سخنگوی سازمان انرژی اتمی: عوامل‌ ترور فخری‌زاده با انفجار نطنز یکی بودند | ایران اینترنشنال

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: عوامل‌ ترور فخری‌زاده با انفجار نطنز یکی بودند

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد عوامل‌ انفجار اخیر در تاسیسات اتمی نطنز با ترور محسن فخری‌زاده «یکی است» و به نظر می‌رسد اسرائیل «در این قضایا نقش دارد».

او روز شنبه ۸ آذر در مصاحبه‌ای گفت که ردپای اسرائیل «در حوادث مختلف» دیده می‌شود.

با وجود اتهام‌افکنی علیه اسرائیل، دولت این کشور هنوز درباره کشته شدن این مقام ارشد سپاه پاسداران واکنشی نشان نداده است.

به گفته این مقام سازمان انرژی اتمی ایران، فخری‌زاده دارای فوق‌لیسانس و دکترای فیزیک هسته‌ای بود و در سازمان پژوهش‌ها و نوآوری‌های صنایع دفاع «در همه حوزه‌ها» فعالیت می‌کرد.

در حالی که پس از کشته شدن فخری‌زاده، تجمعاتی در سراسر ایران با درخواست‌هایی از جمله عدم دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات اتمی ایران برگزار شده، کمالوندی گفت: «این‌ها را نباید خیلی به هم مرتبط کرد.»

 

 

او تاکید کرد: «ما در ارتباط با بحث دسترسی‌ها این مراقبت را داریم که در حدود تعریف شده و متعارف خودش باشد. البته غیر از بحث‌های پادمانی و پروتکلی، دو، سه مورد برجامی هم داریم که این‌ها در حوزه‌های حساس نیستند؛ به طور مثال در حوزه معادن است.»

او با این حال گفت: «اگر قرار است دسترسی‌ها دست بخورد حتما باید در سطوح بالا درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود و سازمان انرژی اتمی هم مجری تصمیمات مقامات ارشد کشور خواهد بود.»

کمالوندی پیشتر درباره بازرسی آژانس از مکان‌های مشکوک هسته‌ای در این کشور گفت: «آن‌ها می‌توانند براساس گزارش خود ما (گزارش برای پادمان و اظهاریه برای پروتکل) سوال یا درخواست داشته باشند و نه چیز دیگری.»

او روز شنبه در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری بازار، با اشاره به این‌‌که «قرار نبوده هیچ وقت سوالی در رابطه با موضوعات گذشته مطرح شود»، گفت: «چندی پیش آژانس مواردی را مطرح کرد که ما مورد پذیرش قرار ندادیم که در نهایت باعث شد که قطعنامه‌ای علیه کشورمان صادر شود.»

او ادامه داد: «پس از آن دو طرف مذاکراتی داشته و نهایتا به این جمع‌بندی رسیدیم که یک‌بار برای همیشه دسترسی به دو مکان داده ‌شود. این دو مکان سایت هسته‌ای نیستند بلکه دو مکان دور از شهر می‌باشند.»

اسرائیل در گزارش‌هایش در سال‌های گذشته برای نخستین‌بار به وجود این دو سایت مشکوک در ایران اشاره کرد.

به‌تازگی در پی بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادامه نقض تعهدات برجام از سوی ایران و کشف اورانیوم در مکان‌های اعلام نشده،‌ آمریکا، سه کشور اروپایی و روسیه به صورت جداگانه خواستار همکاری ایران با آژانس و بازگشت «فوری» به تعهدات برجام شدند.

مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران، تیرماه سال جاری از وقوع انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر دادند. 

کمی بعد روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد دو سال طول می‌کشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به شرایط پیش از انفجار نطنز بازگرداند.

تازه چه خبر؟
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More
دو مقام کاخ سفید روز یک شنبه تایید کردند که جو بایدن در نظر دارد برای کاهش انتقال ویروس کرونا، روز دوشنبه محدودیت‌های جدید مسافرتی به ایالات متحده را...More
همزمان با سرکوب اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف روسیه دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر دولت جدید آمریکا آمادگی مذاکره داشته باشد...More
شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان از احتمال انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کردند. این فعالان در...More
شورای وزیران امارات متحده عربی تصویب کرد سفارت این کشور در شهر تل‌آویو اسرائیل افتتاح شود. صفحه رسمی توییتر دولت این کشور روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه...More