سخنگوی وزارت دفاع: انفجار پارچین ربطی به مراکز ما نداشت؛ منطقه تحت کنترل است | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت دفاع: انفجار پارچین ربطی به مراکز ما نداشت؛ منطقه تحت کنترل است

 

سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که دلیل انفجار در منطقه پارچین تهران «نشت گاز» بوده و «ربطی به مراکز مربوط به وزارت دفاع ندارد».

داوود عبدی روز جمعه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان و تلویزیون ایران اعلام کرد که در این حادثه کسی کشته نشده است و منطقه مخازن گاز «تحت کنترل» است.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه گفت که دلیل این حادثه «نشست مخازن گاز» در «منطقه عمومی پارچین» بود.

عبدی همچنین در مصاحبه با صداوسیما افزود که «محل وقوع این حادثه منطقه مسکونی نیست» و یک منطقه «تپه‌مانند است».

منطقه پارچین محل استقرار صنایع نظامی و همچنین بخشی از تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.

شماری از کاربران در حوالی ساعت ۲۵ دقیقه بامداد جمعه از مشاهده نور نارنجی خبر دادند که  برای چند ثانیه آسمان شرق تهران را روشن کرد.

گمانه‌زنی‌هایی نیز درباره احتمال خرابکاری در منطقه پارچین و وقوع این انفجار مطرح شده است.

پیش از این گزارش‌هایی درباره خرابکاری در برخی از صنایع نظامی ایران منتشر شده است. 

از جمله محمد طهرانی‌مقدم، برادر حسن طهرانی‌مقدم، انفجار ملارد را به اسراییل نسبت داده بود، اما  امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، احتمال نقش داشتن اسراییل در این انفجار را رد کرد.

در سال ۹۰ حسن طهرانی‌مقدم، از بنیانگذاران برنامه موشکی ایران، و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران بر اثر انفجار در یک پادگان در نزدیکی ملارد کشته شدند.

پیش از این نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در سال ۹۷ از احتمال خرابکاری در پرتاب دو ماهواره ایرانی سخن گفته بود. پرتاب این دو ماهواره ناکام ماند.

سال گذشته، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که دولت کنونی آمریکا، برنامه مخفی خراب‌کاری در اهداف و تلاش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران را تقویت کرده است.

این روزنامه آمریکایی قبلا هم گزارش داده بود حمله سایبری مشترک اسرائیلی- آمریکایی باعث تاخیر در برنامه هسته‌ای تهران شده و بدافزار «استاکس‌نت» به روند غنی‌سازی در ایران ضربه زده است.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند. رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک،...More
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More