سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: شورای امنیت درباره ماهواره نظامی سپاه پاسداران از ایران پاسخ بخواهد | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: شورای امنیت درباره ماهواره نظامی سپاه پاسداران از ایران پاسخ بخواهد

 

مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ پرتاب ماهواره نظامی از سوی سپاه پاسداران را «اقدام تحریک‌آمیز قابل‌ ملاحظه» خواند و از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست از ایران به دلیل نقض قطعنامه‌ این نهاد پاسخ بخواهند.

اورتگاس روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال افزود: «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می‌خواهد که هیچ اقدامی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای حمل سلاح هسته‌ای انجام ندهد،‌ از جمله پرتاب‌هایی که از تکنولوژی موشک بالستیک بهره می‌گیرد.»

او اقدام سپاه پاسداران را «دور زدن» این قطعنامه و «اقدام تحریک‌آمیز قابل‌ ملاحظه» دانست و از کشورهای عضو شورای امنیت خواست از ایران در این زمینه طلب پاسخ کنند.

اورتگاس همچنین در توییتی نوشت: «ابتدا نیروهای [امیرعلی] حاجی‌زاده، فرمانده سپاه پاسداران، ۱۷۶ غیرنظامی بی‌گناه را با شلیک به پرواز PS752 کشتند. حالا حاجی‌زاده منابع ایران را برای برنامه فضایی نظامی هدر می‌دهد. چرا ایران این پول‌ها را برای مردمش خرج نمی‌کند؟ کارزار تعلیق تحریم ایران کلاهبرداری است.»

پیشتر نیز مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ در واکنشی مشابه گفته بود ایران درباره اقدامی که کرده باید پاسخگو باشد.

اورتگاس در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به «تهدیدآمیز» بودن مزاحمت قایق‌های نظامی سپاه پاسداران برای ناوهای آمریکا در خلیج فارس اشاره کرد و گفت: «رییس‌جمهوری [دونالد ترامپ] آشکارا در توییت خود اعلام کرد، اختیاراتی به وزارت دفاع داده،‌ امیدوارم که حرف او را جدی بگیرند.»

اشاره او به توییت چهارشنبه ترامپ است که اعلام کرد دستور داده در صورت مزاحمت قایق‌های نظامی ایران برای نیروهای دریایی آمریکا به سمت آن‌ها شلیک کنند.

نیروی دریایی آمریکا پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در روز ۲۷ فروردین‌ماه ۱۱ قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران در شمال خلیج فارس چندین بار برای ناو جنگی آمریکا مزاحمت ایجاد کرده و در فاصله خطرناکی به آن‌ها نزدیک شده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه در این زمینه افزود: «فکر می‌کنم رییس‌جمهور ثابت کرده که وقتی حرفی می‌زند، واقعا انجامش می‌دهد. آن‌ها [ایران] باید جدی بگیرند و اقدام تحریک‌آمیر نکنند،‌ چرا که الان وزارت دفاع اختیارات لازم را دارد.»

اورتگاس همچنین به سفر محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ به سوریه و دیدار با بشار اسد، رییس‌جمهوری این کشور، اشاره کرد و آن را «عجیب» خواند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به حمایت ایران از سوریه در دوران جنگ داخلی گفت: «رژیم ایران میلیون‌ها میلیون دلار هزینه حمایت از این دیکتاتور جنایتکار کرده است.»

وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهارات سه‌شنبه خطاب به ایران گفته بود: «امیدوارم رژیم ایران به فکر فراهم کردن امنیت و آسایش برای مردم خودش باشد.»

 

 

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More