سخنگوی دولت ایران: اگر نتوانیم جعبه سیاه را رمزگشایی کنیم، به خارج می‌فرستیم  | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: اگر نتوانیم جعبه سیاه را رمزگشایی کنیم، به خارج می‌فرستیم 

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران گفت چنانچه این کشور نتواند جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراین را رمزگشایی کند، آن را برای بازخوانی به خارج از ایران می‌فرستد.

ربیعی در این حال  بر تمایل این تهران برای دریافت نرم‌افزار بازخوانی جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی تاکید کرد و گفت «اینکه نمی‌خواهند تجهیزات رمزگشایی را بدهند جای سوال دارد.»

همزمان امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیز گفت: «جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین آسیب قابل توجهی دیده است و از بخش صنایع دفاعی خواسته شد تا برای بازسازی جعبه سیاه کمک کند.»

او ادامه داد: «قرار است نخست بازسازی جعبه سیاه انجام و بعد بازخوانی شود. الان مشغول این کار هستند تا بتوانند آن را بازسازی کنند.»

همچنین محمدجواد ظریف، در حاشیه نشست هیات دولت درباره اظهارات اخیرش درباره جعبه سیاه هواپیمای اوکراین گفت: «صحبت‌های من را تقطیع کردند. آنچه من گفتم این بود که ما حق داریم جعبه سیاه را خودمان بخوانیم. ما حق داریم در هر بررسی جعبه سیاه حضور داشته باشیم.»

وزیر خارجه ایران ادامه داد: «با کشورهای مختلف مخصوصا با اوکراین در حال مشورت هستیم. با لابراتورهای مختلف تماس گرفته و از آنها خواسته‌ایم مقررات‌های خودشان را به ما اعلام کنند که ببینیم چه میزان حضور جمهوری اسلامی در هر روند بررسی و تحقیق قطعی می‌شود. در آن صورت ما تصمیم لازم را خواهیم گرفت.»

پیشتر ظریف با تایید اینکه ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست، گفته بود که با این وجود «ایران، جعبه سیاه را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهد داد.»

آمار کشته‌شدگان آبان به زودی اعلام می‌شود

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر وعده داد که «آمار کشته‌شده‌های حوادث آبان توسط دستگاه ذیربط به زودی اعلام می‌شود».

او گفت: «‌پزشکی قانونی مرجع علت مرگ و صدور جواز دفن است و باید این آمار را شفاف اعلام کند که پزشکی قانونی این آمار را اعلام کرده است، ولی اعلام پزشکی قانونی کفایت نمی‌کرد و بررسی‌های میدانی و گزارش‌ دستگاه‌های انتظامی و امنیتی هم انجام شد.»

ربیعی با این حال مشخص نکرد که قرار است چه سازمان یا نهادی این آمار را رسما اعلام کند.

پیشتر عباس مسجدی آرانی، رییس پزشکی قانونی کشور، در واکنش به سخنان حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در نشست خبری مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است، گفت: «دولت باید این آمار را اعلام کند. براساس مصوبه شورای امنیت ملی وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند.»

تازه چه خبر؟
نادر توکلی، معاون درمان ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران، با اشاره به «میزان ابتلای افراد جوان‌تر و زیر ۲۰ سال» در موج‌های دوم و سوم شیوع کرونا،...More
دو سازمان حقوق بشری از کشته شدن یک زن ۲۴ ساله به نام سونیا (فرشته) دهقان در سردشت به دست برادر و پسرعمویش خبر دادند و انگیزه آن را «ناموسی» ذکر کردند...More
علیرضا زالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی گفت که ۲۵ درصد زوج‌های جوان کشور توان باروری ندارند. رییس دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با تاکید براینکه ۲۵...More
فریدون عباسی دوانی، رییس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و رییس فعلی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که در شرایط فعلی، نیروگاه‌هایی خارج از شهرها...More
مهین منافی، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت که بیش از ۱۰۵ هزار دانش‌آموز این استان طی سالجاری هرگز در شاد ثبت نام نکردند و به این شبکه دسترسی...More