سنای آمریکا قطعنامه کاهش اختیارات ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کرد | ایران اینترنشنال

سنای آمریکا قطعنامه کاهش اختیارات ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کرد

سنای آمریکا عصر پنج‌شنبه و پس از جلسه‌ای چند ساعته قطعنامه غیر الزام‌آور کاهش اختیارات دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، برای اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کرد.

سنای آمریکا با ۵۵ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف، قطعنامه محدودیت اختیارات رییس جمهوری ایالات متحده برای اقدام نظامی و جنگ علیه ایران را تصویب کرد. براساس این طرح، رییس جمهوری آمریکا حق جنگ با ایران را بدون مجوز کنگره ندارد. روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از اعضای سنا خواسته بود به این طرح رای ندهند.

قطعنامه کاهش اختیارات رییس جمهوری آمریکا برای جنگ با ایران که قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور است، پیش از این در نوزدهم دی ماه در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود و براساس آن اختیارات رییس جمهوری آمریکا در اقدام نظامی احتمالی علیه ایران کاهش یافته و مشروط به اخذ مجوز از کنگره خواهد شد. 

اکثریت مجلس سنای آمریکا با جمهوری‌خواهان است، آنها هفته گذشته در جریان دادگاه استیضاح دونالد ترامپ، به جز یک سناتور جمهوری‌خواه ترامپ را از هر دو اتهام مطرح شده از سوی دموکرات‌های مجلس نمایندگان تبرئه کردند، اما در جریان رای‌گیری «قطعنامه کاهش اختیارات رییس جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران» شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز در کنار دموکرات‌های سنا به این قطعنامه رای مثبت دادند.

علاوه بر «قطعنامه کاهش اختیارات رییس جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران» که بعد از تصویب در مجلس نمایندگان، اکنون به تصویب سنا نیز رسیده است، اکثریت دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا پنج‌شنبه دهم بهمن ماه دو طرح دیگر را نیز در این مجلس به تصویب رساندند که هدف آن کاهش اختیارات رییس جمهوری آمریکا در اقدام نظامی و جنگ احتمالی علیه ایران بود.

در طرح اول که سرانجام با رای اکثریت دموکرات به تصویب مجلس نمایندگان رسید، اختیارات رییس جمهوری آمریکا مبتنی بر مجوز جنگی سال ۲۰۰۲ «برای مقابله با تهدیدات برآمده از عراق» کاهش یافت. این اختیارات بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و به منظور مبارزه با تروریسم به رییس جمهوری آمریکا داده شد و به او اختیار می‌دهد تا علیه دشمنان ایالات متحده وارد جنگ شوند. طرح دوم نیز استفاده از بودجه نیروهای نظامی فدرال را برای اقدام نظامی احتمالی علیه ایران ممنوع و مشروط به اخذ مجوز کنگره می‌کند.

با تصویب قطعنامه کاهش اختیارات رییس جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران در مجلس سنا، اکنون احتمال تصویب دو طرح مجوز جنگی سال ۲۰۰۲ و طرح ممنوعیت و مشروط شدن استفاده از بودجه نیروهای نظامی فدرال را برای اقدام نظامی احتمالی علیه ایران به مجوز کنگره نیز از سوی اعضای سنا قوت گرفته است.

کاخ سفید پیشتر هشدار داده که اگر کنگره این دو لایحه مربوط به ایجاد محدودیت در استفاده از نیروی نظامی علیه ایران را تصویب کند، دونالد ترامپ آن‌‌ را وتو خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه بیست و سوم بهمن از اعضای مجلس سنا خواسته بود تا به قطعنامه کاهش اختیارات رییس جمهور برای اقدام نظامی علیه ایران رای ندهند. او با تاکید براینکه «برای امنیت کشور ما بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به قطعنامه کاهش اختیارات جنگ با ایران رای ندهد»، در صفحه توییتر خود نوشت: «ما درباره ایران عملکرد بسیار خوبی داریم و الان زمان ضعف نشان دادن نیست.»

ترامپ همچنین «قطعنامه کاهش اختیارات برای اقدام نظامی علیه ایران» را سبب بسته شدن دست رییس جمهور و خشنودی حکومت ایران توصیف کرد و نوشت: «اگر دستان من بسته باشد، ایران خشنود می‌شود. این علامت خیلی بدی می‌فرستد. دموکرات‌ها این کار [کاهش اختیارات جنگ با ایران] را فقط در تلاش برای برآشفتن حزب جمهوری‌خواه انجام می‌دهند. اجازه ندهید این اتفاق بیافتد.»

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت،‌ رهبر حزب یامینای اسرائیل که امیدوار است بتواند به نخست‌وزیری این کشور برسد، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره پرنفوذ سپاه...More
سازمان اطلاعات امنیت کانادا در یک گزارشی که از حالت محرمانه خارج شده اعلام کرد که ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار «اطلاعات نادرست»...More
نسرین ستوده،‌ وکیل و فعال حقوق بشر که به تازگی در پی ابتلا به کرونا به مرخصی آمده بود،‌ با تماس مسئولان قضایی مجددا به زندان قرچک بازگشت. رضا خندان،...More
اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، با هشدار نسبت به شدت شیوع کرونا از ساکنین این شهر خواست از منزل خارج نشوند. هم اکنون ظرفیت مبتلایان به کووید-۱۹ بستری...More
والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، که در زمان دولت او فرانسه میزبان روح‌الله خمینی در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ شده بود، در سن ۹۴ سالگی درگذشت...More