سخنگوی دولت ایران: همچنان منتظر آمریکاییم، فرصت مذاکره کم است | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: همچنان منتظر آمریکاییم، فرصت مذاکره کم است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ ضمن اشاره به آغاز اجرای محدودیت‌ برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این کشور از هفته آینده اشاره کرد تهران همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در زمینه بازگشت به تعهداتش مانده و فرصت برای مذاکره محدود است.

ربیعی روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه در نشست خبری به رسانه‌ها گفت: «ما همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در بازگشت به تعهدات این کشور هستیم. فعلا هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد و هرگونه اقدام عملی در این‌باره منوط به بازگشت آمریکا به برجام و تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است.»

او افزود: «آمریکا تا ابد این فرصت را نخواهد داشت، این پنجره برای آمریکا و کشورهای اروپایی طرف مذاکره محدود است.»

سخنگوی دولت در ارتباط با اجرای مصوبه اخیر مجلس نیز اشاره کرد قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در «هفته اول اسفند» آغاز می‌شود.

به گفته او،‌ بازرسی‌های مربوط به توافق‌های پادمانی همچنان پابرجا خواهد ماند.

این در حالی است که اروپا از تهران خواسته فورا به تعهدات برجام بازگردد و برنامه افزایش غنی‌سازی را متوقف کند.

ربیعی در بخشی دیگر از اظهاراتش به روابط با عربستان سعودی اشاره کرد و گفت:‌ «برای رفع اختلاف با عربستان سعودی آمادگی داریم، اما لفاظی‌ها را نمی‌توانیم جدی بگیریم.»

 

امیدواریم بهار یا تابستان واکسن ایرانی داشته باشیم

 

سخنگوی دولت ایران در ادامه به نهایی‌ شدن قرارداد تامین واکسن کرونا از خارج کشور اشاره کرد و گفت: «واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد.»

او همچنین اشاره کرد مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در «بنیاد برکت»،‌ «انستیتو رازی» و «انستیتو پاستور» در حال ادامه است و خوب پیش می‌رود.

ربیعی اضافه کرد:‌ «امیدواریم در بهار یا تابستان سال آینده از واکسن ایرانی کرونا استفاده کنیم.»

روز دوشنبه مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته بود وزارت بهداشت به دنبال تهیه واکسن کرونای ساخت شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا است.

این در حالی است که پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ در دی‌ماه واردات واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی کرونا به کشور را ممنوع اعلام کرده بود.

تازه چه خبر؟
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More