حادثه غرق شدن شناور کنارک که عصر روز ۲۱ اردیبهشت رخ داد ۱۹ تن از پرسنل کشته شده و ۱۵ نفر مجروح شدند.

وب‌سایت رسمی ارتش جمهوری اسلامی ایران با انتشار ویدیویی، «نقص فنی موشک یا جنگ الکترونیک» را دو عامل احتمالی غرق شدن به ناوچه کنارک عنوان کرد.

گزارش‌هایی نیز درباره شلیک از سوی سپاه پاسداران به این شناور مطرح شده، اما سخنگوی ارتش این گزارش‌ها را «بی ربط» خوانده است. ارتش آمریکا اعلام کرده بود که موشک اصابت کرده به کنارک «موشک کروز ضد کشتی» بوده است.

سپاه پاسداران روز ۸ خرداد در مراسمی اعلام کرد که ۱۱۲ شناور موشک‌انداز به ناوگان خود در خلیج فارس اضافه کرده است.

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More