سخنگوی دولت: موضع اروپا در شورای امنیت برایمان نگران‌کننده است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت: موضع اروپا در شورای امنیت برایمان نگران‌کننده است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ ضمن انتقاد از مواضع نمایندگان اروپا در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای و تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی آن را «نگران‌کننده» خواند.

ربیعی سه‌شنبه ۱۷ تیر در نشست خبری هفتگی گفت: «مواضع سه کشور اروپایی در نشست اخیر شورای امنیت در رابطه با موضوع تحریم تسلیحاتی برای ما نگران‌کننده است،‌ امیدواریم لازم به تذکر بیشتر نباشد.»

او ضمن اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره اتمام این تحریم‌ها در ماه میلادی اکتبر افزود: «هر ابتکاری که نقض تعهدات طرف‌های برجام در این قطعنامه  باشد،‌ پیامد یکسانی خواهد داشت.»

سخنگوی دولت همچنین ضمن انتقاد از همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا گفت:‌ «انتظار داریم که این سیاست را تداوم ندهند.»

نمایندگان آمریکا و اروپا در نشست اخیر اعضای شورای امنیت درباره فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجام بازگردد.

ربیعی در ادامه اعلام کرد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی موجب نگرانی درباره «نابودی کامل برجام» خواهد بود. 

او در قسمتی دیگر از این نشست درباره انفجار سایت هسته‌ای نطنز اصفهان اشاره کرد در صورت جمع‌بندی مبنی بر «دخالت خارجی» در این حادثه به آن پاسخ «متناسب» داده خواهد شد.

ربیعی توضیحی نداد این پاسخ چه خواهد بود.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول سه مقام ایرانی که نخواسته‌اند نامشان علنی شود گزارش کرد این آتش‌سوزی و انفجار در روز ۱۲ تیرماه ناشی از حمله‌ای سایبری بوده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز احتمال حمله سایبری را رد نکرد و از امکان دخالت «دشمن و عناصر ضدانقلاب» در این انفجار سخن گفت.

سخنگوی دولت ایران در ادامه پاسخ به سوالات خبرنگاران اشاره کرد که کشور در «سخت‌ترین» شرایط اقتصادی،‌سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است. 

او همچنین درباره حواشی ایجاد شده در ارتباط با واگذاری امتیازات اقتصادی و نظامی در قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت: «اساسا تقسیم‌بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد و جمهوری اسلامی اساسا در این زمینه خود را محدود نمی‌کند.»

سخنگوی دولت در ارتباط با اختصاص ارز صادراتی از سوی دولت و عدم بازگشت آن به کشور اعلام کرد: «۲۷ میلیارد دلار ارز باید از سال ۱۳۹۷ به کشور برگشت داده می‌شد که این عدد هنوز برگشت داده نشده است.»

او هشدار داد صادر کنندگانی که برای بازگرداندن این ارز اقدام نکرده‌اند کارت بازرگانی‌شان در صورت عدم انجام تعهدات تا پایان تیرماه باطل می‌شود.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More
رییس پلیس پیشگیری تهران تایید کرد که به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا، حدود ۶۰ درصد از مجرمان دستگیر شده در امسال برای اولین‌بار مرتکب جرم شده‌اند...More
پاپ فرانسیس،‌ رهبر کلیسای کاتولیک، در اظهاراتی تازه خواستار محافظت از همجنس‌گرایان در خانواده و وضع قوانین مدنی برای حمایت از آنها شد. رهبر کلیسای...More