سخنگوی وزارت دفاع: انفجار پارچین ربطی به مراکز ما نداشت؛ منطقه تحت کنترل است | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت دفاع: انفجار پارچین ربطی به مراکز ما نداشت؛ منطقه تحت کنترل است

 

سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که دلیل انفجار در منطقه پارچین تهران «نشت گاز» بوده و «ربطی به مراکز مربوط به وزارت دفاع ندارد».

داوود عبدی روز جمعه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان و تلویزیون ایران اعلام کرد که در این حادثه کسی کشته نشده است و منطقه مخازن گاز «تحت کنترل» است.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه گفت که دلیل این حادثه «نشست مخازن گاز» در «منطقه عمومی پارچین» بود.

عبدی همچنین در مصاحبه با صداوسیما افزود که «محل وقوع این حادثه منطقه مسکونی نیست» و یک منطقه «تپه‌مانند است».

منطقه پارچین محل استقرار صنایع نظامی و همچنین بخشی از تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

شماری از کاربران در حوالی ساعت ۲۵ دقیقه بامداد جمعه از مشاهده نور نارنجی خبر دادند که  برای چند ثانیه آسمان شرق تهران را روشن کرد.

گمانه‌زنی‌هایی نیز درباره احتمال خرابکاری در منطقه پارچین و وقوع این انفجار مطرح شده است.

پیش از این گزارش‌هایی درباره خرابکاری در برخی از صنایع نظامی ایران منتشر شده است. 

از جمله محمد طهرانی‌مقدم، برادر حسن طهرانی‌مقدم، انفجار ملارد را به اسراییل نسبت داده بود، اما  امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، احتمال نقش داشتن اسراییل در این انفجار را رد کرد.

در سال ۹۰ حسن طهرانی‌مقدم، از بنیانگذاران برنامه موشکی ایران، و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران بر اثر انفجار در یک پادگان در نزدیکی ملارد کشته شدند.

پیش از این نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در سال ۹۷ از احتمال خرابکاری در پرتاب دو ماهواره ایرانی سخن گفته بود. پرتاب این دو ماهواره ناکام ماند.

سال گذشته، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که دولت کنونی آمریکا، برنامه مخفی خراب‌کاری در اهداف و تلاش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران را تقویت کرده است.

این روزنامه آمریکایی قبلا هم گزارش داده بود حمله سایبری مشترک اسرائیلی- آمریکایی باعث تاخیر در برنامه هسته‌ای تهران شده و بدافزار «استاکس‌نت» به روند غنی‌سازی در ایران ضربه زده است.

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More