سخنگوی قوه قضائیه «اختیارات» ظریف برای تبادل زندانیان را رد کرد | ایران اینترنشنال

سخنگوی قوه قضائیه «اختیارات» ظریف برای تبادل زندانیان را رد کرد

 

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت، با رد اختیارات محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه این کشور درباره تبادل زندانیان با آمریکا، از او خواست تا درباره این موضوع اظهارنظر نکند.

اسماعیلی که در یک نشست خبری در تهران سخن می‌گفت، درباره اظهارات ظریف در سفر به نیویورک درباره تبادل زندانیان آمریکایی و ایرانی گفت: «اولاً قوه قضائیه، قوه مستقل است و متولی و متکفل امور قضایی از جمله مسئله زندانیان با قوه قضائیه است.»

او با تأکید بر این که «در دوره جدید مذاکره‌ای در ارتباط با تبادل زندانیان انجام نشده است»، خطاب به ظریف و دیگر مقام‌های دولتی گفت: «انتظار ما از همه عزیزان و بزرگواران این است که در ارتباط با موضوعات مرتبط با قوه قضاییه اظهارنظر نکنند یا با هماهنگی دستگاه قضا باشد.»

این مقام دستگاه قضائی ایران با این حال گفت که این دستگاه «در صورتی که ضوابط و مقررات ایجاب کند و مراجع ذی صلاح تصمیم بگیرند، همکاری لازم را خواهد داشت.»

وزیر خارجه ایران به تازگی در گفت‌وگو با روزنامه ایندیپندنت نیز گفت که از اختیاراتی برای مبادله زندانیان برخوردار است.

ظریف تاکید کرد: «این مبادله بین آمریکایی‌های زندانی در ایران و ایرانیانی صورت خواهد گرفت که به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا، زندانی‌اند.»

پیشتر وزیر امور خارجه ایران در آخرین سفر خود به نیویورک ضمن ابراز ناراحتی از وضعیت نازنین زاغری زندانی دو تابعیتی ایرانی‌-بریتانیایی، بلافاصله به وضعیت زندانی ایرانی دیگری به نام نگار قدس کنی اشاره کرد که در استرالیا به اتهام آن چه که او «خرید و فروش تجهیزات، برای یک شرکت رسانه‌ای ایرانی» نامید در زندان است.

پس از این اظهارات، جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، پیشنهاد ظریف، همتای ایرانی‌اش، برای مبادله نازنین زاغری با یک زندانی زن ایرانی در استرالیا را رد کرد.

ظریف بعدا حرفش را تغییر داد و گفت این تبادل، زندانیان اروپایی همچون نازنین زاغری را شامل نمی‌شود.

اکنون نیز سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که «نازنین زاغری نیز پرونده محکومیت دارد و در حال تحمل کیفر است. پرونده مفتوح دیگری نیز دارد که در دست رسیدگی است و این پرونده هم در فرصت مناسب رسیدگی می شود.»

ایران علاوه بر زندانیان دوتابعیتی، برخی از شهروندان آمریکایی را نیز در زندان‌های خود دارد، از جمله مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکایی که به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More