شاهزاده رضا پهلوی: رفتار جنایت‌آمیز جمهوری اسلامی علیه انسانیت و ایران تغییر نمی‌کند | ایران اینترنشنال

شاهزاده رضا پهلوی: رفتار جنایت‌آمیز جمهوری اسلامی علیه انسانیت و ایران تغییر نمی‌کند

 

شاهزاده رضا پهلوی ضمن اشاره به ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران، آن را آخرین نمونه «جنایت جمهوری اسلامی علیه انسانیت» خواند و خواستار فشار حداکثری جهانی بر رژیم حاکم برای برکناری آن شد.

شاهزاده پهلوی عصر چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه طی سخنرانی در «موسسه هادسون» واشینگتن اظهار کرد: «تاریخ رفتارهای تروریستی جمهوری اسلامی به ۴۰ سال گذشته بر می‌گردد. در این مدت تغییری در تار و پود این رژیم و اقدام‌های آن به وجود نیامده است.»

او «اعدام شهروندان غیرنظامی و نظامی در پی انقلاب»، «استفاده از کودکان برای پاکسازی میادین مین در دوران جنگ با عراق»، «اعدام‌ هزاران مخالف سیاسی چپ در دهه ۱۳۶۰»،‌«حمله به مرکز یهودیان در آرژانتین» و حمله به مواضعی در کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی را از جمله اقدام‌های تروریستی جمهوری اسلامی دانست.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین نمونه‌هایی از جمله «سرکوب اعتراض جریان‌های دانشجویی در دهه ۱۳۷۰»،‌ «سرکوب اعتراض‌های انتخاباتی و جنبش سبز در دهه ۱۳۸۰» و «کشتار معترضان در جریان تظاهرات سراسری معیشتی در دهه ۱۳۹۰» را از نمونه‌های اخیر اقدامات حاکمان جمهوری اسلامی علیه مردم خواند.

او در ادامه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران و کشتار ۱۷۶ مسافر و خدمه آن را آخرین نمونه «جنایت جمهوری اسلامی علیه انسانیت» خواند. 

شاهزاده پهلوی گفت اگر فشار جامعه جهانی و مردم در داخل نبود،‌ و یا اگر یک پرواز داخلی با مسافران ایرانی ساقط می‌شد،‌ جمهوری اسلامی حمله را قبول نمی‌کرد.

او ضمن اشاره به نقش آمریکا و کانادا در فشار به رژیم ایران در موضوع هواپیما خواستار ادامه آن برای برکناری رژیم ایران شد.

جمهوری اسلامی بر الگوی رفتاری خود اصرار داد

شاهزاده پهلوی با اشاره به سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه و حضور نیروهای قدس سپاه پاسداران در کشورهای منطقه از جمله سوریه برای حفظ بشار اسد،‌ رییس‌جمهوری این کشور،‌ آن را موجب به کشته شدن «نیم‌میلیون سوری» دانست.

او اظهار کرد: «این رژیم الگوی رفتاری خود را نشان داده و بر آن اصرار دارد.» 

شاهزاده پهلوی ضمن انتقاد از مشوق‌های تجاری و دیپلماتیک ارائه شده جامعه جهانی برای رهبران جمهوری اسلامی گفت: «در بخش‌هایی با این رژیم مماشات شده است.»

به گفته او، این رژیم «عادی»نیست و «رفتار خودکامه» خود را تغییر نخواهد داد. او ضمن انتقاد از ارائه پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط به ایران آن را «همراهی با سرکوبگران و خیانت به مردم ایران» دانست. 

مردم ایران مخالف جمهوری اسلامی‌اند

شاهزاده پهلوی در ادامه سخنرانی خود در موسسه «هادسون» اظهار کرد که یک خواسته مشترک بین مردم ایران و دنیای آزاد وجود دارد و آن «مخالفت با جمهوری اسلامی» است.

او افزود: «با این رژیم هیچ چشم‌انداز مثبتی برای تشنج‌زدایی پیش روی ما وجود ندارد.»

شاهزاده پهلوی جمهوری اسلامی را «نیروی اشغال‌گر ضد ایران و فرهنگ ایران» خواند. 

او گفت: «این رژیم برهم‌زننده صلح و رفاه در منطقه است. نه تنها به دنبال کشتار و نابودی است؛ بلکه میان دنیای آزاد و مردم قرار گرفته است.»

شاهزاده پهلوی اظهار کرد که مردم ایران می‌دانند که این رژیم «قابل اصلاح» نیست و باید برکنار شود. 

او افزود: «ماله‌کشان این رژیم در سراسر دنیا به دنبال توجیه رفتار آن و استدلال‌های بیهوده‌اند.» 

شاهزاده رضا پهلوی در پایان افزود: «باید به سمت ایرانی برویم که مردم به سرنوشت خودشان حاکمیت داشته باشند.»

تازه چه خبر؟
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More