سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: انفجار نطنز از خارج مجموعه اتفاق نیفتاد | ایران اینترنشنال

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: انفجار نطنز از خارج مجموعه اتفاق نیفتاد

ابوالفضل عمویی،‌ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، بدون رد یا تایید نقش کشورهای خارجی در انفجار سایت هسته‌ای نطنز گفت این اقدام از «خارج مجموعه» اتفاق نیفتاده است.

روزنامه همشهری دوشنبه ۱۲ آبان‌ماه به نقل از این نماینده مجلس نوشت:‌ «موضوع خرابکاری در نطنز مستلزم یک پیگیری اطلاعاتی و امنیتی است. ما نامه‌ای در کمیسیون [امنیت ملی] تهیه کردیم و به صورت محرمانه برای سران قوا و دستگاه‌های مرتبط مثل شورای عالی امنیت ملی ارسال کردیم.»

عمویی درباره عوامل پشت این انفجار گفت: «نمی‌توانم درباره اینکه کشوری در این قضیه نقش داشت یا نه به صورت قطعی اظهار نظر کنم، اما برای ما روشن شد که حادثه از خارج مجموعه رخ نداده است.»

پیش از این هم علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ ضمن «خرابکاری» خواندن این انفجار نقش داشتن عناصر داخلی در آن را به عنوان «یکی از فرضیه‌های قوی» مورد اشاره قرار داده بود.

این اظهارات در حالیست که برخی گزارش‌ها حاکی از نقش احتمالی اسرائیل در این انفجار بوده است. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از دو منبع امنیتی از نقش اسرائیل در وقوع این انفجار خبر داده بود.

روزنامه اسرائیلی جروزالم‌پست هم شهریورماه در گزارشی نوشته بود به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد بر خلاف گزارش‌های مبتنی بر حمله سایبری، انفجار نطنز «هشداری بازدارنده و روشن» به ایران درباره عبور از خط قرمز هسته‌ای بوده است. 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران،‌ یک بار در برنامه‌ای تلویزیونی از احتمال «عامل» بودن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این انفجار سخن گفته بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اظهاراتش درباره نتیجه بررسی‌ها درباره این حادثه اشاره کرد: «در گزارش‌های اولیه که جمع‌آوری شد،‌ خیلی از جزییات ماجرا روشن شده،‌ ولی ابعاد دیگری از این ماجرا هنوز قابل اظهار نظر نیست.»

او از دستگاه‌های مربوطه خواست در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند.

مقام‌های ایران اظهارات متفاوتی درباره عوامل این حادثه داشته‌اند و همچنان از توضیح جزییات کامل آن به دلیل «محرمانه» خواندن خودداری می‌کنند؛ مقام‌های اسرائیل هم تاکنون به صورت مستقیم و روشن نقش داشتن این کشور در انفجار را تایید نکرده‌اند.

مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران انفجار بامداد پنج‌شنبه ۱۲ تیر ماه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را ابتدا  یک «حادثه» خوانده بودند و سپس آن را «انفجار» عنوان کردند.

اکنون اظهارات مقام‌های این سازمان حاکی از آغاز ساخت تاسیسات مدرن‌تر هسته‌ای در «دل‌ کوه‌‌های اطراف نطنز» است.

تازه چه خبر؟
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More
دو مقام کاخ سفید روز یک شنبه تایید کردند که جو بایدن در نظر دارد برای کاهش انتقال ویروس کرونا، روز دوشنبه محدودیت‌های جدید مسافرتی به ایالات متحده را...More
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More