سفیر ایران: تمام پول بنزین‌های ارسال شده به ونزوئلا دریافت شده است | ایران اینترنشنال

سفیر ایران: تمام پول بنزین‌های ارسال شده به ونزوئلا دریافت شده است

 

سفیر ایران در ونزوئلا اعلام کرد که بنزین ارسال شده به این کشور «تاثیری بر روی مصرف داخلی» ندارد و جمهوری اسلامی تمام پول این محموله‌ها را نیز «دریافت است».

حجت‌الله سلطانی در مصاحبه با شبکه «المیادین» لبنان گفت که بنزین ارسال شده به ونزوئلا، تاثیری روی «نیاز مصرف داخلی ما ندارد». 

سلطانی همچنین گفت که صادرات بنزین به ونزوئلا «در چارچوب قواعد و مقررات بین‌المللی انجام شده و تمام وجه بنزین هم دریافت شده است». او اعلام نکرد که ونزوئلا این پول را چگونه به ایران پرداخت کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ پیش از این اعلام کرده بود که این کشور در ازای راه‌اندازی دوباره پالایشگاه‌های  خود به کمک جمهوری اسلامی ۹ تن طلا معادل ۵۰۰ میلیون دلار با هواپیما به تهران فرستاده است.

مقام‌های آمریکایی، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور، هم به این موضوع اشاره کرده بودند.

پنج نفتکش ایران با نام‌های «فورچون»، «فارست»،‌ «پتونیا»،‌ «فاکسون» و «کلاول» برای انتقال یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین و آلکیلات به مقصد کاراکاس ‌اعزام شده‌اند. تاکنون بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای سه نفتکش به این کشور رسیده‌اند و نفتکش چهارم هم به دریای کارائیب رسیده است. 

نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا، این اقدام را نشانه همبستگی ایران و ونزوئلا دانسته است.

ارسال این محموله از سوی مقام‌های آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. واشینگتن اعلام کرده‌ است که این محموله را تحت نظر دارد. 

مقام‌های ونزوئلا و ایران تهدید کرده‌اند که در صورت هرگونه اقدامی از سوی آمریکا به آن واکنش نشان خواهند داد. 

تبادل این محموله سوختی میان ایران و ونزوئلا در حالی است که هر دو کشور از سوی واشینگتن تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند. 

ارسال محموله‌های نفتی به ونزوئلا از سوی جمهوری اسلامی برای کمک به این کشور پیش از این نیز سابقه داشته است.

از جمله در سال‌های ۱۹۹۹و ۲۰۰۰ میلادی و پس از اعتصاب کارکنان صنعت نفت ونزوئلا، ایران به این کشورمحموله‌های نفتی ارسال کرد.

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More