سخنگوی دولت: موضع اروپا در شورای امنیت برایمان نگران‌کننده است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت: موضع اروپا در شورای امنیت برایمان نگران‌کننده است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ ضمن انتقاد از مواضع نمایندگان اروپا در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای و تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی آن را «نگران‌کننده» خواند.

ربیعی سه‌شنبه ۱۷ تیر در نشست خبری هفتگی گفت: «مواضع سه کشور اروپایی در نشست اخیر شورای امنیت در رابطه با موضوع تحریم تسلیحاتی برای ما نگران‌کننده است،‌ امیدواریم لازم به تذکر بیشتر نباشد.»

او ضمن اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره اتمام این تحریم‌ها در ماه میلادی اکتبر افزود: «هر ابتکاری که نقض تعهدات طرف‌های برجام در این قطعنامه  باشد،‌ پیامد یکسانی خواهد داشت.»

سخنگوی دولت همچنین ضمن انتقاد از همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا گفت:‌ «انتظار داریم که این سیاست را تداوم ندهند.»

نمایندگان آمریکا و اروپا در نشست اخیر اعضای شورای امنیت درباره فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجام بازگردد.

ربیعی در ادامه اعلام کرد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی موجب نگرانی درباره «نابودی کامل برجام» خواهد بود. 

او در قسمتی دیگر از این نشست درباره انفجار سایت هسته‌ای نطنز اصفهان اشاره کرد در صورت جمع‌بندی مبنی بر «دخالت خارجی» در این حادثه به آن پاسخ «متناسب» داده خواهد شد.

ربیعی توضیحی نداد این پاسخ چه خواهد بود.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول سه مقام ایرانی که نخواسته‌اند نامشان علنی شود گزارش کرد این آتش‌سوزی و انفجار در روز ۱۲ تیرماه ناشی از حمله‌ای سایبری بوده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز احتمال حمله سایبری را رد نکرد و از امکان دخالت «دشمن و عناصر ضدانقلاب» در این انفجار سخن گفت.

سخنگوی دولت ایران در ادامه پاسخ به سوالات خبرنگاران اشاره کرد که کشور در «سخت‌ترین» شرایط اقتصادی،‌سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است. 

او همچنین درباره حواشی ایجاد شده در ارتباط با واگذاری امتیازات اقتصادی و نظامی در قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت: «اساسا تقسیم‌بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد و جمهوری اسلامی اساسا در این زمینه خود را محدود نمی‌کند.»

سخنگوی دولت در ارتباط با اختصاص ارز صادراتی از سوی دولت و عدم بازگشت آن به کشور اعلام کرد: «۲۷ میلیارد دلار ارز باید از سال ۱۳۹۷ به کشور برگشت داده می‌شد که این عدد هنوز برگشت داده نشده است.»

او هشدار داد صادر کنندگانی که برای بازگرداندن این ارز اقدام نکرده‌اند کارت بازرگانی‌شان در صورت عدم انجام تعهدات تا پایان تیرماه باطل می‌شود.

تازه چه خبر؟
دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات گسترده‌ای را در انتقام کشته‌شدگان دو انفجار انتحاری روز پنج‌شنبه بغداد علیه داعش و...More
طوفان در برخی از شهرهای استان کرمان باعث قطع برق و مسدود شدن جاده‌ها شد و وضعیت آلودگی هوا در چهار شهر سیستان و بلوچستان به دلیل وزش گرد و خاک «...More
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از جو بایدن رییس جمهوری آمریکا خواست که «بدون تغییر شرایطی که با مذاکرات دقیق به دست آمده» تحریم‌...More
سنای آمریکا صلاحیت لوید آستین را به عنوان وزیر دفاع این کشور تایید کرد. او یک ژنرال بازنشسته ارتش است و به عنوان اولین شهروند سیاهپوست آمریکایی به...More
رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات متحده عربی گفت که عدم تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) باعث خواهد شد که ایران از فضای تحریم...More