شلوغی مترو و تردد مردم در تهران با وجود آغاز محدودیت‌های سراسری | ایران اینترنشنال

شلوغی مترو و تردد مردم در تهران با وجود آغاز محدودیت‌های سراسری

 

با وجود آغاز محدودیت‌های سراسری در ایران برای مقابله با گسترش شیوع کرونا از روز شنبه، گزارش‌هایی درباره شلوغ بودن متروی تهران و همچنین تردد در خیابان‌ها منتشر شده است.

برخی از روزنامه‌نگاران نیز در توییتر خود از جدی گرفته نشدن محدودیت‌ها و ادامه تردد در شهرها خبر داده‌اند.

با این حال، فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران، صبح روز شنبه اول آذر به خبرگزاری فارس گفت: «براساس بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد تا حدودی از آمار مسافران کاسته شده باشد، البته امروز اولین روز اجرای محدودیت‌ها است و منتظریم آمار تا پایان روز به صورت دقیق به دست آید.»

براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، از روز شنبه در استان تهران فقط مشاغل سطح یک مجاز به فعالیت هستند و قوانین محدودیت تردد نیز اجرا خواهد شد. 

بنا بر اعلام رسمی، اصناف سطح یک شامل فروشگاه‌های محصولات غذایی، درمانی، مصالح ساختمانی، خشکشویی و سازندگان و فروشندگان عینک است. بازار تهران نیز در دسته «مشاغل سرپوشیده» محسوب شده و تعطیل است.

با این‌حال اعلام شده که در شهرهای قرمز یک سوم کارکنان ادارات دولتی باید سر کار خود حاضر باشند و همچنین بانک‌ها نیز تعطیل نیستند. 

 

 

در شهر‌های دارای رنگ‌بندی نارنجی ۵۰ درصد و در شهر‌های دارای رنگ‌بندی زرد نیز دو سوم کارکنان در محل کار خود حضور خواهند داشت.

هم‌زمان، مقام‌های نیروی انتظامی در استان‌های مختلف ایران اعلام کردند که از ورود خودروهای غیربومی جلوگیری خواهد شد.

در همین حال نورالله خادم، رییس پلیس راه تهران، گفت که تردد در این دو هفته برای شهروندان تهرانی در آزادراه تهران-شمال ممنوع است.

وب‌سایت روزنامه همشهری نیز خبر داد که نیروهای ویژه پلیس در آزادراه تهران-قم حضور دارند و با ایجاد موانع کاهش سرعت در چند مرحله اجازه ورود پلاک سایر شهرها به تهران را نمی‌دهند.

پیش از اعمال محدودیت‌ها خبرهایی از افزایش سفر به استان‌های شمالی ایران منتشر شده بود.

در همین حال محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توییتر خود نوشت که براساس تحلیل‌های این وزارتخانه سفرهای بین استانی در دو روز اخیر، ۸ درصدافزایش یافته است.

به نوشته او، بیشترین مسافر ورودی را استان‌های البرز، تهران و مازندران داشته‌اند و استان مازندران مسافر خروجی کمتری دارد.

روز شنبه همچنین حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اعلام کرد که پیشنهاد شده همه افرادی که از خانه خارج می‌شوند کارت شناسایی همراه داشته باشد.

 

 

او اعلام کرد که قرار است تعداد تست‌های روزانه افزایش یابد.

در سه هفته گذشته تعداد جان‌باختگان کرونا از ۴۰۰ نفر افزایش یافته و به بیش از ۴۸۰ نفر نیز رسیده بود.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، هشدار داده که اگر زنجیره کرونا قطع نشود در ماه‌های آذر و دی تعداد جان‌باختگان کرونا روزانه به هزار تا ۱۲۰۰ نفر خواهد رسید.

تازه چه خبر؟
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More
در پی انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره اصرار مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین بر لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت رهبری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران هنوز پاسخی درباره تمدید احتمالی توافق دوجانبه نداده است. گروسی در گفت‌وگو با وبسایت «پس‌...More