سخنگوی دولت ایران: اگر در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار بگیریم، تبدیل به جزیره‌ای تحت محاصره می‌شویم | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: اگر در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار بگیریم، تبدیل به جزیره‌ای تحت محاصره می‌شویم

 

 علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ عدم الحاق به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از سوی جمهوری اسلامی را «بستن درهای کشور و تبدیل به جزیره محاصره شده» خواند.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در یادداشتی برای روزنامه ایران نوشت که اگر ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (‌اف‌ای‌تی‌اف) قرار بگیرد دیگر امکان انتقال پول اندک حتی از کشورهای همسایه را هم نخواهد داشت. 

او همچنین  قرار گرفتن در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی و قطع اتصال به سیستم بانکی جهانی را «دل خوش کردن به درآمدهای اندک برای اداره یک کشور بزرگ»‌ دانسته است.

این در حالی است که گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) روز جمعه ۲۶ مهرماه مهلت ایران برای پیوستن به کنوانسیون‌ها پالرمو و سی‌اف‌تی را چهارماه دیگر تمدید کرد و هشدار داد در صورت عدم اقدام اعضای خود را به «اقدام‌های مقابله‌ای» علیه ایران فرا می‌خواند.

در روزهای گذشته جدال لفظی بین مقام‌های موافق و مخالف لوایح مربوط به توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی در جمهوری اسلامی تشدید شده است.

در آخرین موضع‌گیری، محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی از علی لاریجانی رییس‌مجلس ایران خواسته لایحه پالرمو را ابلاغ کند تا رییس‌جمهور دستور اجرای آن را بدهد.

واعظی با اشاره به این که «پالرمو مهلت یک ساله‌اش در مجمع تشخیص به پایان رسیده» و «مجلس و شورای نگهبان پالرمو را تصویب کردند» از لاریجانی خواسته که این لایحه را ابلاغ کند.

پیشتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در واکنشی مشابه گفته بود: « یکسال از مهلت مجمع تشخیص برای اعلام نظر درباره لایحه پالرمو می‌گذرد و هنوز نظری اعلام نشده، طبق قانون عملا پالرمو تایید شده به حساب می‌آید و باید رییس جمهور آن را برای اجرا ابلاغ کند.»

تازه چه خبر؟
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More
در پی انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره اصرار مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین بر لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت رهبری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران هنوز پاسخی درباره تمدید احتمالی توافق دوجانبه نداده است. گروسی در گفت‌وگو با وبسایت «پس‌...More
محمد روشنی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران، گفت که با توجه به قول حسن روحانی برای تخصیص سهمیه واکسن کرونا به رانندگان تاکسی، رانندگان دارای پروانه‌...More