شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با ساندی‌تایمز: پایان رژیم می‌تواند نزدیک باشد  | ایران اینترنشنال

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با ساندی‌تایمز: پایان رژیم می‌تواند نزدیک باشد 

شاهزاده رضا پهلوی در گفت و گو با نشریه بریتانیایی ساندی‌تمایز با اشاره به ابعاد فراگیر اعتراضات در ایران، گفت که پایان رژیم در تهران می‌تواند نزدیک باشد.

نشریه بریتانیایی ساندی‌تایمز ضمن اشاره به شعارهای مردم ایران طی اعتراض‌های اخیر نوشت: «معترضان عصبانی زندگی‌شان را پای انتقاد از رژیم به خطر می‌اندازند و در این میان یک نام شنیده می‌شود: پهلوی.» 

به نوشته این نشریه، از نظر شاهزاده رضا پهلوی که در ۱۷ سالگی ایران را ترک کرده است، «این نوستالژی نشانی است از این که حکومت اسلامی شاید در حال فروپاشی است.» او به این نشریه گفت:‌ «ترک برداشتن از درون سیستم مدام نمایان‌تر می‌شود.» 

شاهزاده رضا پهلوی به ساندی‌تایمز گفت:‌‌ «تظاهرات در ایران، در بخش‌های زیادی از جامعه بسیار فراگیر شده است. تحول جدید و بی‌سابقه این است که‌ طبقه متوسط خاموش، که تاکنون موضعی نمی‌گرفت، شروع به صحبت کرده است. نمی‌گویم سقوط حتمی است. اما ملزومات سقوط امروز بیش از همیشه فراهم است.» 

ساندی‌تایمز اعتراض‌های اخیر ایران را در زمره «جدی‌ترین» اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی توصیف کرده است که با گرانی شدت گرفت و با حمله سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی به اوج رسید.

شاهزاده رضا پهلوی به این نشریه گفت:‌‌ «ایده حمله خارجی طرفدار ندارد. تهدید نظامی علیه یک کشور آن دسته از نیروهایی که شاید خواستار جدا شدن از رژیم باشند را، بی‌اثر می‌کند.»

او  با تاکید براینکه تحریم‌های آمریکا باید طوری طراحی شود که مردم عادی ایران را مجازات نکند، به نشریه ساندی‌تایمز  گفت: «اگر می‌خواهید رژیم را تنبیه کنید و در کلام بین مردم و رژیم تفاوت قائلید، پس حتما کاری کنید که در عمل، سیاست شما فقط رژیم را تنبیه کند.» 

شاهزاده رضا پهلوی همچنین حمله آمریکا به قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس را «نقطه عطفی به نفع منطقه» توصیف کرد. 

ساندی تایمز درباره نقش و موقعیت فعلی شاهزاده رضا پهلوی، نوشت که او خود را واسطه‌ای میان ایرانیان خارج از کشور، دولت‌ها و گروه‌های مخالف درون کشور می‌داند.

شاهزاده رضا پهلوی به این نشریه گفت:‌ «من هیچ‌ جاه‌طلبی درباره عنوان، نقش، یا عملکرد ندارم. می‌خواهم وکیل مردم باشم. اگر روزی برگردم، می‌خواهم همواره در ایران سفر کنم تا ۴۰ سال محرومیت از کشورم را جبران کنم.»

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More