شاهزاده رضا پهلوی: نام و یاد ساسان نیک‌نفس باید الهام‌بخش رهایی ایران از بند ضحاک زمان باشد | ایران اینترنشنال

شاهزاده رضا پهلوی: نام و یاد ساسان نیک‌نفس باید الهام‌بخش رهایی ایران از بند ضحاک زمان باشد

شاهزاده رضا پهلوی، درپی جان‌باختن ساسان نیک‌نفس زندانی سیاسی و فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ، تاکید کرد که نام و یاد این زندانی سیاسی باید الهام‌بخش رهایی ایران از بند ضحاک زمان باشد.

در پیامی که شاهزاده رضا پهلوی، روز سه‌شنبه هجدهم خرداد ماه در صفحه توییتر خود با هشتگ  «نه به جمهوری اسلامی» منتشر کرد، آمده است: «سوگوار ساسان نیک‌نفس هستیم، ولی نام و یادش باید الهام‌بخش ما در راه و هدفی باشد که او جانش را برایش داد: رهایی ایران و جوانان دلیرمان از بند ضحاک زمان.»

ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی و فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ، صبح شنبه ۱۵ خرداد در زندان تهران بزرگ و در پی وخامت حالش جان باخت.

اداره کل زندان‌های استان تهران پس از جان‌باختن این زندانی سیاسی در اطلاعیه‌ای ادعا کرد که حال این زندانی سیاسی بر اثر «چند مصرف قرص» رو به وخامت گذاشته و «پس از انتقال به بیمارستان لقمان» جان‌ خود را از دست داده است.

هم‌بندی‌های این زندانی سیاسی گفتند که مسئولان زندان حاضر نشدند به پیگیری‌ها و اصرار آنها درباره وضعیت ساسان و بیمارستان محل بستری او پاسخ بدهند.

به گفته علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس، موکلش به دلیل انتشار چند عکس در صفحه اینستاگرام خود در حمایت از شاهزاده رضا پهلوی و پادشاهی، بازداشت و به هشت سال زندان محکوم شده بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در آذرماه ۹۸ ساسان نیک‌نفس را به اتهام‌ «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبر» در مجموع به هشت سال حبس محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس، درپی جان باختن موکلش، تاکید کرد که طبق آیین‌نامه سازمان زندان‌ها، مسئولیت حفظ جان و سلامتی‌ زندانیان بر عهده سازمان زندان‌ها و مسئولان ذی‌ربط است.

وکیل ساسان نیک‌نفس گفت: «مقام‌های قضایی و مسئولان زندان از بیماری‌ کبدی، دیابت و بیماری اعصاب و روان این زندانی اطلاع داشتند و بارها گفتیم که ساسان بیمار است آزادش کنید حتی درخواست مرخصی استعلاجی کردیم که موافقت نشد.»

موارد متعددی از زندانیان سیاسی و عقیدتی و همچنین زندانیان عادی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم رسیدگی پزشکی، شکنجه حین بازداشت و در مواردی با حمله زندانیان جرایم خشن کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More