سخنگوی دولت ایران: در سرزمین متجاوز پاسخ حادثه نطنز را می‌دهیم | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: در سرزمین متجاوز پاسخ حادثه نطنز را می‌دهیم

با ادامه تاکید مقام‌های ایران بر گرفتن «انتقام» حادثه نطنز علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ ضمن اشاره به داخلی بودن این خرابکاری از دست داشتن اسرائیل در آن سخن گفت و اشاره کرد کانون پاسخ جمهوری اسلامی به این حمله در «سرزمین متجاوز» صورت خواهد گرفت.

ربیعی روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین‌ماه در نشست خبری هفتگی گفت:‌ «هدف اقدام خرابکارانه در نطنز از کار انداختن سانتریفیوژها بوده است. قطعا پاسخ محکم خواهیم داد، کانون این پاسخ در سرزمین متجاوز خواهد بود.»

سخنگوی دولت اضافه کرد که «شواهدی بسیار قوی» از دست داشتن اسرائیل در این حادثه وجود دارد. ربیعی در این زمینه گفت: «ما متعهد به تلافی هم سطح در زمان و شدتی متناسب هستیم.»

مقام‌های نظامی و دولتی اسرائیل بدون آنکه به صورت مستقیم به این حادثه اشاره کنند گفته‌اند اجازه نخواهند داد جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و هرجا تهدیدی وجود داشته باشد اقدام درباره آن صورت می‌گیرد.

ربیعی در ادامه سخنانش اشاره کرد که این حادثه یک «حمله بیرونی» نبوده و محل خرابکاری نیز مشخص شده است. این مقام دولت همچنین بدون اشاره به هیچ جزییاتی، از شناسایی هویت فرد عامل خرابکاری خبر داد.

در حالی که مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران پیشتر اتفاق نطنز را یک «حادثه» بدون تلفات خوانده بودند، اما اکنون به گفته رییس مرکز پژوهش‌های مجلس مشخص شده «چندین هزار سانتریفیوژ» و «بخش عمده امکانات غنی‌سازی» در این سایت هسته‌ای در اثر حادثه از بین رفته است.

ظریف: اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نمی‌دهد

 

از سوی دیگر محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، هم که با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، در تهران دیدار کرده درباره حادثه نطنز به مذاکرات وین اشاره کرد و خطاب به آمریکا گفت:‌ «نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی به آن‌ها نخواهد داد.»

او همچنین موضع اروپا در این زمینه و همچنین تحریم‌های حقوق بشری آن علیه هشت مقام‌ جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد.

ظریف اشاره کرد: «این اروپا جایگاهی ندارد که بخواهد مقامات ایرانی را تحریم کند. اتحادیه اروپا دنباله‌روی سیاست و تندروترین گروه‌های داخلی آمریکا و اسرائیل است.»

وزیر امور خارجه همچنین گفت که تهران تحریم افراد اروپایی که در این اقدام نقش داشتند را بررسی خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More