سی‌ان‌ان: ایران برای پرتاب راکت در روزهای آینده آماده می‌شود | ایران اینترنشنال

سی‌ان‌ان: ایران برای پرتاب راکت در روزهای آینده آماده می‌شود

تعدادی از مقام‌های آمریکایی به شبکه خبری سی‌ان‌ان اطلاع داده‌اند که دولت این کشور به تصاویر طبقه‌بندی‌شده‌ای دست یافته که حاکی از زمینه‌سازی ایران برای پرتاب یک راکت در هفته آینده است.

به گفته این مقام‌ها، ایران می‌گوید این راکت ماهواره‌بر است اما دولت آمریکا این اقدام را بخشی از تلاش جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه موشکی‌اش می‌داند.

شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای پلنت لبز (Planet Labs Inc.) و موسسه میدل‌بری تصاویری را در اختیار سی‌ان‌ان قرار داده‌اند که نشان‌دهنده افزایش فعالیت در اطراف نقطه پرتاب راکت است. این تصاویر، خودروها و کانتینرهای حمل وسایل لازم برای پرتاب راکت را نشان می‌دهد.

دیو اشمرلر، از پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات عدم اشاعه وابسته به موسسه میدل‌بری، به سی‌ان‌ان گفت: «به نظر می‌آید در حال آماده‌سازی برای پرتاب باشند.»

او توضیح داد که استقرار کانتینرهای بزرگ حکایت از آن دارد که «راکتی در این مجتمع» بوده و فعالیتی جز پرتاب آن در آنجا تدارک دیده نشده است. 

اشمرلر این احتمال را داد که راکت ماهواره‌بر بوده و ارتباطی با برنامه موشکی ایران نداشته باشد.

با این حال تعدادی از مقام‌های اطلاعاتی و دفاعی آمریکا می‌گویند ایران در حال توسعه برد و دقت موشک‌هایش بوده و این موضوع نگرانی مقام‌های آمریکایی را  نسبت به تلاش جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در منطقه تشدید کرده است.

ایران می‌گوید برنامه‌های پرتاب ماهواره این کشور اهداف صلح‌آمیز دارد، اما فناوری مورد نیاز برای این کار همان است که در تولید موشک‌های بالستیک قاره‌پیما استفاده می‌شود.

آزمایش‌های موشکی مشمول ممنوعیت در توافق هسته‌ای برجام نیستند، اما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تایید برجام از ایران می‌خواهد «هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیکی که توان حمل بمب هسته‌ای دارند از جمله پرتاب‌هایی که از فناوری موشک بالستیک استفاده می‌کنند نداشته باشد».

یکی از دلایل خروج دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، از برجام در سال گذشته عدم محدودیت برنامه موشکی ایران در برجام بود.

سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی سدریک لایتون که از تحلیلگران نظامی سی‌ان‌ان است می‎گوید: «ایرانیان به موازات تلاش برای دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره به دنبال تقویت برخی جنبه‌های نظامی این کارند.»  

طی ماه‌های اخیر، وزارت دفاع آمریکا ادوات نظامی متعددی از جمله سامانه‌های موشکی پاتریوت با هدف مقابله با تهدیدهای ناشی از ایران و نیروهای نیابتی این کشور در منطقه خاورمیانه مستقر کرده است.

جمهوری اسلامی در اوایل سال جاری میلادی دو تلاش ناموفق برای پرتاب ماهواره به فضا داشت.

 

تازه چه خبر؟
نوری المالکی، نخست وزیر اسبق و دبیرکل حزب الدعوه عراق، یادداشت نماینده علی خامنه‌ای در کیهان علیه علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه، را توهین به مرجعیت...More
وزارت بهداشت هند اعلام کرد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور از مرز شش میلیون نفر گذشته است. پس از آنکه وزارت بهداشت هند روز دوشنبه موارد...More
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعتراض به عدم همکاری حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان گفت که «حزب‌‌الله لبنان باید در چند هفته آینده مشخص کند که...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More