سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: آمریکا با پیشنهاد ظریف برای کاهش تنش مخالفت کرد | ایران اینترنشنال

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: آمریکا با پیشنهاد ظریف برای کاهش تنش مخالفت کرد

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از مخالفت آمریکا با طرح پیشنهادی تهران برای کاهش تنش‌ها خبر داد. 

موسوی روز دوشنبه هفتم مرداد ماه در نشست خبری هفتگی خود گفت با اشاره به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به آمریکا مبنی بر پذیرش پروتکل الحاقی از سوی ایران در ازای تعلیق تحریم‌های آمریکا گفت: «همانگونه که پیش‌بینی می‌شد این طرح با مخالفت دولت آمریکا مواجه شد.»

بر اساس توافق برجام ایران  تا سال ۲۰۲۳ باید بر اساس تعهداتش پروتکل الحاقی را از تصویب مجلس بگذراند و به قانون دائمی تبدیل کند و آمریکا تحریم‌های خود علیه ایران  را از طریق کنگره لغو کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که ایران پیشنهاد داده این اقدام به جای سال ۲۰۲۳ در سال ۲۰۱۹ انجام شود ولی واشنگتن با آن مخالفت کرده است. 

او با این حال در نشست خبری خود اعلام کرد جمهوری اسلامی به کاهش تعهد برجامی خود ادامه خواهد داد.

موسوی با تایید «اعتراض» طرف‌های اروپایی به کاهش تعهد برجامی جمهوری اسلامی، اعلام کرد «ما هم نسبت به بی‌عملی آن‌ها و برخی اقدام‌هایشان از جمله دستگیری ایرانی‌ها اعتراض داشتیم.» 

او گفت که علی‌رغم نقض برجام، تلاش‌های دو طرفه جمهوری اسلامی با کشورهای دیگر و همچنین در قالب کمیسیون برجام برای حفظ توافقنامه هسته‌ای ادامه دارد.

کشورهای عضو کمیسیون مشترک برجام پس از آنکه جمهوری اسلامی در روز ۱۶ تیرماه افزایش سطح‌ غنی‌سازی و ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را رسما اعلام کرد، با ابراز «نگرانی» از این موضوع روز گذشته با حضور نماینده ایران، در وین، پایتخت اتریش، نشست فوق‌العاده تشکیل دادند.

این کشورها از ایران خواستند تا گام سوم کاهش تعهدهای برجامی را «اجرا نکند» و به «سطح پیشین غنی‌سازی اورانیوم» باز گردد.

موسوی اظهار کرد که این نشست «به درخواست ایران»‌ نیز بوده است. به گفته او در این نشست، اقدام اخیر سپاه پاسداران در توقیف کشتی بریتانیایی در تنگه هرمز نیز مورد بحث و اعتراض قرار گرفت و در مقابل نیز نماینده ایران بحث بازداشت ایرانی‌ها در کشورهای دیگر را مطرح کرد و آن را «نقض برجام» نامید.

سخنگوی وزارت امور خارجه فضای نشست روز گذشته را «صریح و رو به جلو» خواند و گفت: «ایران اقدام‌های آن‌ها را به گوششان رساند و اروپایی‌ها هم حرف‌هایشان را زدند. فضا قدری برای ادامه کار شفاف‌تر است.»

 اینستکس مهم نیست، تعهدات عملی شود

موسوی با اشاره به بحث عملیاتی شدن مکانیزم تبادل مالی اینستکس به عنوان یکی دیگر از موضوعات نشست کمیسیون برجام، اعلام کرد «اینستکس بحث مهمی نیست، زیرا مقدمه اجرای تعهدهای طرف مقابل است.»

او گفت اگر اینستکس منجر به اقدام عملی نشود «مورد رضایت ایران نیست و ایران گام سوم کاهش تعهدها را با قاطعیت بر می‌دارد.»

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز روز گذشته پس از برگزاری نشست وین آن را «سازنده‌» خوانده و در عین حال بر اجرای «گام سوم کاهش تعهدها» تاکید کرده بود.

پیش از این،‌ در روز هفتم خردادماه‌ نیز کمیسیون برجام در وین تشکیل جلسه داده و از عملیاتی شدن اینستکس خبر داده بود. با این حال،‌ پس از آن بعضی کشورها از سرعت پایین پیشرفت آن سخن گفته بودند.

 از مذاکره با عربستان‌سعودی استقبال می‌کنیم

موسوی در  نشست خبری خود با اشاره به پیشنهاد مقام‌های عربستان‌ سعودی برای مذاکره با جمهوری اسلامی گفت:‌ «ما این اظهارات را یک سیگنال مثبت قلمداد می‌کنیم.»

او همچنین اعلام کرد که ایران نیز از هرگونه اقدامی که «موجب نزدیکی دو کشور شود» با «آغوش باز» استقبال می‌کند.

چهارشنبه دوم مردادماه،‌ عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دایم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، با اشاره به «تلاش برای بازگرداندن صلح و امنیت به منطقه» از آمادگی برای ایجاد «روابط همکاری» بین ایران و کشورهای عربی خبر داده بود.

موسوی گفت که پاسخ ایران به هر سیگنالی در این زمینه، «مثبت» ‌است.

 امنیت خلیج فارس با ماست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به سفر یوسف‌ بن علوی، وزیر خارجه عمان، به تهران تایید کرد که در جریان این سفر درباره تنش‌های منطقه‌ای از جمله توقیف کشتی بریتانیا مذاکره شده است. 

با این حال او اضافه کرد: «ولی اینکه برای میانجی‌گری آمده باشد، تایید نمی‌کنم.»

موسوی همچنین از ارایه پیشنهاد آمادگی از سوی عمان برای تامین امنیت خلیج فارس خبر داد و گفت: «بیشتر آبراهه تنگه هرمز در مجاورت ایران است و امنیت آنجا با ماست و کشورهای منطقه مانند عمان روبه‌روی ما هستند.»

پیشتر نیز محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ در یک پیام تبریک خطاب به نخست‌وزیر جدید بریتانیا به او نیز اعلام کرده بود که ایران با ۱۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی مسئول تامین امنیت خلیج فارس است.

 گاندو وزیر خارجه را «واداده» نشان داد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در بخش دیگری از نشست خبری خود با تایید نامه انتقادی ظریف به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره پخش مجموعه تلویزیونی «گاندو» اعلام کرد:‌ «صداوسیما از جمله نهادهایی است که زیر نظر رهبری هستند و اگر قرار بود گلایه‌ای باشد باید خدمت ایشان گفته می‌شد.»

به گفته موسوی،‌ این مجموعه تلویزیونی وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی ایران را «منفعل و واداده» نشان داد.

پیشتر نیز رییس‌ دفتر رییس‌جمهوری و سخنگوی دولت این مجموعه تلویزیونی را نقد کرده و همچنین از شکایت از سازمان صداوسیما درباره آن خبر داده بودند.

تازه چه خبر؟
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More