شلوغی مترو و تردد مردم در تهران با وجود آغاز محدودیت‌های سراسری | ایران اینترنشنال

شلوغی مترو و تردد مردم در تهران با وجود آغاز محدودیت‌های سراسری

 

با وجود آغاز محدودیت‌های سراسری در ایران برای مقابله با گسترش شیوع کرونا از روز شنبه، گزارش‌هایی درباره شلوغ بودن متروی تهران و همچنین تردد در خیابان‌ها منتشر شده است.

برخی از روزنامه‌نگاران نیز در توییتر خود از جدی گرفته نشدن محدودیت‌ها و ادامه تردد در شهرها خبر داده‌اند.

با این حال، فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران، صبح روز شنبه اول آذر به خبرگزاری فارس گفت: «براساس بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد تا حدودی از آمار مسافران کاسته شده باشد، البته امروز اولین روز اجرای محدودیت‌ها است و منتظریم آمار تا پایان روز به صورت دقیق به دست آید.»

براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، از روز شنبه در استان تهران فقط مشاغل سطح یک مجاز به فعالیت هستند و قوانین محدودیت تردد نیز اجرا خواهد شد. 

بنا بر اعلام رسمی، اصناف سطح یک شامل فروشگاه‌های محصولات غذایی، درمانی، مصالح ساختمانی، خشکشویی و سازندگان و فروشندگان عینک است. بازار تهران نیز در دسته «مشاغل سرپوشیده» محسوب شده و تعطیل است.

با این‌حال اعلام شده که در شهرهای قرمز یک سوم کارکنان ادارات دولتی باید سر کار خود حاضر باشند و همچنین بانک‌ها نیز تعطیل نیستند. 

 

 

در شهر‌های دارای رنگ‌بندی نارنجی ۵۰ درصد و در شهر‌های دارای رنگ‌بندی زرد نیز دو سوم کارکنان در محل کار خود حضور خواهند داشت.

هم‌زمان، مقام‌های نیروی انتظامی در استان‌های مختلف ایران اعلام کردند که از ورود خودروهای غیربومی جلوگیری خواهد شد.

در همین حال نورالله خادم، رییس پلیس راه تهران، گفت که تردد در این دو هفته برای شهروندان تهرانی در آزادراه تهران-شمال ممنوع است.

وب‌سایت روزنامه همشهری نیز خبر داد که نیروهای ویژه پلیس در آزادراه تهران-قم حضور دارند و با ایجاد موانع کاهش سرعت در چند مرحله اجازه ورود پلاک سایر شهرها به تهران را نمی‌دهند.

پیش از اعمال محدودیت‌ها خبرهایی از افزایش سفر به استان‌های شمالی ایران منتشر شده بود.

در همین حال محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توییتر خود نوشت که براساس تحلیل‌های این وزارتخانه سفرهای بین استانی در دو روز اخیر، ۸ درصدافزایش یافته است.

به نوشته او، بیشترین مسافر ورودی را استان‌های البرز، تهران و مازندران داشته‌اند و استان مازندران مسافر خروجی کمتری دارد.

روز شنبه همچنین حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اعلام کرد که پیشنهاد شده همه افرادی که از خانه خارج می‌شوند کارت شناسایی همراه داشته باشد.

 

 

او اعلام کرد که قرار است تعداد تست‌های روزانه افزایش یابد.

در سه هفته گذشته تعداد جان‌باختگان کرونا از ۴۰۰ نفر افزایش یافته و به بیش از ۴۸۰ نفر نیز رسیده بود.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، هشدار داده که اگر زنجیره کرونا قطع نشود در ماه‌های آذر و دی تعداد جان‌باختگان کرونا روزانه به هزار تا ۱۲۰۰ نفر خواهد رسید.

تازه چه خبر؟
واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند. به گزارش...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد. رسانه‌های ایران روز...More
در آستانه «روز دانشجو» در ایران، جمعی از دانشجویان این کشور با انتشار تصاویری همراه با هشتگ‌هایی در فضای مجازی، نسبت به سرکوب دانشجویان و فعالان مدنی...More
پنجمین دوره نمایشگاه کتاب «بدون سانسور» با حضور ناشران مستقل از اروپا، آمریکا و کانادا به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود. در این دوره از...More