سخنگوی سازمان انرژی اتمی: عوامل‌ ترور فخری‌زاده با انفجار نطنز یکی بودند | ایران اینترنشنال

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: عوامل‌ ترور فخری‌زاده با انفجار نطنز یکی بودند

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد عوامل‌ انفجار اخیر در تاسیسات اتمی نطنز با ترور محسن فخری‌زاده «یکی است» و به نظر می‌رسد اسرائیل «در این قضایا نقش دارد».

او روز شنبه ۸ آذر در مصاحبه‌ای گفت که ردپای اسرائیل «در حوادث مختلف» دیده می‌شود.

با وجود اتهام‌افکنی علیه اسرائیل، دولت این کشور هنوز درباره کشته شدن این مقام ارشد سپاه پاسداران واکنشی نشان نداده است.

به گفته این مقام سازمان انرژی اتمی ایران، فخری‌زاده دارای فوق‌لیسانس و دکترای فیزیک هسته‌ای بود و در سازمان پژوهش‌ها و نوآوری‌های صنایع دفاع «در همه حوزه‌ها» فعالیت می‌کرد.

در حالی که پس از کشته شدن فخری‌زاده، تجمعاتی در سراسر ایران با درخواست‌هایی از جمله عدم دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات اتمی ایران برگزار شده، کمالوندی گفت: «این‌ها را نباید خیلی به هم مرتبط کرد.»

 

 

او تاکید کرد: «ما در ارتباط با بحث دسترسی‌ها این مراقبت را داریم که در حدود تعریف شده و متعارف خودش باشد. البته غیر از بحث‌های پادمانی و پروتکلی، دو، سه مورد برجامی هم داریم که این‌ها در حوزه‌های حساس نیستند؛ به طور مثال در حوزه معادن است.»

او با این حال گفت: «اگر قرار است دسترسی‌ها دست بخورد حتما باید در سطوح بالا درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود و سازمان انرژی اتمی هم مجری تصمیمات مقامات ارشد کشور خواهد بود.»

کمالوندی پیشتر درباره بازرسی آژانس از مکان‌های مشکوک هسته‌ای در این کشور گفت: «آن‌ها می‌توانند براساس گزارش خود ما (گزارش برای پادمان و اظهاریه برای پروتکل) سوال یا درخواست داشته باشند و نه چیز دیگری.»

او روز شنبه در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری بازار، با اشاره به این‌‌که «قرار نبوده هیچ وقت سوالی در رابطه با موضوعات گذشته مطرح شود»، گفت: «چندی پیش آژانس مواردی را مطرح کرد که ما مورد پذیرش قرار ندادیم که در نهایت باعث شد که قطعنامه‌ای علیه کشورمان صادر شود.»

او ادامه داد: «پس از آن دو طرف مذاکراتی داشته و نهایتا به این جمع‌بندی رسیدیم که یک‌بار برای همیشه دسترسی به دو مکان داده ‌شود. این دو مکان سایت هسته‌ای نیستند بلکه دو مکان دور از شهر می‌باشند.»

اسرائیل در گزارش‌هایش در سال‌های گذشته برای نخستین‌بار به وجود این دو سایت مشکوک در ایران اشاره کرد.

به‌تازگی در پی بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادامه نقض تعهدات برجام از سوی ایران و کشف اورانیوم در مکان‌های اعلام نشده،‌ آمریکا، سه کشور اروپایی و روسیه به صورت جداگانه خواستار همکاری ایران با آژانس و بازگشت «فوری» به تعهدات برجام شدند.

مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران، تیرماه سال جاری از وقوع انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر دادند. 

کمی بعد روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد دو سال طول می‌کشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به شرایط پیش از انفجار نطنز بازگرداند.

تازه چه خبر؟
اینستاگرام قرار است امکانی را در این شبکه اجتماعی فراهم کند که از قرار گرفتن کاربران در معرض دریافت پیام‌های خصوصی آزاردهنده جلوگیری می‌کند. این شبکه...More
مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ماه امسال را ۴۹/۵ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ۲۲ ماه گذشته به...More
گروهی از مال‌باختگان بورس روز چهارشنبه در تهران، اصفهان و مشهد تجمع کرده و شعارهایی را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند. بر اساس ویدیوهای منتشر...More
حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی، اعلام کرد که ۳۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور بابت خرید واکسن کرونا پرداخت...More
در حالی که برخی مقام‌های حکومت ایران فروش آزاد واکسن‌های کرونا در بازار سیاه را رد می‌کنند، محسن علیزاده، ‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته واکسن فایزر...More