سخنگوی دولت: هدف برخی از هشتگ اعدام نکنید، تسریع در اجرای حکم است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت: هدف برخی از هشتگ اعدام نکنید، تسریع در اجرای حکم است

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در واکنش به هشتگ اعدام نکنید که از سه‌شنبه هفته گذشته با هدف لغو اعدام سه‌نفر از معترضان آبان ماه در توییتر ترند شده، در یادداشتی نوشت: «برخی از آن توییت‌هایی که هشتگ [اعدام نکنید] را در پای خود داشت، لزوما به معنای «اعدام نکنید» نبود، دقیقا برعکس؛ هدفی جز تسریع و القای شتابزدگی در صدور و اجرای حکم تعقیب نمی‌کرد.»

ربیعی در یادداشتی که روز شنبه ۲۸ تیرماه در روزنامه ایران منتشر شده با اشاره به حمایت رییس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل از این کارزار توییتری نوشت که آنها «حتی اگر وانمود کنند مخالف اعدام‌‌اند، از صمیم قلب از اعدام» معترضان آبان خوشحال می‌شوند.

او در یادداشت خود بخش دیگری از فعالان در کارزار اعدام نکنیم را به کسب حمایت مالی از خارج متهم کرد و گفت: «وقتی توییتی با عنوان «ایران را سراسر آبان می کنیم» در فضای مجازی منتشر می‌شود  به راحتی می‌توان دریافت که چنین گزاره در خفا، در اعماق کانون‌های بدخواه ایران  و«توئیت به مزد» طراحی شده است.»

ربیعی البته در این یادداشت تایید کرده که بخشی از حامیان کارزار توییتری اعدام نکنید، «هنرمندان و فعالان اجتماعی خوشنام» بوده‌اند و «هزاران توئیت دیگر» دارای «خاستگاهی طبیعی» درون جامعه ایران‌ هستند. 

او در نهایت از قوه‌قضاییه خواست که «رافت و عدالت توأمان با حفظ منافع عامه و ثبات» را در رسیدگی به پرونده معترضان آبان به کار بگیرد. 

در همین حال روزنامه کیهان چاپ تهران در واکنش به حمایت برخی چهره‌های مشهور هنری از هشتگ #اعدام_نکنید، این افراد را به «‌کم‌سوادی» متهم کرد و از صدا و سیما و وزارت ارشاد خواست فهرست آنها را مدنظر قرار دهد تا «‌کمتر از قبل از بیت‌المال و امکانات عمومی کشور» استفاده کنند.

منشن‌های هشتگ اعدام‌ توییتری اعدام نکنید از مرز ۱۰ میلیون‌نفر گذشته است و بزرگ‌ترین اعتراض مجازی علیه جمهوری اسلامی به شمار می‌رود. 

طوفان توییتری اعدام نکنید پس از آن به راه افتاد که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم اعدام امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی، سه نفر از معترضان اعتراضات آبان ۹۸ را تایید کرده است.

تازه چه خبر؟
رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور،...More
شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در...More
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت که به دلیل شرایط کرونایی و تعطیلی تورهای گردشگری دست‌کم ۴۰ آژانس گردشگری در این استان تقاضای تعطیلی کرده‌اند...More
چین با شیوع دوباره کرونا، طی کمتر از پنج روز یک بیمارستان با هزار و ۵۰۰ اتاق برای بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ احداث کرد. بیمارستان فوق یکی از شش...More
دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل اعلام کردند که با شدت گرفتن شیوع کرونا و بستری شدن ۱۷۹ بیمار جدید کرونا طی بیست و چهار ساعت گذشته، شمار...More