سخنگوی دولت ایران: همچنان منتظر آمریکاییم، فرصت مذاکره کم است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: همچنان منتظر آمریکاییم، فرصت مذاکره کم است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ ضمن اشاره به آغاز اجرای محدودیت‌ برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این کشور از هفته آینده اشاره کرد تهران همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در زمینه بازگشت به تعهداتش مانده و فرصت برای مذاکره محدود است.

ربیعی روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه در نشست خبری به رسانه‌ها گفت: «ما همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در بازگشت به تعهدات این کشور هستیم. فعلا هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد و هرگونه اقدام عملی در این‌باره منوط به بازگشت آمریکا به برجام و تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است.»

او افزود: «آمریکا تا ابد این فرصت را نخواهد داشت، این پنجره برای آمریکا و کشورهای اروپایی طرف مذاکره محدود است.»

سخنگوی دولت در ارتباط با اجرای مصوبه اخیر مجلس نیز اشاره کرد قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در «هفته اول اسفند» آغاز می‌شود.

به گفته او،‌ بازرسی‌های مربوط به توافق‌های پادمانی همچنان پابرجا خواهد ماند.

این در حالی است که اروپا از تهران خواسته فورا به تعهدات برجام بازگردد و برنامه افزایش غنی‌سازی را متوقف کند.

ربیعی در بخشی دیگر از اظهاراتش به روابط با عربستان سعودی اشاره کرد و گفت:‌ «برای رفع اختلاف با عربستان سعودی آمادگی داریم، اما لفاظی‌ها را نمی‌توانیم جدی بگیریم.»

 

امیدواریم بهار یا تابستان واکسن ایرانی داشته باشیم

 

سخنگوی دولت ایران در ادامه به نهایی‌ شدن قرارداد تامین واکسن کرونا از خارج کشور اشاره کرد و گفت: «واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد.»

او همچنین اشاره کرد مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در «بنیاد برکت»،‌ «انستیتو رازی» و «انستیتو پاستور» در حال ادامه است و خوب پیش می‌رود.

ربیعی اضافه کرد:‌ «امیدواریم در بهار یا تابستان سال آینده از واکسن ایرانی کرونا استفاده کنیم.»

روز دوشنبه مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته بود وزارت بهداشت به دنبال تهیه واکسن کرونای ساخت شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا است.

این در حالی است که پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ در دی‌ماه واردات واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی کرونا به کشور را ممنوع اعلام کرده بود.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More