سخنگوی قوه قضاییه: جاسوس سپاه قدس که محل تردد سلیمانی را افشا کرد به اعدام محکوم شد | ایران اینترنشنال

سخنگوی قوه قضاییه: جاسوس سپاه قدس که محل تردد سلیمانی را افشا کرد به اعدام محکوم شد

غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه،‌ از صدور حکم اعدام برای فردی به نام محمود موسوی مجد خبر داد که به گفته او اطلاعات محل استقرار و تردد قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ را افشا کرده بود.

اسماعیلی روز سه‌شنبه ۲۰ خردادماه در نشست خبری هفتگی گفت: «اخیرا فردی به نام سید محمود موسوی مجد که هم به سرویس موساد وصل شده و هم در سیا و در قبال اخذ دلارهای آمریکایی برای آن‌ها در حوزه‌های مختلف امنیتی و به ویژه در حوزه نیروهای مسلح اطلاعاتی را جمع‌آوری کرده و در اختیار سرویس‌های بیگانه قرار داده بود به اعدام محکوم شد.»

او در همین زمینه اشاره کرد که این فرد «محل استقرار» و «ترددهای» سلیمانی را که در عراق کشته شد، در اختیار «سرویس‌های بیگانه» قرار داده بود.

به گفته اسماعیلی، حکم اعدام این فرد در شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور تایید شده و «به زودی» اجرا می‌شود.

این مقام قضایی توضیح بیشتری درباره جایگاه این فرد در سپاه پاسداران ارائه نداد.

پیشتر شبکه اسکای‌نیوز عربی به نقل از مقام‌های امنیتی نوشته بود که مسئولان عراق در جریان تحقیق درباره کشته شدن سلیمانی شماری از افراد را بازداشت کردند.

فرمانده پیشین سپاه قدس ۱۳ دی‌ماه سال گذشته لحظاتی پس از ورود به فرودگاه بغداد و حین جابجایی با یک کاروان خودرو به همراه ابومهدی مهندس، جانشین فرمانده نیروهای شبه‌نظامی حشد شعبی، با شلیک موشک‌های لیزری پهپاد آمریکا مورد حمله واقع و کشته شد.

 

۷۰ خانواده مسافران هواپیمای اوکراینی شکایت کردند

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از نشست خبری  درباره پرونده هواپیمای مسافربری اوکراین که با شلیک موشک سپاه پاسداران منهدم شد، اعلام کرد تاکنون ۷۰ خانواده برای ثبت شکایت مراجعه کرده‌اند.

او همچنین از بازداشت شش نفر از «عوامل ذیربط» در این زمینه خبر داد، اما توضیح بیشتری درباره اسامی و جایگاه آن‌ها ارائه نکرد.

پیشتر مقام‌های اوکراین اعلام کردند تحقیقات درباره این هواپیما به اتمام نرسیده و در صورت عدم رسیدن به توافق با ایران در زمینه این پرونده به دادگاه‌های داوری بین‌المللی شکایت خواهند کرد.

 

در پرونده رومینا،‌ داعیه‌دار قصاص نشوند

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره پرونده رومینا اشرفی، دختر ۱۴ ساله تالشی که از سوی پدرش به قتل رسید،‌ گفت: «کسانی که در داخل کشور مخالف قصاص بودند و علیه لایحه قصاص راهپیمایی می‌کردند و مقاله می‌نوشتند، داعیه‌دار قصاص نشوند.»

او در این زمینه به لایحه «صیانت کرامت و حفظ حرمت بانوان» اشاره کرد و افزود: «در بخش مربوط به جنایت قتل عمدی بانوان اگر به هر دلیل منتهی به قصاص نشود،‌ پیشنهاد تشدید مجازات داده است.»

 

مایکل وایت ایدز داشت

سخنگوی قوه قضاییه در زمینه آزادی مایکل وایت،‌ افسر پیشین نیروی دریایی آمریکا،‌ آن را «اقدام انسان‌دوستانه» به دلیل ابتلای او به ایدز خواند.

اسماعیلی گفت: «از آن‌جایی که این فرد قبل بازداشت مبتلا به ایدز بود احتمال این داده می‌شد که به لحاظ بیماری اتفاقی برایش بیفتد.»

او افزود: «جزء نظام زندانبانی ما است که فردی که دارای بیماری خطرناک است خدمات زندانبانی به گونه ای ارائه شد که روند بهبودی را طی کرد و با برخورداری از ارفاقات قانونی از زندان آزاد شد.»

 

رشوه میلیاردی به رییس کمیسیون‌ مجلس در دست بررسی

اسماعیلی در زمینه اظهارات مصطفی میرسلیم،‌ نماینده تهران،‌ مبنی بر رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به یکی از روسای کمیسیون مجلس دوره قبل گفت «بعضی از اسناد و مدارک» در این زمینه از میرسلیم دریافت شده است.

سخنگوی قوه قضاییه از صدور دستور رسیدگی به این موضوع و فعالیت سازمان بازرسی در زمینه آن خبر داد.

او در ادامه همچنین از تغییر معاونان قوه قضاییه و رییس سازمان زندان‌ها گزارش داد.

به گفته او،‌ علی حکمت مظفری معاون قضایی این نهاد شده و امین‌حسین رحیمی نیز به عنوان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی منصوب شد. 

همچنین هادی صادقی به عنوان رییس مرکز توسعه حل اختلاف و محمدمهدی حاج‌محمدی به عنوان رییس سازمان زندان‌ها منصوب شدند.

اصغر جهانگیر نیز از سازمان زندان‌ها به دفتر بازرسی قوه قضاییه منتقل شده است.

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More