سیل ایران؛ پل‌دختر در آستانه «فاجعه عظیم انسانی» قرار گرفت | ایران اینترنشنال

سیل ایران؛ پل‌دختر در آستانه «فاجعه عظیم انسانی» قرار گرفت

با افزایش بحران سیل در استان لرستان، گروه‌های واکنش سریع امدادی و همچنین هشت فروند بالگرد به منطقه سیل‌زده پلدختر وارد شدند.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه از اعزام«ست کامل بیمارستان صحرایی نیروی زمینی سپاه از طریق حمل هوایی به پلدختر و معمولان» خبر داد.

او  همچنین گفت: همزمان نیز پل هوایی برای انتقال اقلام ضروری و تخلیه و انتقال مردم به نقاط امن از طریق بالگرد ایجاد شده است.

راه‌های منتهی به خرم‌آباد، مرکز استان، بسته شده و با مرگ دو نفر در شهرهای معمولان و ویسیان، شمار کشته‌شدگان سیل در لرستان به هفت نفر رسید.

خبرگزاری فارس گزارش داده که با طغیان رودخانه «کشکان» ۵ هزار واحد مسکونی در پلدختر زیر آب رفته‌اند و مردم در محاصره سیل، هیچ راه ارتباطی برای خروج از این وضعیت ندارند.

این خبرگزاری تاکید کرد که چنانچه طی ساعات آینده فکری اساسی و کمکی مؤثر از سوی نهادهای مسئول برای امدادرسانی به مردم پلدختر صورت نگیرد، شاهد «فاجعه عظیم انسانی» در این شهرستان خواهیم شد.

محمد باقری، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح، هم از مردم خواست: «برای امدادرسانی به سیل‌زدگان استان لرستان بشتابید.»

همچنین شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی، اعلام کرد: «بالگردهای نیروی زمینی ارتش به منظور امدادرسانی به مردم پلدختر که در سیلاب گرفتار شده اند، راهی این شهر شدند.»

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، هم اکنون رودخانه خرم‌رود و رودخانه شهرستان‌های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان کرده‌اند.

سد مروک دورود سرریز کرده و برخی سدها همچون هاله و کزنار در آستانه سرریزند و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شده خانه‌هایشان را ترک کنند.

برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، چندین پل‌ در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل‌زده از جمله در شهرستان پلدختر راه دسترسی ندارند و تاکنون نیز شرایط جوی اجازه پروازهای امدادی به این مناطق را نداده است.

وقوع سه مرحله سیل در سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت در لرستان برجا گذاشت و خسارت موج اول بارش‌های امسال نیز تا ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

تازه چه خبر؟
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More
رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند آمریکا اعزام دو ناو جنگی را به دریای سیاه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه لغو کرده است. براساس...More
ماشاءالله نعمتی، فرماندار الیگودرز، اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در این شهر استان لرستان فوق بحرانی است و برای جلوگیری از هرگونه تجمع دفن جان‌...More
رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت بایدن قصد دارد تا روز پنج‌شنبه حدود ۳۰ مقام و نهاد روسی را به دلیل نقش آنها در حمله سایبری به هزاران شرکت...More
آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان این سازمان روز چهارشنبه از محل غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز بازدید کردند. به گزارش رویترز، آژانس...More