سفر نوروزی سه میلیون نفر از ۱۳ استان درگیر کرونا | ایران اینترنشنال

سفر نوروزی سه میلیون نفر از ۱۳ استان درگیر کرونا

 

کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ایران، از خروج ۹۷۰ هزار خودرو با سه میلیون سرنشین از ۱۳ استان درگیر کرونا خبر داد و گفت تست دو هزار و ۴۰۰ نفر از این مسافران مثبت بوده است.

او گفت: «همان کسانی که روزهای اول معترض بودند که چرا اقدام به قرنطینه نمی‌کنید، اکنون در حال سفر هستند.»

همتی بار دیگر از مردم خواست در «خانه‌های خود بمانند» تا زنجیره انتقال ویروس کرونا در کشور قطع شود.

شیوع کرونا طی چهار هفته اخیر تمام استان‌های ایران را آلوده کرده و مقام‌های مسئول هم می‌گویند مردم هشدار‌ها و توصیه‌ها در مورد خانه‌نشینی و رعایت اصول بهداشتی را «جدی» نمی‌گیرند.

محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد، هم از ورود ۵۹ هزار خودرو به این شهر در روز ۲۹ اسفند خبر داده و خواستار صدور دستور ممنوعیت سفر به مشهد شده است.

حیدری هشدار داده در صورتی که این سفر‌ها متوقف نشود، باید «در انتظار فاجعه انسانی مبتلایان به ویروس کرونا در مشهد نشست».

این سفر‌ها در شرایطی ادامه دارد که پیش‌تر استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، یزد، گیلان، مازندران و برخی دیگر از استان‌ها اعلام کرده بودند پذیرای مسافران نوروزی نخواهد بود.

مجمع نمایندگان استان اصفهان هم روز گذشته در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از وی خواسته بودند «جلوی سفرها به اصفهان گرفته شود.»

در این نامه شرایط  استان اصفهان از نظر شیوع ویروس کرونا قرمز ارزیابی و از روحانی شش درخواست دیگر از جمله «ارسال تجهیزات و امکانات بهداشتی» مطرح شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا هم در گزارشی سفرهای نوروزی گروهی از مردم را «خطری جدی» برای «برنامه‌ریزی و کنترل و شیوع کرونا» ارزیابی کرده است.

در روز‌های اخیر نیز فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد ماموران پلیس و نیرو‌های هلال احمر در ورودی برخی شهر‌ها اقدام به غربال‌گری مسافران کرده و از ورود افراد غیربومی به داخل شهر‌ها جلوگیری می‌کنند.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More