سخنگوی دولت روحانی: شورای عالی امنیت ملی تفاهم اولیه برای لغو تحریم‌ها را رد کرد | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت روحانی: شورای عالی امنیت ملی تفاهم اولیه برای لغو تحریم‌ها را رد کرد

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، اعلام کرد شورای عالی امنیت ملی این کشور، تفاهم اولیه تهران و واشینگتن درباره لغو تحریم‌ها را رد کرده است.

ربیعی روز سه‌شنبه ۲۹ تیر در نشست خبری هفتگی خود درباره دلایل امضا نشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام گفت: «تا جایی که به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است.»

او ادامه داد: «با این حال، کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی که مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در آذر ۱۳۹۹، این تفاهم را ناسازگار با آن تشخیص داده است.»

به گفته سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، به این ترتیب، با نظر نهایی «نهادهای عالی تصمیم‌گیر» مبنی بر «تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون»، مذاکرات احیای احتمالی برجام به بعد از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی موکول شده است.

ربیعی همچنین گفت مسئولیت این مذاکرات را نیز «تیم جدید» مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی بر عهده خواهد داشت.

هرچند که تغییر دولت در ایران موجب وقفه در مذاکرات هسته‌ای این کشور شده، سخنگوی دولت تاکید کرد که مواضع کلی جمهوری اسلامی درباره برجام، «همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی» تهیه و پیگیری شده است.

او مشخصا نامی از این «نهادهای بالادستی» نبرد، اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فرمانده کل نیروهای نظامی است و سیاست‌گذاری کلان جمهوری اسلامی به ویژه در حوزه نظامی و هسته‌ای را تعیین می‌کند. 

ربیعی همچنین درباره اخبار غیررسمی منتشر شده مبنی بر ارسال یک نامه از سوی جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا به رهبران جمهوری اسلامی گفت: «این خبر در حد گمانه‌زنی رسانه‌ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی‌کنند.»

پیشتر باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا که برجام در دوران او به امضا رسید، برای خامنه‌ای نامه ارسال کرده بود.

ربیعی همچنین بار دیگر آمریکا را به عمل نکردن به «تفاهم‌های صورت گرفته» در زمینه تبادل زندانی میان دو کشور متهم کرد.

دولت آمریکا هرگونه توافق در این زمینه را رد کرده و خواستار آزادی فوری شهروندانش شده که ناعادلانه در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته است اگرچه احیای برجام به سود منافع ملی آمریکا خواهد بود، اما تمایل ایالات‌متحده برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای همیشگی نخواهد بود.

در حالی که مذاکره‌کنندگان آمریکایی با همکاری شرکای بین‌المللی خود در تلاش برای احیای برجام‌اند، روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه اعلام کرد در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، واشینگتن تحریم‌های جدیدی را علیه فروش نفت ایران به چین اعمال خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More
با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر...More
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و...More
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده...More