سخنگوی دولت: هدف برخی از هشتگ اعدام نکنید، تسریع در اجرای حکم است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت: هدف برخی از هشتگ اعدام نکنید، تسریع در اجرای حکم است

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در واکنش به هشتگ اعدام نکنید که از سه‌شنبه هفته گذشته با هدف لغو اعدام سه‌نفر از معترضان آبان ماه در توییتر ترند شده، در یادداشتی نوشت: «برخی از آن توییت‌هایی که هشتگ [اعدام نکنید] را در پای خود داشت، لزوما به معنای «اعدام نکنید» نبود، دقیقا برعکس؛ هدفی جز تسریع و القای شتابزدگی در صدور و اجرای حکم تعقیب نمی‌کرد.»

ربیعی در یادداشتی که روز شنبه ۲۸ تیرماه در روزنامه ایران منتشر شده با اشاره به حمایت رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل از این کارزار توییتری نوشت که آنها «حتی اگر وانمود کنند مخالف اعدام‌‌اند، از صمیم قلب از اعدام» معترضان آبان خوشحال می‌شوند.

او در یادداشت خود بخش دیگری از فعالان در کارزار اعدام نکنیم را به کسب حمایت مالی از خارج متهم کرد و گفت: «وقتی توییتی با عنوان «ایران را سراسر آبان می کنیم» در فضای مجازی منتشر می‌شود  به راحتی می‌توان دریافت که چنین گزاره در خفا، در اعماق کانون‌های بدخواه ایران  و«توئیت به مزد» طراحی شده است.»

ربیعی البته در این یادداشت تایید کرده که بخشی از حامیان کارزار توییتری اعدام نکنید، «هنرمندان و فعالان اجتماعی خوشنام» بوده‌اند و «هزاران توئیت دیگر» دارای «خاستگاهی طبیعی» درون جامعه ایران‌ هستند. 

او در نهایت از قوه‌قضاییه خواست که «رافت و عدالت توأمان با حفظ منافع عامه و ثبات» را در رسیدگی به پرونده معترضان آبان به کار بگیرد. 

در همین حال روزنامه کیهان چاپ تهران در واکنش به حمایت برخی چهره‌های مشهور هنری از هشتگ #اعدام_نکنید، این افراد را به «‌کم‌سوادی» متهم کرد و از صدا و سیما و وزارت ارشاد خواست فهرست آنها را مدنظر قرار دهد تا «‌کمتر از قبل از بیت‌المال و امکانات عمومی کشور» استفاده کنند.

منشن‌های هشتگ اعدام‌ توییتری اعدام نکنید از مرز ۱۰ میلیون‌نفر گذشته است و بزرگ‌ترین اعتراض مجازی علیه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود. 

طوفان توییتری اعدام نکنید پس از آن به راه افتاد که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم اعدام امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی، سه نفر از معترضان اعتراضات آبان ۹۸ را تایید کرده است.

تازه چه خبر؟
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More
کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش...More
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از شهروندان این کشور خواهد خواست تا در صورت امکان، از خانه کار کنند. در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در...More
علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، می‌گوید در پی کاهش قدرت خرید مردم و شرایط کرونا میانگین خرید گوشت نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش...More