سیل انتقادات، استاندار گلستان را برد | ایران اینترنشنال

سیل انتقادات، استاندار گلستان را برد

 

با افزایش انتقادها درباره مدیریت بحران سیل در استان گلستان، اسحاق جهانگیری، معاون اول ریيس جمهور ایران، استاندار گلستان را برکنار کرد.

سید مناف هاشمی که هشتمین استاندار گلستان بود، ۱۹مهر ۱۳۹۶ با تصویب هیات وزیران به عنوان استاندار معرفی شد.

او که مدرک دکترای برنامه‌ریزی شهری دارد، دارای سوابق مدیریتی در شهرداری تهران در دوران محمدباقر قالیباف و دولت حسن روحانی است.

استاندار سابق گلستان، در روزهای اخیر برای انجام امور شخصی به خارج از ایران سفر کرد و از وزارت کشور مرخصی گرفته بود. او روز شنبه سوم فروردین به ایران بازگشت ولی حضورش دیرهنگام بود.

به نوشته برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی، او یک روز پس از شروع بارندگی‌های سیل‌آسا، ایران را ترک کرده است.

مناف هاشمی، روز شنبه سوم فروردین به سایت خبرآنلاین گفته بود «یکی دو روز مرخصی گرفته بودیم» چون تصور می‌کرده «همه کارها جمع شده» است.

استاندار سابق گلستان همچنین گفته «سیلاب ۵برابر ظرفیت همه رودخانه‌های استان بوده» و «فکر نمی‌کردیم بارندگی‌های ۵روز قبل ارتفاعات خراسان شمالی به آق قلا برسد.»

در پی برکناری مناف هاشمی، میرمحمد غراوی، از سوی وزارت کشور به عنوان سرپرست استانداری گلستان انتخاب شده است.

برکناری استاندار از سوی معاون اول رئيس‌جمهور اقدام معمولی نیست. پیش از این گزارش شده بود که وزیر کشور، مرخصی مناف هاشمی را بعد از وقوع سیل هم تمدید کرده بود.

خبرگزاری برنا گزارش داده که علت سفر مناف هاشمی به خارج از ایران، «درمان  شیمیایی جراحات» ناشی از حضور در جنگ ایران و عراق است.

پیش از برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی خبر داده بودند که مناف هاشمی قرار بوده که از استانداری گلستان برود و رییس سازمان مالیاتی کل کشور شود. با حاشیه‌های اخیر به نظر می‌رسد این تغییر هم منتفی شده باشد.

مناف هاشمی از مدیران نزدیک به محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران محسوب می‌شود. او در دوران قالیباف، «مشاور شهردار و معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران» بود. مناف هاشمی فروردین ۱۳۹۲ در انتخابات شورای شهر تهران کاندیدا شد و گفت: «با هماهنگی قالیباف» کاندیدا شدم.

شهریور ۱۳۹۵، وقتی سایت معماری نیوز، لیست مدیران و نهادهایی که در پرونده «املاک نجومی» دخالت داشتند و از شهرداری تهران، اراضی و املاک با تخفیف دریافت کرده بودند، منتشر شد، نام مناف هاشمی هم در این لیست بود.

این در حالی بود که او بهمن ۱۳۹۲ به عنوان «مسئول کمیته مبارزه با رشوه» در وزارت ورزش و جوانان شروع به کار کرده بود.

مناف هاشمی مدتی بعد به عنوان «معاون مالی و پشتیبانی» وزارت ورزش شروع به کار کرد. مناف هاشمی در انتخابات شورای شهر سال ۹۶ هم کاندیدا شده بود، اما این بار به عنوان یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان خودش را معرفی کرد.

او پس از ناکامی در انتخابات شورای شهر، به دولت بازگشت و چند ماه بعد به عنوان استاندار گلستان انتخاب شد.

میرمحمد غراوی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان که فعلا به عنوان سرپرست انتخاب شده نیز از معاونان وزارت راه و شهرسازی در دوره احمدی‌نژاد بوده است.

غراوی که از مدافعان طرح‌های جنجالی و پرحاشیه «مسکن مهر» و «باغ ویلا» بوده، شهریور ۱۳۹۲ از معاونت مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی برکنار شد ولی پس از مدتی به عنوان یک مدیر میانی به دولت روحانی بازگشت.

a

تازه چه خبر؟
حسن احمدیان،‌ رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران،‌ می‌گوید قیمت مواد اولیه این صنعت در پی افزایش نرخ ارز و شیوع ویروس کرونا دو تا...More
وزرای تکنولوژی دو کشور امارات متحده عربی و اسرائیل در یک مکالمه تصویری راه‌های همکاری در حوزه تبادل علوم و انرژی میان دو کشور را مورد بحث و بررسی...More
شیخ نواف احمد الصباح، امیر جدید کویت، در پارلمان این کشور برای آغاز دوره زمامداری خود قسم یاد کرد. مراسم تحلیف امیر جدید کویت روز چهارشنبه در محل...More
رییس دفتر رییس‌جمهور ایران در تماس تلفنی با معاون نخست‌وزیر آذربایجان گزارش‌ها درباره کمک جمهوری اسلامی به ارمنستان را تکذیب کرد. محمود واعظی در تماس...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن تکرار اظهاراتش درباره لزوم دادن «آدرس صحیح» به مردم در زمینه مشکلات کشور گفت این‌که همه اشتباه‌ها بر دوش مدیریت...More