سخنگوی شورای شهر تهران: نامه محرمانه هاشمی دلیل عدم نام‌گذاری خیابان شجریان نبود | ایران اینترنشنال

سخنگوی شورای شهر تهران: نامه محرمانه هاشمی دلیل عدم نام‌گذاری خیابان شجریان نبود

 

چند روز پس از آنکه رییس شورای شهر تهران از انتشار نامه محرمانه‌اش درباره توقف نام‌گذاری خیابانی به نام شجریان انتقاد کرد، سخنگوی این شورا گفت دلیل توقف نام‌گذاری «ملاحظات و مصالحی» دیگر بود و آن نامه عامل تعلیق اجرای مصوبه نبود.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران، روز جمعه گفت مصوبه یک سال قبل شورا درباره نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، «بنا به ملاحظات و مصالحی» نمی‌توانست انجام شود و محسن هاشمی به این دلیل به شهردار نامه نوشت «تا بار حقوقی مسئولیت عدم اجرای این مصوبه، به گردن شهرداری نیفتد.»

در روزهای اخیر تصویری از نامه محرمانه محسن هاشمی به پیروز حناچی، شهردار تهران، که تاریخ دهم اردیبهشت ۹۸ بر آن درج شده بود در شبکه‌های اجتماعی و برخی از رسانه‌ها منتشر شد.

هاشمی در این نامه از شهردار تهران خواسته بود «ردیف دوم مصوبه نامگذاری و تغییر نام شش معبر عمومی شهر تهران» تا اطلاع ثانوی به اجرا گذاشته نشود.

 

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران، روز جمعه گفت برخلاف «برداشت رایج»، توقف نام‌گذاری «به دلیل نامه آقای هاشمی نبود» بلکه «ماجرا برعکس است».

 

او بدون اشاره به جزئیات تنها گفت: «این نامگذاری نمی‌توانست انجام شود، آقای هاشمی با شهردار مکاتبه کردند تا بار حقوقی مسئولیت عدم اجرای این مصوبه، به گردن شهرداری نیفتد.»

به گفته اعطا، «حتی ممکن است این نامه به درخواست شهرداری نوشته شده باشد، تا وقتی مصوبه‌ای به دلایلی قابل اجرا نیست، خود شورا به آنها بگوید تا اطلاع ثانوی این مصوبه را اجرا نکنید.»

ماجرای خیابان شجریان چیست؟

در فروردین سال ۹۸ مصوبه‌ای در شورای شهر تهران به تصویب رسید که ردیف دوم آن، مربوط به نامگذاری خیابانی در تهران به اسم «محمدرضا شجریان»، استاد آواز ایران، است.

بر اساس این مصوبه، باید نام بلوار فلامک جنوبی و شمالی در منطقه ۲ به «محمدرضا شجریان» تغییر یابد، اما هنوز این تغییر صورت نگرفته است.

پس از مصوبه شورای شهر، روزنامه کیهان نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، به نام‌گذاری خیابانی به نام شجریان اعتراض کرد.

این روزنامه نوشت چه معنی دارد در جمهوری اسلامی خیابانی به نام آوازه‌خوانی ثبت شود که به صراحت خواسته تا تصنیفش را همراه با عکس آیت‌الله خمینی در تلویزیون پخش نکنند.

همچنین همزمان با تصویب نام‌گذاری خیابانی به نام شجریان، مستندی با عنوان « شجریان از سپیده تا فریاد» از صداوسیمای جمهوری اسلامی منتشر شد که در آن بار دیگر موضع‌گیری شجریان درباره اعتراض‌های سال ۸۸ محکوم شده بود.

این مستند در ادامه تبلیغات گسترده حکومت علیه شجریان بود.

محمدرضا شجریان در جریان اعتراض‌های سال ۸۸، به دلیل سرکوب  معترضان از سوی حکومت، علنا علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی موضع‌گیری کرد و در واکنش به اظهارات محمود احمدی‌نژاد گفت که او صدای «خس و خاشاک» است.

شجریان اکنون به بیماری سرطان مبتلاست و در ماه‌های اخیر دست‌کم دوبار در بیمارستان جم تهران بستری شده است.

روزنامه شرق به تازگی گفت‌وگویی با او منتشر کرده که در سال ۱۳۹۴ انجام شده است. این هنرمند در این گفت‌وگو ضمن انتقاد از تحمیل سیاست به ارکان زندگی اجتماعی مردم، هنرمندانی که سیاسی شده‌ و در پی قدرتند را «بی‌مایه و بیچاره» خوانده است.

تازه چه خبر؟
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More
محمد حسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت که دولت جو بایدن تلاش می‌کند «مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعاها و مطالبات جدید» را به...More
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند و در ۱۲ استان دیگر تند است. رییسی روز شنبه ۲۱...More