سخنگوی دولت: مساله نفتکش توقیف‌شده بریتانیا از راه دیپلماتیک قابل حل است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت: مساله نفتکش توقیف‌شده بریتانیا از راه دیپلماتیک قابل حل است

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران،‌ گفت مساله نفتکش توقیف‌شده بریتانیا به دست نیروهای سپاه پاسداران «از راه دیپلماتیک» قابل حل است. 

او روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در یک نشست خبری گفت: «ولی ما به منطق آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها عادت کرده‌ایم که خودشان رفتارهایی غیردوستانه و غیرقانونی انجام می‌دهند،‌ اما با واکنش قانونی نسبت به آن مشکل دارند.»

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره واکنش مقام‌های بریتانیایی در خصوص نفتکش توقیف‌شده،‌ اعلام کرد: «مقایسه توقیف نفتکش ایران و توقیف نفتکش بریتانیا نارواست»

سخنگوی دولت از این که این اقدام ایران «تلافی» خوانده شود، انتقاد کرد. این در حالی است که وزیر دفاع جمهوری اسلامی توقیف نفتکش بریتانیا در تنگه هرمز را واکنش به «اقدام غلط توقیف نفتکش ایران» خوانده است.

با این حال،‌ ربیعی گفت: «وقتی بریتانیایی‌ها نفتکش ما را توقیف می‌کنند، انتظار داشته باشند که در برابر آن توقیف غیرقانونی که حتی اسپانیایی‌ها معتقدند در آب‌های آن‌ها صورت گرفته، ما نیز به دنبال اغماض در آب‌های سرزمینی خودمان نباشیم.»

پیش از این،‌ رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان نظامی سپاه پاسداران اعلام کرده بودند که اقدام بریتانیا در توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق «بدون پاسخ» نخواهد ماند.

اروپایی‌ها درخواستشان را به خود بریتانیا بگویند

ربیعی در واکنش به میانجی‌گری و درخواست کشورهای اروپایی از جمهوری اسلامی درباره نفتکش بریتانیا گفت: «ما از این کشورها می‌خواهیم همین درخواست را به بریتانیا اعلام کنند.»

واکنش سخنگوی دولت ایران پس از آن صورت می‌گیرد که در روزهای گذشته مقام‌های بریتانیا و رهبران کشورهای اروپایی از این مساله ابراز نگرانی کرده و خواستار آزاد کردن نفتکش بریتانیا شده‌اند.

ربیعی همچنین درباره موضع حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان‌ که توقیف کشتی بریتانیا را «تلافی اقدام بریتانیا» خوانده بود، گفت: «بگذارید مطبوعات آزادانه حرف خود را بزنند، اما موضع دولت همان است که گفتم.»

سخنگوی دولت خبر پذیرفتن میانجی‌گری عراق در زمینه حل این مشکل را رد کرد.

 هیچ پهپاد ایرانی منهدم نشده است

ربیعی در واکنش به مواضع دولت آمریکا درباره ساقط کردن پهپاد ایرانی در خلیج‌فارس گفت: «ادعای ما این است که هیچ پهپاد ایرانی هدف قرار نگرفته است.» او خواستار ارائه شواهد از سوی آمریکا در این زمینه شد.

 دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، جمعه ۲۸ تیرماه،‌ اعلام کرده بود که نیروی دریایی این کشور یک پهپاد متعلق به جمهوری اسلامی را پس از چند هشدار، هدف قرار داده و ساقط کرده است. سپاه پاسداران این موضوع را رد کرده است.

ربیعی همچنین هدف قرار دادن یک پهپاد آمریکایی در روز ۳۰ خردادماه به دست سپاه پاسداران را موجب «ایجاد شعف» در جامعه دانست.

 به دنبال رساندن سوخت به کشتی‌های ایران در برزیل هستیم

سخنگوی دولت ایران با اشاره به مشکل چهار کشتی این کشور که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی از تحویل سوخت به آن‌ها در برزیل خودداری شده، گفت: «این کشتی‌ها توقیف نشدند، اما متاسفانه کشورهایی از تحریم‌های ظالمانه علیه ما تبعیت می‌کنند و به این کشتی ها سوخت نمی‌دهند.»

رییس‌جمهوری برزیل پیش‌تر از رعایت تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همچنین زمین‌گیر شدن چهار کشتی غله‌بر ایران در بنادر این کشور به دلیل «خودداری از تحویل سوخت برگشت به ایران» خبر داده بود.

پولی در دولت گم نشده است

ربیعی با اشاره به انتشار گزارش‌هایی درباره گم شدن یک میلیارد یورو پول در دولت گفت: «بحث، گم شدن پول نیست. حتی یک سنت هم نمی‌تواند گم شود.»

او توضیح داد که رقم قابل توجهی از این یک میلیارد یورو به واردات دارو اختصاص داده شده، اما بقیه آن برای واردات لاستیک و غذای دام بوده است. 

بر اساس گزارشی که پیش‌تر روزنامه شرق منتشر کرده بود، ‌تعدادی از شرکت‌ها علی‌رغم دریافت ارز دولتی در حوزه کالاهای اساسی، بخشی از آن‌ را وارد کشور نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری، به چهار وزیر دولت دستور رسیدگی فوری به این موضوع را داده است.

وزیر بهداشت نیز در همین مورد به رسانه‌ها گفته بود: «افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.»

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سه منبع مطلع خبر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به وزارت خارجه این کشور را تایید کردند و گفتند که این اقدام به دلیل نگرانی...More
محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که این نهاد می‌توانست اعلام کند دلیل انهدام هواپیمایی اوکراینی «جنگ...More
یک روز پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، گفت خواست ایران این است که آمریکا پیوسته درگیر جنگ افغانستان باشد، یک مقام...More
در حالی که جلسه رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت قرار است چند روز دیگر برگزار شود، رییس دفتر رییس ‌جمهور اعلام کرد که حسن روحانی...More
بنابر آماری که مقام‌های استان تهران اعلام کرده‌اند، شمار فوتی‌های پنج ماه نخست امسال نسبت به پارسال حدود ۳۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. مسعود شفیعی،...More