شرایط «کاملا بحرانی» در تهران؛ عضو شورای شهر: ۱۵ هزار قبر ذخیره داریم | ایران اینترنشنال

شرایط «کاملا بحرانی» در تهران؛ عضو شورای شهر: ۱۵ هزار قبر ذخیره داریم

 

هم‌زمان با سخنان علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، درباره «وضعیت کاملا بحرانی» این شهر، یک عضو شورای شهر تهران خبر داد که متوسط روزانه جان‌باختگان در این شهر به ۹۰ نفر رسیده است.

ناهید خداکرمی، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، اعلام کرد که تاکنون ۱۲ هزار نفر در این شهر به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند. او افزود که از زمان آغاز موج سوم کرونا متوسط روزانه جان‌باختگان در تهران به ۹۰ نفر  رسیده است.

خدا کرمی متوسط تعداد افراد جان‌باخته در روز بر اثر کرونا در تهران در هفته دوم شهریور را ۴۵ نفر اعلام کرده بود.

به این ترتیب تعداد افراد جان‌باخته در تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه دو برابر شده است.

آماری که این عضو شورای شهر درباره جان‌باختگان کرونا در تهران اعلام کرده است حدود نصف آمار رسمی جان‌باختگان کل کشور است. 

پیش از این رییس و اعضای شورای شهر تهران و برخی از نمایندگان مجلس نسبت به پنهانکاری دولت در اعلام آمار واقعی جان‌باختگان کرونا اعتراض کرده بودند.

 

عضو شورای شهر: قبر ذخیره داریم

در همین حال رییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران گفت که این شهر «در وضعیت کاملا بحرانی و پرخطر قرار دارد».

زالی خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته تعداد بیماران جدید بستری در بیمارستان‌های تهران به ۸۰۰ نفر افزایش یافته  و ۱۲۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

 

 

زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، هم به خبرگزاری فارس گفت: «۱۵ هزار قبر ذخیره برای مواقع بحران وجود دارد، هر زمان که پر شود دوباره جایگزین می‌کنیم و مشکلی وجود ندارد.»

آمار جان‌باختگان کرونا از هفته گذشته بار دیگر افزایش یافته و به حدود چهار برابر آمار رسمی اردیبهشت‌ماه رسیده است.

در روز جمعه وزارت بهداشت اعلام کرد که ۲۰۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند. سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه اعلام کرد که با جان‌باختن ۱۷۲ بیمار دیگر، تعداد جان‌باختگان کرونا به ۲۵ هزار و ۳۹۴ نفر رسید.

هم‌زمان، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا هشدار داد  آمار جان‌باختگان کرونا می‌تواند به روزی ۵۰۰ نفر هم برسد.

 

 

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، نیز اعلام کرد که در برخی شهرها انفجار کرونایی رخ داده است و موارد جدید بستری چند برابر شده است. به گفته حریرچی، بستری روزانه در قم به چندین برابر رسیده است.

 

مقام وزارت بهداشت: سفرها و عزاداری محرم باعث موج سوم کرونا شده است

علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت، مسافرت‌های شهریورماه و مراسم محرم را از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران عنوان کرد.

در همین حال معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز گفت که دو یا سه هفته اخیر به واسطه بازگشایی مدارس، افزایش سفرها و تجمعات روند ابتلا به بیماری افزایش یافته است. 

محسن فرهادی  گفت که ۴۹ هزار واحد خدماتی و صنعتی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کردند به قوه قضاییه معرفی شده و بیش از ۱۷ هزار واحد نیز به طور موقت پلمب شده‌اند.

روز شنبه رییس‌جمهوری ایران اعلام کرد که قرار است کمیته امنیتی ستاد مقابله با کرونا نیز مقرراتی را برای برخورد با کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، تهیه کند.

حسن روحانی گفت که دولت «ابزار کافی» برای شناسایی و برخورد با افرادی که ماسک نمی‌زنند در اختیار دارد. 

روحانی همچنین گفت که براساس مصوبه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا استانداری‌ها می‌توانند بار دیگر محدودیت یک‌هفته‌ای اعلام کنند.

تازه چه خبر؟
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در واکنش به تحریم خود از سوی آمریکا، گفت از شنیدن این خبر «بسیار خوشحال» شده است. به گزارش ایسنا، مسجدی...More
دادگاهی در بهبهان ۳۶ نفر از معترضان آبان ۹۸ را به مجموعا ۱۰۹ سال حبس تعزیری، ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت...More
مراسم چهلم نوید افکاری، از معترضان مرداد ۹۷، بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شد. این مراسم با حضور گسترده نیروهای امنیتی و با پخش یکی از فایل‌های...More
کمیته قضایی سنای آمریکا ایمی کنی برت، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی پست قاضی دیوان عالی، را تایید کرد تا سنا در روز دوشنبه رای‌گیری نهایی را...More
وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق را تحریم کرد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده که مسجدی نقش کلیدی در سیاست...More