سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: واشینگتن انتظار دست‌یابی به پیشرفت فوری را در نشست وین ندارد | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: واشینگتن انتظار دست‌یابی به پیشرفت فوری را در نشست وین ندارد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در آستانه نشست کمیسیون برجام با حضور نماینده ایالات متحده در وین، با بیان اینکه رابرت مالی ریاست هیات آمریکایی را در این نشست بر عهده دارد، گفت که واشینگتن چالش‌های پیش رو را دست‌کم نمی‌گیرد و انتظار دست‌یابی به پیشرفتی زودهنگام یا فوری را ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه شانزدهم فروردین ماه گفت که گام‌های هسته‌ای ایران برای بازگشت به تعهداتش و مراحل لغو تحریم‌های ایالات متحده، مباحث اولیه‌ای است که در نشست وین مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

ند پرایس درباره انتظارات از نتیجه مذاکرات در نشست وین، گفت که این روزهای اولیه است و ایالات متحده میزان چالش‌های پیش رو را دست‌کم نمی‌گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تاکید کرد که واشینگتن انتظار دست‌یابی به پیشرفتی زودهنگام یا فوری ندارد، چرا که کاملا پیش‌بینی می‌کند گفت‌وگوها دشوار باشند.

پرایس همچنین گزارش‌های منتشر شده درباره حضور رابرت مالی در نشست روز سه‌شنبه کمیسیون برجام را تایید کرد و گفت رابرت مالی، نماینده ویژه این کشور در امور ایران، ریاست هیات آمریکایی در مذاکرات وین را برعهده خواهد داشت.

ریاست هیات ایرانی را در نشست وین، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بر عهده دارد که شامگاه دوشنبه وارد وین شد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، نیز روز دوشنبه، گفت: «پنجره گفت‌وگوهای برجامی تا ابد باز نیست ولی این پنجره در نشست روز سه‌شنبه کمیسیون مشترک برجام نیز بسته نخواهد شد.»

خطیب‌زاده افزود که «در نشست روز سه‌شنبه وین مشخص می‌شود که آیا ۴+۱ می‌تواند موارد مورد نظر ایران را تامین کند یا نه و بعد از آن می‌توانیم مسیر مشخص‌تری داشته باشیم». او تاکید کرد که «دستور کار و مسیر روشن است، آمریکا باید تمامی تحریم‌ها را بردارد.»

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و نماینده جمهوری اسلامی در نشست وین، نیز تاکید کرده است که هرگونه مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد و همزمان گفت که هیچ پیشنهاد گام به گام با آمریکا، نه داریم، نه قبول می‌کنیم.

همزمان المانیتور به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که فرانسه در نشست روز سه‌شنبه کمیسیون برجام، پیشنهاد میانجی‌گری و انتقال پیام بین طرفین آمریکایی و ایرانی‌ را ارائه داده است.

المانیتور همچنین به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که آمریکا به جمهوری اسلامی پیشنهاد داده که در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی و توقف فعالیت سانتریفوژهای پیشرفته، یک میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق و کره جنوبی آزاد شود، اما این پیشنهاد رد شده است.

از سوی دیگر فرانس ۲۴ در گزارشی دیدار غیرمستقیم آمریکا و ایران در نشست وین را نقطه عطفی در بحران هسته‌ای ایران آمریکا و ایران ارزیابی کرد.

این گزارش با تاکید براینکه نشست وین «نقطه عطفی در تلاش‌های بی‌وقفه شش ماه گذشته طرف‌های عضو برجام، محسوب می شود و نشان دهنده همسویی همه طرف‌های عضو برجام با هدف بازگرداندن این توافق است»، افزود که «تلاش‌های شش ماه گذشته همچین نشان دهنده یک اراده سیاسی برای یافتن روش‌های بازگشت به تعهدات طرف‌های عضو برجام محسوب می‌شود».

بنابر این گزارش، دور اول مذاکرات با حضور معاونان وزرای امور خارجه کشورهای باقی مانده در برجام صورت می گیرد و در مرحله بعد یعنی مرحله کارشناسان،‌ مسیرهای لغو تحریم‌ها و بازگشت محدودیت‌های هسته‌ای، مورد بررسی همه طرف‌ها قرار خواهد گرفت.

به نوشته فرانس ۲۴ این نشست پس از آن برگزار می‌شود که «تهران قبول کرد در قبال رفع برخی تحریم‌ها، به تعهدات مندرج در برجام بازگردد و تمامی محدودیت‌های برجام را در تاسیسات هسته‌ای برقرار کند و قرار است آمریکا که از برجام خارج شده در محلی نزدیک به کنفرانس به صورت مجازی در جلسه اول حضور داشته باشد.»

این درحالی است که المانیتور از قول یک منبع آگاه گزارش داد که نشست روز سه‌شنبه وین از طریق یک کانال قابل اعتماد برگزار می‌شود و از طریق ویدیو کنفرانس انجام نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هشدار داد اگر ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید ایران، راه خصومت را انتخاب کند،‌ کشورش هزینه آن را به تهران تحمیل می‌...More
میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، با انتقاد از حملات هوایی اخیر اسرائیل به خاک این کشور گفت که این حملات شبانه نشان‌دهنده افزایش خشونت علیه لبنان است. با...More