سکوت خبری درباره وضعیت خوزستان؛ روزنامه همشهری از بازداشت ۳۰۰ نفر در سوسنگرد خبر داد | ایران اینترنشنال

سکوت خبری درباره وضعیت خوزستان؛ روزنامه همشهری از بازداشت ۳۰۰ نفر در سوسنگرد خبر داد

 

سکوت خبری رسانه‌های داخل ایران درباره وضعیت خوزستان همچنان ادامه دارد و به خبرنگاران مستقل نیز امکان تهیه گزارش درباره پیامدهای سرکوب خونین اعتراضات این استان داده نمی‌شود.

با این حال روزنامه همشهری روز پنجشنبه ۱۴ مرداد گزارشی منتشر کرد که شمار شرکت‌کنندگان در اعتراضات اخیر سوسنگرد را حدود ۱۲ هزار نفر ذکر کرد و نوشت که فقط در این شهر ۳۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

نویسنده این گزارش حامد هادیان از خبرنگاران اصولگراست که سال ۹۸ نیز پس از کشتار ماهشهر جزو معدود خبرنگارانی بود که اجازه یافت به آن شهر برود و گزارشی تصویری تهیه کند.

بر اساس روال معمول در جمهوری اسلامی، تهیه چنین گزارش‌هایی بدون هماهنگی با نهادهای امنیتی ممکن نیست.

در جریان اعتراض‌های اخیر در خوزستان اینترنت تلفن همراه در این استان قطع بود و اینترنت خانگی نیز اختلال داشت. رسانه‌های ایران در این مدت فقط سخنان مقام‌های حکومتی در واکنش به اعتراضات را منتشر کرده و گزارشی درباره سرکوب‌ها چاپ نکرده‌اند.

بر اساس گزارشی که روز پنجشنبه در همشهری منتشر شد، در اعتراضات اخیر مردم شهرهایی مانند سوسنگرد، حمیدیه، بستان، رفیع و شادگان که به صورت مستقیم درگیر کمبود آب در مسیر هورالعظیم بودند و مردم برخی شهرهای دیگر حضور داشتند و از این اعتراض‌ها حمایت کردند.

این روزنامه نوشت که سوسنگرد به عنوان «یکی از آرام‌ترین نقاط ایران در تمام سال‌های بعد از انقلاب»، در اعتراضات خوزستان «مهم‌ترین نقطه‌ای» بود که مرد، زن و کودک به خیابان آمدند.

این گزارش شمار حاضران در تجمعات سوسنگرد را ۱۲ هزار نفر تخمین زده است.

 

 

 

 

به نوشته همشهری، «روز چهارم با ورود یگان ویژه پلیس به منطقه سوسنگرد که غیربومی و ناآشنا به منطقه بودند، فضا عوض شد» و «مردم که تا آن روز هیچ خشونتی به خرج نداده بودند و فضا فقط در حد اعتراض آرام بود با برخورد همراه با خشونت مواجه شدند و همین برای مردم گران تمام شد».

بر اساس این گزارش، حتی تعدادی از مردم که برای تماشا از خانه خود خارج شده بودند مورد حمله قرار گرفتند و  مردم «از نوجوان فلافل‌فروشی می‌گفتند که با سر و روی خونی به خانه رفته یا لبنیات‌فروشی که بی‌گناه دستش شکسته است».

همشهری تعداد کشته‌ها در اعتراضات اخیر خوزستان را هشت نفر ذکر کرده است.

منابع مستقل از کشته شدن بیش از ۱۰ نفر در این اعتراضات خبر داده و گزارش کرده‌اند صدها نفر از جمله تعدادی کودک نیز بازداشت شده‌اند.

 

 

 

 

بر اساس گزارش‌ها، بازداشت‌های خانه به خانه و شبانه فعالان مدنی و معترضان همچنان ادامه دارد.

در همین حال ۶۲ نفر از زندانیان سیاسی سابق درباره احتمال بروز فاجعه در زندان‌های خوزستان به دلیل «گرمای شدید هوا و نبود امکانات و ازدیاد و تراکم جمعیت» هشدار داده بودند.

جرقه اولیه اعتراضات اخیر خوزستان بی‌آبی در مسیر تالاب هورالعظیم بود و به سرعت به شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و سوء مدیریت‌ها گسترده شد.

روزنامه همشهری در گزارش خود نوشته است که بر خلاف گزارش رسانه‌های داخل ایران، مشکلات خوزستان حل نشده و به جز بی‌آبی مشکلات دیگری مانند فاضلاب و خشکی هورالعظیم «هنوز جلوی چشم مردم است».

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More