سخنگوی قوه قضاییه: دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد | ایران اینترنشنال

سخنگوی قوه قضاییه: دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، از صدور حکم ۱۰ سال زندان برای مسعود مصاحب، زندانی دو تابعیتی به اتهام جاسوسی خبر داد و گفت برای شهرام شیرخانی، وکیل پایه یک دادگستری نیز به همین اتهام حکم قطعی صادر شده است.

اسماعیلی، روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد، در یک نشست خبری گفت: مسعود مصاحب، دبیر کل انجمن دوستی ایران و اتریش برای «موساد و آلمان جاسوسی می‌‌کرد.»

مصاحب ٧۲ ساله و شهروند اتریشی-‌ایرانی است که از دی ماه سال گذشته در زندان اوین به سر می‌برد.

او هنگامی که به همراه گروهی از دانشگاهیان و پژوهشگران اتریشی شرکت «مد آسترون» یک مرکز درمان و پژوهش با مولکول‌های یون به ایران سفر کرده بود، از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

اسماعیلی همچنین به شهرام شیرخانی، وکیل زندانی اشاره کرد و او را به «جاسوسی» برای بریتانیا متهم کرد. سخنگوی قوه قضاییه گفت که شیرخانی«اطلاعات قراردادهای حوزه بانک مرکزی، بانک ملی و وزارت دفاع را به دشمن داده بود».

در اسفندماه گذشته، سایت خبری هرانا نوشته بود که شهرام شیرخانی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم»، محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری شده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین از  بازداشت « پنج متهم به جاسوسی در وزارت امور خارجه، صنایع و شرکت‌های قطعات و پشتیبانی‌کننده حوزه انرژی، وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی» خبر داد،اما جزییات بیشتری درباره این بازداشت‌ها ارایه نکرد.

 رسیدگی به شکایت میرسلیم از قالیباف

اسماعیلی درباره شکایت مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس علیه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس گفت: «رسیدگی‌ها شروع شده است و یک نماینده سابق مجلس بازداشت شده است.»

پیشتر میرسلیم اعلام کرده بود که مدارک خود درباره «رشوه ۶۵ میلیارد تومانی» قالیباف برای جلوگیری از تحقیق و تفحص از شهرداری را به قوه قضاییه داده است.

این نماینده تهران در مجلس گفت: «اصل موضوع به تحقیق و تفحص زمان حضور قالیباف در شهرداری بر می‌گردد.»

جامعه مطبوعاتی خط قرمزها را رعایت کند

همچنین یک روز پس از توقیف روزنامه «جهان صنعت»، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: «هیچ روزنامه، رسانه و خبرگزاری از ناحیه قوه قضاییه توقیف نشده است.»

اسماعیلی ادامه داد: «توصیه ما این است که جامعه مطبوعاتی خط قرمز‌ها را رعایت کنند؛ چاره‌ای نیست اگر جرمی انجام شد رسیدگی ماموریت اصلی ما است.»

محمدرضا سعدی، مدیر مسئول روزنامه «جهان صنعت» دوشنبه۲۰ مرداد، از توقیف این روزنامه خبر داده و گفته بود دلیل این توقیف «انتشار یک مصاحبه در شماره روز گذشته» بوده است.

روزنامه جهان صنعت در شماره روز یکشنبه گفت‌وگویی با محمدرضا محبوب‌فر، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد مقابله با کرونا، منتشر کرد که در آن، حکومت ایران به «پنهانکاری به دلایل سیاسی و امنیتی» در زمینه اعلام آمار کرونا متهم شده بود.

تازه چه خبر؟
حسن محمدی،‌ معاون وزارت آموزش و پرورش ایران، می‌گوید برخی از اعضای این وزارتخانه ابتلای خود به ویروس کرونا را علنی نمی‌کنند. محمدی روز دوشنبه ۳۱...More
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، می‌گوید مسکو برای داد و ستد تسلیحاتی با ایران ترسی از تحریم‌های احتمالی آمریکا ندارد. ریباکوف روز دوشنبه ۳۱...More
معمر اریانی،‌ وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن،‌ جمهوری اسلامی ایران را به «صدور تروریسم و ناامنی» در منطقه متهم کرد و بار دیگر خواستار تشدید تحریم‌های...More
سه نهاد صنعت فیلم در اسرائیل و امارات متحده عربی توافق همکاری در حوزه آموزش، تولید و برگزاری جشنواره فیلم منطقه‌ای امضا کردند. «کمیسیون فیلم ابوظبی...More
احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفت نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد حداقل ۶۰ درصد است. سلطانی در...More