سخنگوی دولت ایران: اگر در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار بگیریم، تبدیل به جزیره‌ای تحت محاصره می‌شویم | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت ایران: اگر در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار بگیریم، تبدیل به جزیره‌ای تحت محاصره می‌شویم

 

 علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ عدم الحاق به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از سوی جمهوری اسلامی را «بستن درهای کشور و تبدیل به جزیره محاصره شده» خواند.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در یادداشتی برای روزنامه ایران نوشت که اگر ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (‌اف‌ای‌تی‌اف) قرار بگیرد دیگر امکان انتقال پول اندک حتی از کشورهای همسایه را هم نخواهد داشت. 

او همچنین  قرار گرفتن در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی و قطع اتصال به سیستم بانکی جهانی را «دل خوش کردن به درآمدهای اندک برای اداره یک کشور بزرگ»‌ دانسته است.

این در حالی است که گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) روز جمعه ۲۶ مهرماه مهلت ایران برای پیوستن به کنوانسیون‌ها پالرمو و سی‌اف‌تی را چهارماه دیگر تمدید کرد و هشدار داد در صورت عدم اقدام اعضای خود را به «اقدام‌های مقابله‌ای» علیه ایران فرا می‌خواند.

در روزهای گذشته جدال لفظی بین مقام‌های موافق و مخالف لوایح مربوط به توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی در جمهوری اسلامی تشدید شده است.

در آخرین موضع‌گیری، محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی از علی لاریجانی رییس‌مجلس ایران خواسته لایحه پالرمو را ابلاغ کند تا رییس‌جمهور دستور اجرای آن را بدهد.

واعظی با اشاره به این که «پالرمو مهلت یک ساله‌اش در مجمع تشخیص به پایان رسیده» و «مجلس و شورای نگهبان پالرمو را تصویب کردند» از لاریجانی خواسته که این لایحه را ابلاغ کند.

پیشتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در واکنشی مشابه گفته بود: « یکسال از مهلت مجمع تشخیص برای اعلام نظر درباره لایحه پالرمو می‌گذرد و هنوز نظری اعلام نشده، طبق قانون عملا پالرمو تایید شده به حساب می‌آید و باید رییس جمهور آن را برای اجرا ابلاغ کند.»

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More