سفر مصطفی الکاظمی به تهران؛ موافقت عراق با لغو دوجانبه روادید | ایران اینترنشنال

سفر مصطفی الکاظمی به تهران؛ موافقت عراق با لغو دوجانبه روادید

ابراهیم رئیسی در نشست مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر عراق از لغو روادید بین دو کشور خبر داد و گفت که «نقش آفرینی دو کشور در منطقه، جهان و ارتباطات بین‌المللی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.» رییس جمهور ایران توسعه کریدور ریلی و ارتباط شلمچه با بصره را از جمله توافقات دو کشور ذکر کرد.

او همچنین گفت که عراق قول داده سهمیه ۳۰ هزار نفری برای زائران ایرانی مراسم اربعین را افزایش دهد. در روزهای گذشته خبرهای متناقضی درباره افزایش سهمیه زائران ایرانی مراسم اربعین منتشر شده است.

رئیسی ابراز امیدواری کرد که «علیرغم خواست دشمنان» روابط دو کشور افزایش یابد و افزود که « نقش آفرینی دو کشور در منطقه، جهان و ارتباطات بین‌المللی هم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.»

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، نیز اعلام کرد که دو کشور خواستار افزایش مبادلات تجاری هستند. او همچنین گفت که عراق از اقدامات جمهوری اسلامی در «تقسیم» روابط با دیگر کشورهای جهان و گفت‌وگوها در این‌باره حمایت می‌کند.

نخست‌وزیر عراق از حمایت جمهوری اسلامی از عراق در مقابله با گروه داعش تشکر کرد و دومین سفرش به ایران در مدت چند ماه را نشان‌دهنده عمق روابط میان دو کشور دانست.

میانجی‌گری بین تهران و ریاض، موضوعات منطقه‌ای و آب‌های مشترک از جمله محورهای مذاکرات دو کشور در سفر نخست وزیر عراق به تهران ذکر شده است.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، پیش از این از انجام سه دور مذاکره بین ایران و عربستان در بغداد خبر داده و گفته بود که دور چهارم مذاکرات پس از روی کار آمدن دولت رییسی انجام خواهد شد.

روز شنبه هفتم شهریور، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در نشست یک روزه در بغداد، موسوم به نشست همکاری و مشارکت شرکت کرد و عربستان سعودی، فرانسه، قطر، اردن، امارات متحده عربی، مصر و اردن و از جمله دیگر کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بودند.

در همین حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم در دیدار با نخست وزیر عراق گروه‌های مسلح کرد مخالف جمهوری اسلامی را «مخل امنیت مرزهای دو کشور» خواند و خواستار «خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان» از اقلیم کردستان عراق شد.

سپاه پاسداران در سه روز گذشته به مواضع این گروه ها حمله کرده است

 

تازه چه خبر؟
در پی وقوع گردوخاک در برخی مناطق استان‌های تهران و البرز، تصادف زنجیره‌ای دست‌کم ۲۰ خودروی سبک و سنگین در محور نیشابور_سبزوار محدوده پمپ بنزین حسن...More
روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر یکشنبه چهارم مهرماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی...More
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از احضارش به واحد اجرای احکام دادسرای اوین برای اجرای حکم و همچنین گشایش پرونده‌های دیگر قضایی علیه خود خبر...More
ابراهیم رئیسی رییس قوه‌ مجریه هنگام دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت ایران هروقت احساس کند کشورهای دیگر «زورگویی» می‌...More
بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های رسمی ایران، چند هزار نفر از زائران مراسم اربعین در مرز شلمچه و مهران تجمع کرده‌ و چند صد زائر نیز پس از عبور از گیت ایران...More