سپاه پاسداران:تصاویر «رصد ناو یواس‌اس باکسر در تنگه هرمز» سند رد سرنگونی پهپاد است | ایران اینترنشنال

سپاه پاسداران:تصاویر «رصد ناو یواس‌اس باکسر در تنگه هرمز» سند رد سرنگونی پهپاد است

روابط عمومی کل سپاه پاسداران «تصاویری از رصد ناو یواس‌اس باکسر در هنگام ورود به تنگه هرمز» را به عنوان «سند» رد «سرنگون کردن پهپاد ایرانی در تنگه هرمز» منتشر کرد.

این نیرو تاکید کرد که نیروی هوافضا پنجشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۸  «ورود ناوچه آمریکایی یواس‌اس باکسر و ۵ فروند شناور همراه را از لحظه ورود به تنگه هرمز، به مدت سه ساعت تحت رصد کامل و نظارت دقیق داشت اماهیچ گونه اقدام غیرمتعارف و تهدید کننده‌ای را ثبت و مشاهده نکرده‌اند.»

روز چهارشنبه بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خبر سرنگونی یک فروند پهپاد ایرانی در تنگه هرمز از سوی ناو  یواس‌اس باکسر را اعلام کرد، برخی رسانه‌ها در ایران اعلام کردند که در زمان مورد نظر این ناو در فاصله بسیار دور از تنگه هرمز مستقر بوده‌ است اما در اطلاعیه جدید سپاه پاسداران تاکید شده است که تصاویر منتشر شده مربوط به «رصد  یواس‌اس باکسر و ۵ فروند شناور همراه را از لحظه ورود به تنگه هرمز به مدت 3 ساعت» است.

در اطلاعیه سپاه پاسداران آمده است که «با  اشراف اطلاعاتی نیروهای مسلح، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی روز پنجشنبه ۲۷تیر۱۳۹۸ حین اجرای ماموریت‌های جاری، ورود ناوچه امریکایی یواس‌اس باکسر و ۵ فروند شناور همراه را به طور کامل و از لحظه ورود به تنگه هرمز، به مدت سه ساعت تحت رصد کامل و نظارت دقیق داشته است و در  این مدت پایگاه‌های پهپادی خودی، هیچ گونه اقدام غیرمتعارف و تهدید کننده‌ای» از سوی نیروهای آمریکا در  این ناو را «ثبت و مشاهده نکرده اند.»

سپاه پاسداران همچنین تاکید کرد که «بر این اساس طرح ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی در تنگه هرمز بدون ارائه هیچ سندی بیش از پیش دروغ و بی‌پایه و اساس بودن اظهارات مقامات آمریکایی در این خصوص را آشکار و اثبات کرد.»

ساعاتی پیش نیز «روابط عمومی کل سپاه پاسداران»  در بیانیه‌ای با «مضحک خواندن عملیات مورد ادعای آمریکایی‌ها در سرنگون کردن پهپاد ایرانی در تنگه هرمز»، اعلام کرده بود که «به زودی تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه از ناوچه آمریکایی‌ها» را به عنوان « سند بی‌پایه و اساس بودن» سرنگونی پهپاد ایرانی منتشر خواهد کرد.

سپاه پاسداران تاکید دارد که این تصاویر نشان می‌دهد «پهپاد نیروی هوافضای سپاه پیش از ورود ناوچه آمریکایی یواس‌اس باکسر به تنگه هرمز در حال اجرای ماموریت جاری خود در منطقه بوده و از جمله تصاویر مربوط به رصد و مراقبت از ناوچه مذکور را نیز قبل و حتی بعد از زمان مورد ادعای آمریکایی‌ها به ایستگاه خود ارسال» کرده اند.

این نیرو تاکید کرد که چون این تصاویر قبل و بعد از «ده صبح» یعنی زمان اعلام شده از سوی آمریکا برای سرنگونی پهپاد ثبت شده  است و به همین دلیل نشان می‌دهد که «پهپاد» مورد اشاره پس از انجام ماموریت خود «سالم به پایگاه خود بازگشته است.»

یک روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، از سرنگونی یک پهپاد ایرانی توسط ناو آمریکایی باکسر در تنگه هرمز خبر داد. به گفته او، این پهپاد پس از نزدیک شدن به شناور آمریکایی و بی‌توجهی به هشدارهای داده شده، هدف قرار گرفته شد.ایران ادعای آمریکا را رد کرده است. ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی،نیز صبح جمعه گفت که تمامی پهپادهای ایران از جمله پهپاد مورد نظر دونالد ترامپ به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند.

 

تازه چه خبر؟
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود. این...More